A kérdésekre az Agrárminisztérium válaszolt.

1. Vannak-e olyan elemei az AÖP-nek, melyek valamilyen digitális, precíziós szolgáltatáshoz köthetőek? Ha jól tudom vannak helyspecifikusan alkalmazható előírások (zöldítés, túl meredek lejtő stb.). Ezeknek a kijelölése központilag történik vagy a gazda határozza meg?

Az eGN-t 2024-től elektronikusan kell majd vezetni. Bizonyos gyakorlatoknál, mint pl.: a "Kizárólag alternáló kasza használata" gyakorlatnál a mobilGAZDA applikáción keresztül kell georeferált fényképet beküldeni. Egyelőre ez az egyetlen olyan gyakorlat, ahol ez alapkövetelmény. A georeferált fotók ezen kívül ott kapnak szerepet, ha a gazdálkodó a műholdas területmegfigyelési rendszerből (TMR) üzenetet kap valamilyen anomáliáról, s azt ellenbizonyítani kívánja. Ennek tipikus esete, ha a gazdálkodó pl. kukorica hasznosítást adott meg egy táblára, s a TMR „úgy látja", hogy az inkább napraforgó. Amennyiben a területen ténylegesen kukorica van, akkor azt a gazdálkodó georeferált fotó beküldésével igazolhatja.

AGROINFORM AÖP WEBINÁRIUM ELŐADÁSOK

A 12 vagy 17 százalékos lejtővel érintett területek le vannak határolva a MePAR-ban. A MePAR adatok megléte mellett a gazda tudja az egységes kérelemben bejelölni a 12 százalékos lejtők esetében az erózióvédelmi sávot, ha létesít ilyet.

2. Változik-e és hogyan az engedélyezett/használható szerlista.

A 2023-as évben a szerlista április 27-én ismételten, frissített formában közzétételre került a 3/2023. sz. IH közleményben. A későbbi években az AÖP keretében használható szerek listáját minden év február 1-jéig teszi közzé a Nemzeti Irányító Hatóság, melynek tartalmát év közben változtatni nem lehet.

3. Ültetvényeknél jár-e a 2 pont, ha az évelő növénytakarót nem vetéssel, hanem többszöri mulcsozással alakítom ki a sorközökben?

„Ültetvények talajtakarása évelő kultúrák fenntartásával vagy gyepesítéssel" gyakorlatért jár 2 pont akkor is, ha nem telepített növény van, hanem megfelelően karbantartott spontán zöld növedék. Ebben az esetben tehát évelő növényeket vagy gyepet fogad el a rendelet. Amennyiben „mulcsozás" alatt itt azt érti a kérdező, hogy a zöld növényzet kaszálása vagy szárzúzása után helyben hagyja a növényi maradványokat, az rendben van. Ha viszont olyan mulcsot szeretne használni, amivel helyettesíteni kívánja a zöld növényzetet (pl. faforgács), az csak a „12% alatti lejtésű területeken az ültetvények talajtakarása mulcsozással, egyéves sorköztakaró növények termesztésével" gyakorlatnál alkalmazható, ez viszont 1 pontos vállalás.

ültetvény

Ültevények esetében a spontán zöld növedék és pontot érő talajtakarásnak számít – Fotó: Pixabay

4. A fa sávját lehet-e gyomirtani?

Igen, lehet. Az ültetvényekben felhasználható növényvédő szerek az AÖP keretében kizárólag a méhbarát növényvédelemre irányuló gyakorlatban vannak korlátozva. Az ültetvényeken a méhbarát gyakorlat keretében használható szerek listáját minden év február 1-ig teszi közzé a Nemzeti Irányító Hatóság a NÉBIH javaslata alapján, melynek tartalmát év közben változtatni nem lehet.

5. A feltételességnél a pihentetett terület külön növénykultúrának számít. Lehet-e több éven keresztül ugyanazon a területen ez a pihentetett terület?

A feltételesség rendelet „Biológiai sokféleség megőrzése –HMKÁ 8 előírás értelmében lehet több éven át pihentetett terület, de az ide vonatkozó szabályokat be kell tartani. Ezek a következők:

„(1) A HMKÁ8 előírás alkalmazása során olyan, az Egységes kérelem rendelet szerinti parlagon hagyott terület fogadható el, amely

a) legalább tárgyév január 1-jétől augusztus 31-ig terjedő időszakban (a továbbiakban: pihentetési időszak) pihentetésre kerül és

b) a pihentetési időszakban a kaszálékot nem hordják le a területről.

(2) A pihentetés időszaka alatt gondoskodni kell a talaj takarásáról növényborítottsággal vagy a tarlómaradványok területen hagyásával.

