A szántóföldi növények csökkenő jövedelmezősége és hektikus felvásárlási áraik rávilágítottak arra, hogy a gyümölcságazatban van lehetőség. De ahhoz, hogy ez sikeressé is válhasson, sokat kell még tenni, minden piaci résztvevőnek függetlenül attól, hogy gyártó, kereskedő, termelő vagy hatósági munkatárs.
Az, hogy innovatívan kell gondolkodni, nem kérdés. A hatóanyagok rohamos elvesztése mindannyiunkat kihívások elé állítja a károsítókkal szemben új megoldásokat kell keresnünk, hogy megfelelő minőségű termést tudjunk elérni.
Az elmúlt években tapasztalható, hogy a csapadékos időjárás pont a virágzás időszakában szokott megérkezni, sokszor ideális hőmérséklettel (+15-20°C) párosulva. A kórokozók fejlődése szempontjából ez tökéletes kombináció a fertőzés kialakulására.
A Bayer hatóanyagai közül kettő, a tebukanozol és a fluopiram alapvető ebben a szegmensben, melyeket számos készítményünk tartalmaz, és különböző szerkombinációkban is elérhetők a piacon.
A Luna termékcsalád, mely a fluopiramot jelenti, meghatározó a kertészeti szegmensben. Majdnem minden kultúrában rendelkezésre áll növényvédelmi megoldásunk, és kijelenthetjük, hogy számos növénykultúra esetében a technológiák alapját adja.
Moníliás betegségek, lisztharmat, varasodás vagy levélbetegségek ellen megbízhatóan alkalmazható a Luna Experience, mely a legszélesebb engedélyokirattal rendelkező készítmény a Luna családból.
A szigorodó feltételek következtében a rovarvédelemben sajnos nagy kihívást jelent megfelelő védekezési stratégiát választani. A piacon megmaradt növényvédő szerek esetében fontos hangsúlyt fektetni a szerrotációra.
Fotó: Bayer Crop Science
A Bayer portfóliójából a Sivanto Prime hatóanyaga egyedülálló a piacon, így azokban a kultúrákban, ahol rendelkezik engedéllyel, sikeresen alkalmazható a kártevők ellen. Elsődlegesen szívókártevők ellen javasoljuk, de széles hatásspektrummal rendelkezik számos károsító vonatkozásában, így kultúránként eltérő a felhasználási javaslatunk. Amikor a Sivanto Prime alkalmazása szóba kerül, fontos megemlíteni a védekezés időzítését. A készítményt a védekezés során akkor alkalmazzuk, amikor a károsító még kis egyedszámban van jelen. Például levéltetvek esetében lényeges, hogy a betelepülés időszakában kezdjük a védekezést. Nagy egyedszámú populáció esetén kérdéses a sikeresség, legyen szó bármilyen kártevőről, hiszen sok esetben a levelek deformálódnak, így a hatóanyag felszívódása nem tud 100%-os lenni a levélfelület hiányos borítottsága miatt.
A növényvédő szerek megfelelő és tudatos használata kiemelkedően fontossá vált napjaink termelésében, így nagy gondot kell fordítanunk egy adott készítmény alkalmazására és időbeni kijuttatására annak érdekében, hogy a lehető legjobb hatékonyságot érjük el.
Csömör Zsófia, termékmenedzser
Bayer Crop Science
További információ: agro.bayer.co.hu
Ez a cikk a Fát gyümölcséről Agroinform TechMag-ban jelent meg. A TechMag az Agroinform új, interaktív magazinja, amit itt tudsz végiglapozni, az előző számokat itt olvashatod el: