A mezőgazdasági ágazatokba özönlő beruházási támogatástömeg, a nagyobb pályázati jogcímek számottevő építőipari kapacitást igényelnek majd a következő időszakban. A szakmai szervezetek jelentései szerint ugyanakkor az építőipar elérte teljesítőképességének határát:
• Az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége (ÉVOSZ) adatai szerint a válság előtti időszakhoz képes 50 ezer fő hiányzik az építőiparból, 30 ezer szakmunkás helyét pedig betanítás nélküli segédmunkásokkal próbálják betölteni. Mindez komoly kapacitáskorlátot jelent a szektor számára.
• Az ÉVOSZ adatgyűjtése alapján az építőipar szerződésállománya 2013 és 2015 közt megfeleződött. Mindez 2016-ra az építőipari vállalkozások számának 10 százalékos, és az építőipari termelés 19 százalékos zsugorodását eredményezte.
Koncz Máté
• Ezzel szemben az Euler Hermes ágazati elemzése szerint 2016 végére az építőipar szerződésállománya 89 százalékkal (!) bővült. Májusban a bővülés 90 százalék felett volt az egy évvel korábbihoz képest, júniustól azonban – a CSOK és az állami megrendelések növekedése ellenére is – csökkenni kezdett az új szerződések száma.
• Az építőanyagokat és a kivitelező kapacitást is kb. 18 hónapra lekötötték a megrendelők, a nagyberuházások mentén kialakuló alvállalkozói struktúrák pedig tovább csökkentik a szektor rugalmasságát.
Ebben a helyzetben kellene újabb 10 százalékkal növelni az egyidejűleg futó kivitelezések volumenét. Mindez a megvalósítás elhúzódását és a pályázati költségvetés jelentős túllépését eredményezheti, ami kockára teheti a beruházások sikerét.
A Budapest Bank agrárszakértőiként igyekszünk biztos pénzügyi hátteret teremteni a beruházások megvalósításához, és reméljük, hogy az építőipar is képes lesz lépést tartani az igényekkel.
Hogyan készülhetnek fel erre az időszakra a kedvezményezett vállalkozások?
• A tervezettnél jóval nagyobb önerő előteremtésére lesz szükségük. Mindez biztosítható a beruházáshoz kapcsolódó hosszú lejáratú finanszírozási formák igénybevételével.
• Érdemes megvizsgálni a működéshez szükséges, éven belüli, kedvezőbb árazású forgóeszköz finanszírozási lehetőségeket is, ami a cég saját pénzeszközeit szabadítja fel a beruházás megvalósítása érdekében.
• A költségvetés 10 százalékával a támogatási szerződés aláírásától számított 1 éven belül el kell számolni. Az előírás legegyszerűbben a beruházáshoz kapcsolódó gépek, berendezések beszerzésével teljesíthető, ami speciális eszközhitel konstrukciókkal jól finanszírozható.
• A beruházások időszakában magas hitelállomány mellett kialakuló likviditási nehézségek kereskedelmi faktoring szolgáltatásokkal orvosolhatók, lerövidítve ezáltal a számlák teljesítésének idejét.
Koncz Máté