(3) A parlagon hagyott területen a kultúrállapot fenntartása érdekében a tisztító kaszálás, a szárzúzás és a tisztító legeltetés megengedett.

(4) A mezőgazdasági termelőnek az egységes kérelmében nyilatkoznia kell arról, hogy a parlagon hagyott területen a pihentetési időszakban nem folytat mezőgazdasági termelést. Ha a mezőgazdasági termelő nyilatkozata szerint vagy a helyszíni ellenőrzés eredményeképpen megállapításra kerül, hogy a pihentetési időszakban mezőgazdasági termelést folytat, a terület nem fogadható el HMKÁ8 előírásban beszámítható területnek.

(5) Az öt évnél hosszabb ideig a HMKÁ8 előírás keretében parlagon hagyott területként elszámolt területet továbbra is szántóterületnek kell tekinteni."

6. Mi a szerlistában lévő termékek ellenőrzési módja és ideje? Ki az ellenőrző hatóság?

Az AÖP-ben használható növényvédőszer-hatóanyagok és növényvédő szerek listáját a Nemzeti Irányító Hatóság a NÉBIH javaslata alapján évente egyszer, legkésőbb tárgyév február 1-jéig közzéteszi. Ezt év közben változtatni nem lehet. Tehát az év közben újonnan engedélyezett szerek a következő évben kiadott szerlistán jelennek majd meg. E főszabálytól eltérően, 2023-ban április 27-én az IH közzétett még egy frissített listát.

Azon gyakorlatok esetében, melyeknél a szerlista felmerül, ezek betartását az adminisztratív vagy helyszíni ellenőrzés során a Kincstár végzi. Ahol pedig növényvédő szert vagy inhibitort juttatnak ki, annak a permetezési naplóban is meg kell jelennie, ami Nébih-hatáskör.

7. Mi az AÖP elbírálásának időpontja, kiértékelése?

Az AÖP egy önkéntesen vállalható program, melyet az EK felületen kell választani. Ennek a vállalásnak zárulta egybeesik az EK felület zárásával, ami 2023. június 9. Elbírálása és kiértékelése a többi közvetlen támogatás ügyintézéséhez hasonlóan zajlik, jellemzően tárgyév végéig lezárul. Ugyanakkor vannak gyakorlatok, amelyeknek a záró dátuma miatt a kiértékelése is későbbre tolódik.

8. Szakaszos legeltetésnél 12 napig lehet maximum 1 legelő kertet legeltetni, hány nap múlva lehet újra legeltetni ezen a területen?

A gazdálkodónak a mezőgazdasági üzem gyepterületének legalább 50%-án folyamatosan pásztoroló vagy szakaszos legeltetést kell folytatnia, legeltetési terv készítése mellett. E legeltetési terv nem más, mint az egységes kérelem felületén tett nyilatkozat, miszerint meghatározott táblákon egyik vagy másik legeltetési módot fogja folytatni a legeltetési időszakban, a legeltetni szándékozott állatfajok megjelölésével egyidejűleg.

juhok

A legeltetésbe vont területek túllegeltetését el kell kerülni – Fotó: Pixabay

A gazdálkodó a területének ismerete mellett teszi meg ezeket a vállalásokat, hogy a legeltetési időszak alatt a legeltetésbe bevont területeket ne legeltesse túl. Arra nincs külön szabály, hogy milyen időnként térhet vissza a már legeltetett területre.

Fontos továbbá: Hektáronként legalább 0,2 állategységnek jelen kell lennie a legelőterületen a legeltetési időszakban. Az állatoknak saját tulajdonúnak kell lenniük; bérlegeltetéssel nem teljesíthető a gyakorlat.

9. Szakaszos legeltetés esetén a szakaszok mérete (minimum és maximum), a legeltetési napok száma (minimum és maximum), a pihentetési napok száma (minimum és maximum), az állatlétszám mi alapján kerül meghatározásra?

Ilyen részletességű szabályok nincsenek az AÖP-ben a legeltetésre nézve. A gazdálkodó felelőssége ezeket az értékeket úgy kialakítani, hogy a túllegeltetést elkerülje. A szakaszos legeltetés akkor valósul meg, ha egyszerre a szakaszos legeltetésre megjelölt terület legfeljebb 50%-án legel a legeltetési időszakban állat, azzal, hogy egy szakasz legeltetése nem haladhatja meg a 12 napot.

Fontos továbbá: hektáronként legalább 0,2 állategységnek jelen kell lennie a legelőterületen a legeltetési időszakban. Az állatoknak saját tulajdonúnak kell lenniük; bérlegeltetéssel nem teljesíthető a gyakorlat.

10. Rovarölő szerrel is csávázott vetőmag talajba juttatását be kell-e jelenteni 24 órán belül az elektronikus permetezési naplóban?

