Kiaknázható lehetőségek nyílnak a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027-ig felhasználható hazai támogatási forrásait tartalmazó Stratégiai Tervében az ágazatban tevékenykedő szakmai szervezetek számára is. Az egyedi tudásátadási és tanácsadási szolgáltatások támogatására irányuló új pályázati konstrukciók várhatóan a nyáron jelennek majd meg – ismertette Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár.

A speciális szükségletekre reagáló tudásátadási szolgáltatások létrehozása a cél – fotó: pixabay.com

Juhász Anikó kiemelte, hogy várhatóan 2024 nyarán jelennek meg az „Egyedi tudásátadási szolgáltatások támogatása" és az „Új tanácsadási szolgáltatás indítása" című pályázati felhívások.

A felhívások kedvezményezettjei – az eddigi kör kibővítésével – az egyéni szaktanácsadók és tanácsadó szervezetek mellett immár a szakmai-, szakmaközi és tenyésztő szervezetek is, amennyiben tanácsadási tevékenységgel segítik a jövőben az ágazatukban dolgozó gazdálkodókat, a tagjaikat és nem tagjaikat egyaránt.

Mindkét felhívás a tudástranszfer megvalósulását támogatja a mezőgazdaság, az erdészet, és az élelmiszeripar területén. Ugyanis cél, hogy az igényeknek leginkább megfelelő, a speciális szükségletekre reagáló tudásátadási szolgáltatásokat biztosíthassanak az ezzel foglalkozó szervezetek, amelyek elősegítik a hatékony gyakorlati alkalmazásokat és az innovációt, a gazdasági versenyképesség növelését, figyelembe véve a fenntarthatóság, környezet-, klíma- és talajvédelem, illetve az erőforrás-hatékonyság követelményeit is – sorolta a helyettes államtitkár.

Juhász Anikó közölte, hogy a támogatással lehetőség adódik a szervezeteknek a tudásátadási, innovációs és digitalizációs szolgáltatásaik korszerűsítésére is.

Az Új tanácsadási szolgáltatás indítása című felhívással a szervezetek számára megnyílik a támogatás igénybevételnek a lehetősége olyan kiemelt tématerületeken, mint:

  • a környezet- és klímavédelmi ismeretek megerősítése,
  • a generációs megújulás,
  • a KAP stratégiai tervben meghatározott követelmények,
  • az antimikrobiális rezisztencia leküzdése,
  • a kockázatmegelőzés és -kezelés,
  • az innovációs támogatás,
  • a digitális technológiák,
  • a fenntartható tápanyag-gazdálkodás,
  • valamint a foglalkoztatási feltételek, munkáltatói kötelezettségek területén.

Az új független tanácsadói szolgáltatások létrehozására irányuló projekt megvalósítása 5 évre szóló, egy egyösszegű általány összeggel támogatható, és elsősorban a szükséges eszközök és képzettség kialakítására irányul majd – tette hozzá.

Hirdetés –gordius

A mezőgazdasági pályázatokkal és támogatásokkal kapcsolatban érdemes naprakész tudásra szert tenni, segítünk! Legyen szó pályázatokkal kapcsolatos kérdésekről, közvetlen támogatásokról vagy beruházási pályázatokról, kifizetődik a tájékozottság, csekkoljon be hozzánk, és ne maradjon le semmiről!

 

Az Agrárminisztérium mindent megtesz annak érdekében, hogy támogassa azokat a szakmai szereplőket, akik az agárvállalkozásokat, a gazdálkodókat minél jobb minőségű tudáshoz és információhoz juttatják, hiszen ez elengedhetetlen az ágazat versenyképességéhez, a gyorsan változó környezethez való alkalmazkodáshoz.