Igen. Megjegyezzük azonban, hogy ez nem kizárólag az AÖP miatt fontos, hanem a támogatási rendszertől függetlenül fennálló kötelezettség. A csávázott vetőmag elvetése ugyanis növényvédőszer-kijuttatásnak minősül.

11. Mit válasszak a pontok közül, hogy termésnövekedést érjek el?

Az AÖP alapvető célja nem a termésmennyiség növelése, hanem meghatározott környezeti és ökológiai előnyök biztosítása úgy a mezőgazdasági tevékenység, mint a társadalom számára. Ezzel együtt elmondható, hogy számos AÖP gyakorlat hordozza a közvetlen vagy közvetett jótékony hatást akár már a rövid távú terméseredményekre is.

Fontos továbbá megjegyezni, hogy a gazdálkodó, ha az AÖP-ben részt kíván venni, a minimális 2 pontot össze kell gyűjtenie minden földhasználati kategóriájában. A vállalt gyakorlatok összpontértéke nem haladhatja meg a 4-et földhasználati kategóriánként.

12. Mit jelent a forgatás nélküli talajművelés, és a szűkített növényvédelem?

Forgatás nélküli művelés jelentése: olyan művelési mód, amelynek keretében szántás vagy 10 cm-nél mélyebb tárcsázás nem történik a területen. Eke mindenképpen kizárt. A tárcsa akkor, ha 10 cm-nél mélyebben alkalmazzák.

Szűkített növényvédelem: Csakis azokat a szereket lehet használni a területen a gyakorlat keretében, melyeket a Nemzeti Irányító Hatóság közzétesz. A felhasználható növényvédőszer-hatóanyagok, valamint növényvédő szerek listáját a Nemzeti Irányító Hatóság évente egyszer, legkésőbb tárgyév február 1-jéig közzéteszi.

A szűkített növényvédőszer-listát a glifozát miatt kellett kialakítani. Az Európai Bizottság deklarált elvárása volt, hogy glifozátmentes legyen ez az AÖP gyakorlat.

13. Ha nem sikerül betartani maradéktalanul minden vállalást az AÖP-ben, akkor mik a szankciók. Ha csak a gyepnél nem sikerül minden vállalás, akkor csak az veszik el vagy minden AÖP kifizetés? A SAPS-ra nem terjed ki ?

Ha adminisztratív vagy helyszíni ellenőrzés keretében megállapításra kerül, hogy a választott gyakorlat/gyakorlatok nem vagy csak részlegesen valósulnak meg (tehát 1 vagy 0 pontot teljesít a termelő az adott földhasználati kategóriában), úgy az adott földhasználati kategória nem teljesítettnek minősül. Ha a nem teljesítő földhasználati kategória nem tartozik a „feltételesen mentesülők" (küszöbérték alatti méretű gyep, szántó és ültetvény, vagy Natura 2000 gyep) közé, akkor egy földhasználati kategória nem teljesítése a teljes AÖP támogatás megvonását jelenti.

Mivel azonban az AÖP egy önkéntesen választható gyakorlat a BISS alaptámogatás mellett, így annak nem teljesítése nem befolyásolja a BISS támogatást (korábban SAPS). (Nincs áthúzódó szankció.)

kukorica szántóföld

Az AÖP teljesítése nem befolyásolja az alaptámogatást (BISS) – Fotó: Pixabay

14. Az AKG-val mely pontokon merülnek fel ütközési "lehetőségek"?

"Talajtakarás szántóterületen" gyakorlat esetében ez a vállalás nem teljesítettnek tekintendő, ha a mezőgazdasági termelő a nem termelő területként bejelentett ökológiai másodvetést az agrár-környezetgazdálkodási támogatás (AKG) keretében zöldtrágyaként vetett másodvetéssel kívánta teljesíteni.

Nem termelő tájképi elemek és területek kijelölése gyakorlat esetében

  • ökológiai jelentőségű másodvetés nem vehető figyelembe olyan területen, amelyet a mezőgazdasági termelő az AKG keretében zöldtrágyaként vetett másodvetésként számol el,
  • a nem termelő területként bejelentett táblaszegély nem vehető figyelembe olyan területen, amelyet a mezőgazdasági termelő az AKG keretében növényvédőszer-mentes táblaszegélyként vagy füves mezsgyeként elszámolni kíván.

Az extenzív gyepek legalább évi egyszeri kaszálása gyakorlat esetében ezt nem választhatja olyan mezőgazdasági termelő, aki az AKG keretében gyepterületek legeltetéses vagy kaszálásos hasznosítására irányuló támogatásban részesül

15. Forgatás nélküli talajművelés: lehet e grúbert, talajlazítót használni?

Ennél a gyakorlatnál az a lényeg, hogy 10 cm-nél mélyebben nem lehet a földet forgatni (eke tilos, 10 cm-nél mélyebb tárcsázásra nincs lehetőség).

16. 5 ha szántóval rendelkező gazda igényelheti az AÖP keretein belül nyújtandó támogatást, de nem kell választani 2 pontot érő gyakorlatot?

A mezőgazdasági termelő az AÖP támogatási programban a mezőgazdasági üzemének teljes területével vesz részt. Ezekre gyakorlatot választ és teljesít. Ha az üzemen belül vannak olyan területek, melyek a mentesített területek közzé tartoznak, azokra nem kell gyakorlatot vállalnia ha nem akar, így ezekre támogatást sem kap. Ha ezekre is szeretne támogatást kapni, akkor ugyanúgy gyakorlatot kell vállalni és teljesítenie 2 pont értékben földhasználati kategóriánként.

17. Hogyan teljesíthető az AÖP keretében választott gyakorlatok igazolása? (Pl: ha növénykondicionálót használunk, akkor mire van szükség? Számlára? Csomagolás megőrzésére? Vagy elegendő a gazdálkodási naplóba történő felvezetés?) Számla készítésnél, amikor kis adag 2-3 ha szükséges növényvédő szert kell vásárolni, a legtöbb forgalmazó nem állít ki (papíron bontott) növényvédő szerekről számlát, az integrátor egy gazdálkodónak kéri 2-3 termelő mennyiségét is, így az az egy termelőnek a saját területére jóval nagyobb dózisú vegyszerrel rendelkezik számlával, míg a többieknek nincs számlájuk. Helyes-e, hogy a forgalmazók a csomag megbonthatatlansága miatt nem kívánnak több névre számlát adni?

A mezőgazdasági termelőnek

a) saját beszerzés esetén saját névre szóló érvényes, mennyiségre vonatkozó adatot tartalmazó számlával vagy

b) termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet által történő beszerzés esetén

ba) a termeltetővel, őstermelők családi gazdaságával, termelői integrációs szervezettel, termelői csoporttal vagy termelői szervezettel kötött szerződéssel,

bb) a termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet által a mezőgazdasági termelő részére átadott karbamid műtrágya mennyiségét, valamint a származás megjelölését tartalmazó, a termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet által kiállított dokumentummal, és

bc) a termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet nevére szóló érvényes, mennyiségre vonatkozó adatot tartalmazó számla másolatával (amelyen a feltüntetett vételár kitakarható) és

c) a felhasznált mennyiséget és a felhasználhatósági időt igazoló kísérő dokumentumok másolatával vagy göngyöleggel kell igazolnia, és az igazoló dokumentumokat a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény (a továbbiakban: Támtv.)  36. §-a szerint kell megőriznie, amelyeket a Kincstár helyszíni ellenőrzés keretében jogosult ellenőrizni.

18. AÖP-nél a karbamid kijuttatás, bedolgozás bejelentése, növény kondicionáló bejelentése, hol történik?

EK felületen, eGN-ben.

19. Az AÖP-ből ki van-e tiltva a glifozát hatóanyag?

A forgatás nélküli művelésre irányuló gyakorlatból igen.

20. Az AÖP-ben a karbamid kijuttatása kukorica és napraforgó állományban fejtrágyaként a sorközbe műtrágyaszóróval felszerelt sorközművelővel kijuttatva, melynek kapái beforgatják a karbamidot, elfogadható-e?

Igen.

21. Amennyiben az adott évben nincs növényvédelem, kapható-e pont a permetezés-korlátozás vállalásért?

Igen.

22. A megvásárolt szereket hogyan kell bizonyítani, hogy megvásároltuk, illetve felhasználtuk?

A mezőgazdasági termelőnek

a) saját beszerzés esetén saját névre szóló érvényes, mennyiségre vonatkozó adatot tartalmazó számlával vagy

b) termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet által történő beszerzés esetén

ba) a termeltetővel, őstermelők családi gazdaságával, termelői integrációs szervezettel, termelői csoporttal vagy termelői szervezettel kötött szerződéssel,

bb) a termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet által a mezőgazdasági termelő részére átadott karbamid műtrágya mennyiségét, valamint a származás megjelölését tartalmazó, a termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet által kiállított dokumentummal, és

bc) a termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet nevére szóló érvényes, mennyiségre vonatkozó adatot tartalmazó számla másolatával (amelyen a feltüntetett vételár kitakarható) és

c) a felhasznált mennyiséget és a felhasználhatósági időt igazoló kísérő dokumentumok másolatával vagy göngyöleggel kell igazolnia, és az igazoló dokumentumokat a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény (a továbbiakban: Támtv.)  36. §-a szerint kell megőriznie, amelyeket a Kincstár helyszíni ellenőrzés keretében jogosult ellenőrizni.

búza

Amennyiben területméret vagy földhasználati kategória okán mentességet élvez a terület, az nem azt jelenti, hogy arra a területre vonatkozóan vállalás és teljesítés nélkül az AÖP támogatás kifizethető – Fotó: Pixabay

23. Az EK felületén a táblákon fel kell tüntetni az AÖP vállalást vagy az eGN-ből látszik?

EK felületen be kell jelölni.

24. Családi gazdaságunk 80 ha Natura 2000 gyepen, 3 ha egyéb gyepterületen, és 4 ha szántón gazdálkodik. Kötelező gyakorlatot választanunk? Az AÖP támogatást a vállalás nélkül is megkapjuk?

A példában szereplő gazdaság valamennyi földhasználati kategóriája mentesülő kategóriába tartozik. Tehát nem kötelező rájuk gyakorlatot vállalni, illetve a termelő szabadon eldöntheti, hogy melyikre vállal és teljesít gyakorlatot. Ugyanakkor emlékeztetünk, hogy amennyiben nem vállalnak gyakorlatot egy adott földhasználati kategóriára, abban az esetben az AÖP-ből támogatást sem kapnak. A rendelet 4.§ (5) és (6) bekezdései értelmében a termelő csak akkor jogosult támogatásra AÖP-ben, amennyiben vállal gyakorlatot, és azt teljesíti. Amennyiben területméret vagy földhasználati kategória okán mentességet élvez a terület, az nem azt jelenti, hogy arra a területre vonatkozóan vállalás és teljesítés nélkül a támogatás kifizethető. Összegezve: gyakorlat teljesítés nélkül nem vehető igénybe a támogatás.

25. Túzokos AKG-sként (csak lucerna) mit tudok bevállalni az AÖP-ben, hogy ne ütközzön az AKG előírásokkal?

A példa megítéléséhez szükséges volna több adat. Ezért válaszunk arra a feltételezésre épül, hogy a gazdaságban csak az említett lucerna van. Ilyen esetben a növénytermesztés diverzifikációja gyakorlatot nem tudja választani. Ezen kívül az AKG-val kapcsolatban a szántós gyakorlatokra vonatkozóan az alábbi korlátok vannak:

  • Talajtakarás szántóterületeken gyakorlatot nem lehet teljesíteni AKG keretében zöldtrágyaként vetett másodvetéssel.
  • Nem termelő tájképi elemek és területek kijelölése gyakorlat esetén:

o   Ha a tábla vonatkozásában az AKG keretében a termelő olyan kötelezettséget vállalt, amelyet zöld ugar gyakorlattal teljesít, akkor az a gyakorlat szempontjából abban az esetben vehető figyelembe, ha az AKG keretében támogatásban nem részül.

o   Az ökológiai jelentőségű másodvetés nem vehető figyelembe olyan területen, amelyet a mezőgazdasági termelő az AKG keretében zöldtrágyaként vetett másodvetésként számol el.

o   Nem termelő területként bejelentett táblaszegély nem vehető figyelembe olyan területen, amelyet a mezőgazdasági termelő az AKG keretében növényvédőszer-mentes táblaszegélyként vagy füves mezsgyeként elszámolni kíván.

26. Szőlőültetvényünkben minden második sorköz természetes növénytakaróval borított (nem magkeverék). AÖP-vel ez így kompatibilis lehet?

AÖP-ben az „Ültetvények talajtakarása évelő kultúrák fenntartásával vagy gyepesítéssel" gyakorlat választása esetén a sorközök takarására nincs meghatározva kifejezett magkeverék, illetve az is elegendő, ha természetes növénytakaróval van borítva (természetesen veszélyes gyomtól, illetve inváziós növénytől mentesítve). Azonban nem elegendő csupán minden második sorköz takarása. A gyakorlat keretében minden egyes sorköz takarásáról gondoskodnia kell a termelőnek.

27. Rövid vágásfordulójú, sarjaztatásos ültetvényre igényelhető-e AÖP támogatás ültetvények talajtakarása évelő kultúrák fenntartásával vagy gyepesítés előírás választásával? A sorok között nem telepített gyep van, amit szárzúzóval tartanak karban.

Ha szántó művelési ágban lévő területen van, ill. jogosult a területalapú támogatásra, így AÖP-öt is igényelhet. Sorköztakarás módja lehet évelő kultúra vagy gyep. Nem baj, ha nem telepített. A növénytakaró szárzúzással történő karbantartása megfelelő.

28. Méhkímélő vegyszerek használat választás esetén amennyiben az adott évben nem használ rovarölő szert egyáltalán, teljesült-e a vállalás?

Amennyiben egyáltalán nem juttat ki olyan készítményt, ami a tiltólistán szerepel, úgy igen, teljesül a vállalás.

eGzdálkodási Napló webinárium május 31-én! Jelentkezz!

29. Meg van-e határozva a programban, hogy a területek hány százalékán kell a talajtakarást biztosítani?

  • „Talajtakarás szántóterületeken" elnevezésű gyakorlatot a mezőgazdasági üzem teljes szántóterületén teljesítenie kell a termelőnek, őszi vetésű növénykultúra vagy annak hiányában takarónövény vetésével vagy tarló fennhagyásával.
  • „12% alatti lejtésű területeken az ültetvények talajtakarása mulcsozással, egyéves sorköztakaró növények termesztésével" gyakorlat esetében az üzem teljes ültetvény területén, minden egyes sorban, a sorköztakarás legalább mulcsozással vagy egyéves sorköztakaró növény termesztésével valósul meg.
  • „Ültetvények talajtakarása évelő kultúrák fenntartásával vagy gyepesítéssel" gyakorlat esetében a mezőgazdasági üzem teljes ültetvény területén, minden egyes sorban, a sorközök felületén egybefüggően kell, hogy megvalósuljon. A telepített gyep mellett a spontán begyepesedés is megfelelő.

30. Lucerna esetén melyik vállalással vagy vállalásokkal lehet teljesíteni az AÖP szántó feltételeit?

Az Agro-ökológiai Programban a gazdálkodó mérlegelésére van bízva, hogy milyen gyakorlatokkal teljesíti a földhasználati kategóriánként 2 pontot. A 2 pont teljesítése történhet 1 db 2 pontos gyakorlat vállalásával és teljesítésével, vagy 2 db 1 pontos gyakorlat vállalásával és teljesítésével. A gyakorlatok vállalása során maximum 4 pont összértékű gyakorlatmennyiség vállalható, és akár teljesíthető 4 pont is, azonban a támogatás összegét nem növeli. A támogatásra jogosultsághoz minimum 2 pontot kell teljesíteni a vállalt gyakorlatokkal. Amennyiben a gazdálkodó csak lucernát termeszt, akkor pl. a „Növénytermesztés diverzifikációja" gyakorlatot nem tudja teljesíteni. Viszont egyebek mellett a talajtakarást vagy a méhbarát növényvédelmet választhatja.

31. Fiatal tag, aki nem vezető, de van terület, ami miatt ő a ÖCSG vezetője, megteheti, hogy ő is kér a képviselő mellett támogatást? FIG-es kérdés?

Ez alapvetően FIG-es kérdésnek tűnik.

Ettől függetlenül jelezzük, hogy az AÖP-ben a belépés feltétele, hogy az igénylő rendelkezzen jogszerű földhasználattal az adott területre, és az a terület feleljen meg az alaptámogatás kritériumainak, azaz alaptámogatásra jogosult terület legyen. Amennyiben rendelkezik ilyen területtel, akkor beléphet az AÖP-be, azonban egy területtel csak egy termelő.

32. Csak lucernája van az ökogazdának, milyen gyakorlatot válasszon?

Az Agro-ökológiai Programban a gazdálkodó mérlegelésére van bízva, hogy milyen gyakorlatokkal teljesíti a földhasználati kategóriánként 2 pontot. A 2 pont teljesítése történhet 1 db 2 pontos gyakorlat vállalásával és teljesítésével, vagy 2 db 1 pontos gyakorlat vállalásával és teljesítésével. A gyakorlatok vállalása során maximum 4 pont összértékű gyakorlatmennyiség vállalható, és akár teljesíthető 4 pont is, azonban a támogatás összegét nem növeli. A támogatásra jogosultsághoz minimum 2 pontot kell teljesíteni a vállalt gyakorlatokkal. Amennyiben a gazdálkodó csak lucernát termeszt, akkor pl. a „Növénytermesztés diverzifikációja" gyakorlatot nem tudja teljesíteni. Viszont egyebek mellett a talajtakarást vagy a méhbarát növényvédelmet választhatja.

33. AKG-s gazda hogyan teljesítse a 4 % pihentetett területét, ha csak kukoricát termeszt?

Javasoljuk zöld ugar vagy méhlegelő létrehozását.

34. Kertészetben (14 ha dió ültetvényen) mik az ideális teendők, hogy az az AÖP-ben részt tudjunk venni?

Választhat az ültetvény földhasználati kategória esetén válaszható gyakorlatok közül. Ezek a következők:

  1. Mikroöntözési technológiák alkalmazása ültetvényekben – 2 pont
  2. Méhekre veszélyes szerek használati tilalma ültetvényekben – 1 pont
  3. Biológiai ágensek alkalmazása ültetvényekben – 2 pont
  4. Mikrobiológiai készítmények alkalmazása ültetvényekben – 2 pont
  5. Talaj- és növénykondicionáló szerek, nitrogénmegkötő készítmények alkalmazása ültetvényekben – 1 pont
  6. 12% alatti lejtésű területeken az ültetvények talajtakarása mulcsozással, egyéves sorköztakaró növények termesztésével – 1 pont
  7. Ültetvények talajtakarása évelő kultúrák fenntartásával vagy gyepesítéssel – 2 pont
  8. Karbamid műtrágya környezetbarát használata ültetvényekben – 1 pont

35. Karbamid szórással kapcsolatban merült fel a kérdés: ha napraforgó vetésben tudom teljesíteni a feltételeket, tehát beforgatom, legalább egy táblán eléri az 5 %-ot, de van olyan búzatábla, ahol szintén szórtam karbamidot, amit nem forgattam be, ez kizáró ok?

Helyes a levezetés, ugyanis a vállalás a mezőgazdasági üzem teljes területére vonatkozik. Az 5%-kal a minimum követelményt ugorja meg, hogy a gyakorlatot választani tudja. Ugyanakkor a gyakorlat minden olyan területre vonatkozik, ahol karbamid tartalmú műtrágyát juttat ki a termelő.

36. Feltételesség, 12% lejtővel kapcsolatos szabály: szója gabonasortávra vethető-e nem direktvetéssel?

A feltételesség rendelet HMKÁ 5. előírása: „direktvetés, szintvonalas vagy rétegvonalakkal párhuzamos művelés, továbbá az eróziós jegyeket mutató lefolyási útvonalakon erózióvédelmi sávok kialakításával folytatott művelés kivételével tilos a 12%-nál nagyobb lejtésű területen kapás növények – beleértve a kukoricát és napraforgót is – termesztése, valamint őszi káposztarepce átlagosan 24 cm-nél nagyobb sortávolságon való termesztése" értelmében kapás növény csak direktvetés, szintvonalas vagy rétegvonalakkal párhuzamos művelés, vagy erózióvédelmi sávok közbeiktatásával történő műveléssel termeszthető. Tehát ha nem direktvetéssel vetik, akkor vagy rétegvonalasan, vagy erózióvédelmi sávok közbeiktatásával kell elvetni.

37. Hogyan fog zajlani az elektronikus gazdálkodási napló ellenőrzése, valamint ezzel összefüggésben az AÖP ellenőrzése?

Idén az induló AÖP esetén még nem kötelező az elektronikus gazdálkodási napló naprakész vezetése (az elektronikus permetezési napló kivételével), azonban a gazdálkodási napló vezetése kötelező. Továbbá év végén a papír alapú gazdálkodási napló adatait fel kell töltenie az elektronikus naplóba a gazdálkodónak a NÉBIH által üzemeltetett felületen.

szőlő

Gyepesített szőlősorközök – Fotó: Pixabay

38. Egy gazdaság (100 ha szántó és 50 ha gyep ) részt kíván venni az AÖP-ben. Az 50 ha-ból 40 ha Natura 2000 gyep. A gyep tekintetében csak az alternáló kaszálást választhat egyfajta vállalást az összes gyepre vagy táblánként jelölhet eltérő vállalást?

Az AÖP-ben a „Natura 2000 gyepterület" és az un. „egyéb gyepterület" külön kategóriát jelent. A gazdaság 40 hektár Natura 2000 gyepére nem kötelező választani gyakorlatot, a 10 hektár egyéb gyepre viszont kötelező, amennyiben szeretne az AÖP-ben részt venni.

Natura 2000 gyep és egyéb gyepterületre vonatkozóan a gazdálkodó választhatja ugyanazt a gyakorlatot is akár, de kategóriánként különbözőt is. Emlékeztetünk ugyanakkor, hogy ha a 40 ha Natura 2000 gyepre nem vállal és teljesít gyakorlatot, akkor erre a 40 ha-re AÖP támogatást sem vehet igénybe.

39. Az AÖP programban a tervezet szerint az alternáló kasza használata 2 pontot jelent, de ugye nem azt, hogy dobos avagy tárcsás kaszával ezen területeken nem lehet kaszálni!?

Amennyiben a gazdálkodó a „kizárólag alternáló kasza használata" gyakorlatot választja, akkor a mezőgazdasági üzem – adott földhasználati kategóriájába tartozó – valamennyi gyepterületén a tárgyévben minimum egy alkalommal kell kaszálnia, és valamennyi kaszálást alternáló kasza használatával kell megvalósítania.

40. Alternáló kasza használata vállalás esetén, a kaszálást követően lehetséges-e ugyanazon területen legeltetni?

A „kizárólag alternáló kasza használata" gyakorlat választása esetén a gyakorlat szempontjából nincs tiltva a legeltetés. Azonban fontos, hogy a gyakorlat azzal teljesül, ha a mezőgazdasági üzem valamennyi gyepterületén a tárgyévben minimum egy alkalommal a termelő alternáló kaszával kaszál, és valamennyi kaszálást alternáló kasza használatával valósít meg. A gyakorlat vállalása a kaszálásokra vonatkozóan állít tilalmat egyéb, nem alternáló kaszálóeszközök használatára. Legeltetésre nem.

41. Akinek csak lucernája van, milyen AÖP előírást vállaljon?

Az Agro-ökológiai Programban a gazdálkodó mérlegelésére van bízva, hogy milyen gyakorlatokkal teljesíti a földhasználati kategóriánként 2 pontot. A 2 pont teljesítése történhet 1 db 2 pontos gyakorlat vállalásával és teljesítésével, vagy 2 db 1 pontos gyakorlat vállalásával és teljesítésével. A gyakorlatok vállalása során maximum 4 pont összértékű gyakorlatmennyiség vállalható, és akár teljesíthető 4 pont is, azonban a támogatás összegét nem növeli. A támogatásra jogosultsághoz minimum 2 pontot kell teljesíteni a vállalt gyakorlatokkal. Amennyiben a gazdálkodó csak lucernát termeszt, akkor pl. a „Növénytermesztés diverzifikációja" gyakorlatot nem tudja teljesíteni. Viszont egyebek mellett a talajtakarást vagy a méhbarát növényvédelmet választhatja.

42. AKG legeltetéshez szükséges 0.2 ÁE/ha megléte. AÖP pásztoroló vagy szakaszos legeltetéshez szükséges még +0.2 ÁE/ha (összesen 0.4 ÁE/ha) állatsűrűség biztosítása, vagy 0.2 ÁE/ha-ral teljesítem mindkettő előírást?

Amennyiben a gazdálkodó az AÖP-ben a „Pásztoroló, illetve szakaszos legeltetés"-t választja, a teljesítéshez szükséges 0,2 ÁE/ha elegendő; abban az esetben is, amennyiben az adott állatállomány az AKG legeltetéshez szükséges 0,2 ÁE/ha teljesítéséhez is szükséges. Következésképpen nem szükséges 0,2+0,2 ÁE/ha az AÖP gyakorlat teljesítéséhez.

43. A növény- és talajkondicionálók esetén az ellenőrző hatóság hogyan fogja vizsgálni a teljesülést, mivel a legtöbb engedélyokiratban nincs meghatározva a minimális kijuttatási szám és a dózis?

A „Talaj- és növénykondicionáló szerek, nitrogénmegkötő készítmények alkalmazása" gyakorlat választása esetén az AÖP általános szabályként annyit állapít meg:

A gyakorlat teljesítése során kizárólag olyan kondicionáló kijuttatása fogadható el,

a) amely rendelkezik a NÉBIH által kiadott engedélyokirattal,

b) amely szerepel a Nemzeti Irányító Hatóság által évente egyszer, legkésőbb tárgyév február 1-jéig közzétett, a gyakorlat vonatkozásában elfogadott kondicionálók listáján, és

c) amelyet a kijuttatás módja és a kijuttatandó mennyiség vonatkozásában az adott kondicionáló engedélyokiratával összhangban juttattak ki a megfelelő növénykultúrára.

A kijuttatás módja és a kijuttatandó mennyiség nem lehet ellentétes az engedélyokiratban foglaltakkal. Amennyiben az adott készítményre vonatkozóan csak felső határa van meghatározva a kijuttatható mennyiségnek, akkor azt a felső határt nem haladhatja meg a kijuttatott szer mennyisége. A gyakorlat keretében azonban, a listáról választott kondicionálót a mezőgazdasági üzem szántóterületének legalább 50%-án ki kell juttatnia a mezőgazdasági termelőnek.

44. A karbamid kizárólag beforgatva használható, vagy ha teljesítem a karbamid kijuttatásának feltételeit az AÖP előírások szerint, akkor mellette még pluszban használható-e fejtrágyaként is?

Ha a termelő ezt a gyakorlatot választja AÖP-ben, akkor valamennyi karbamid tartalmú műtrágya kijuttatására érvényesek annak szabályai.

45. Ha nincs 30 ha-nál nagyobb parcellaméret a gazdaságban, kapható-e pont e korlátozás választásáért?

A „Táblaméret korlátozása" gyakorlat választása esetén feltétel, hogy a mezőgazdasági üzemen belül a szántóterületek együttes nagysága meghaladja az 50 hektárt. Amennyiben ez a feltétel teljesül, abban az esetben a gyakorlat választható, és teljesíthető akár a már meglévő 30 hektárnál kisebb táblákkal is.