Az emberek évezredek óta használnak gyógynövényeket különféle betegségek kezelésére, de a modern orvostudomány is felismerte a természetes hatóanyagok erejét. Számos gyógyszer, amelyet ma már klinikailag alkalmaznak és igazolt hatékonysággal bír, gyógynövényekből származik. Ezek a természetes anyagok sokszor alapját képezik olyan gyógyszereknek, amelyek segítenek a súlyos betegségek gyógyításában vagy a tünetek enyhítésében – írja a termeszeti.hu.

Fehér fűzfakéreg (Salix alba)

A fehér fűzfakéreg kivonata az egyik legismertebb gyógynövény, amelynek hatóanyaga, a szalicilsav megalapozta a modern aszpirin kifejlesztését. Az aszpirint először a 19. század végén állították elő szintetikus formában, de eredete a fehér fűzfához nyúlik vissza. Ma az aszpirint világszerte használják fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre és a szívroham megelőzésére.

Kínai csikófark (Ephedra sinica)

Az Ephedra sinica növény, más néven Ma Huang, az efedrin nevű hatóanyag forrása, amelyet az asztma és egyéb légzőszervi betegségek kezelésére használnak. Az efedrin hatásos hörgőtágító, amely segíti a légutak kitágítását és a légzés megkönnyítését. Az efedrint eredetileg a kínai orvoslásban alkalmazták, de a modern orvostudomány is felfedezte hatékonyságát, és klinikai gyógyszerré vált.

Bíbor kasvirág (Echinacea purpurea)

A bíbor kasvirágot évszázadok óta használják az immunrendszer erősítésére. Klinikai kutatások igazolták, hogy a kasvirágból származó kivonatok képesek csökkenteni a megfázás tüneteit és lerövidíteni a betegség lefolyását. Már több gyógyszert és étrend-kiegészítőt fejlesztettek ki a belőle nyert hatóanyagok felhasználásával.

bíbor kasvirág

A bíbor kasvirágot évszázadok óta használják az immunrendszer erősítésére – fotó: Shutterstock

Rózsameténg (Catharanthus roseus)

A madagaszkári rózsa több fontos rákellenes gyógyszer, például a vinkrisztin és a vinblasztin alapja. Ezeket a hatóanyagokat a leukémia és más daganatos betegségek kezelésére alkalmazzák. A Catharanthus roseus kivonata olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek gátolják a rákos sejtek szaporodását, és a modern onkológiai terápiákban is használatosak.

Réti legyezőfű (Filipendula ulmaria; nem azonos a Spiraea nemzetséggel)

A réti legyezőfű a szalicilsav egy másik természetes forrása, amely az aszpirin előállításához is kapcsolódik. A középkorban a réti legyezőfüvet gyulladáscsökkentőként és fájdalomcsillapítóként alkalmazták, és ma is elismert hatása van a modern orvostudományban. A szalicilsav modern változata az egyik legismertebb gyógyszer, amelyet fájdalomcsillapításra és gyulladáscsökkentésre használnak.

Perui kéregfa (Cinchona spp.)

A perui kéregfa kérgéből származik a kinin, amelyet évszázadok óta használnak a malária kezelésére. A 17. században fedezték fel, hogy a kéreg hatékony a malária ellen, és a modern gyógyszergyártás is ezt az anyagot használta fel a malária elleni készítmények előállításához. A kinin ma is fontos szerepet játszik a malária kezelésében, különösen a rezisztens törzsek ellen.

Tiszafa (Taxus brevifolia)

A tiszafa, különösen a Taxus brevifolia, a paclitaxel (Taxol) nevű gyógyszer alapanyagául szolgál, amelyet számos rákos betegség, például a petefészekrák és a mellrák kezelésére használnak. A paclitaxel a sejtosztódást gátolja, így megakadályozza a rákos sejtek szaporodását. A tiszafa kivonatának felhasználása forradalmasította a rákellenes terápiákat.

tiszafa

A tiszafa kivonatának felhasználása forradalmasította a rákellenes terápiákat – fotó: Shutterstock

Sztrofantusz (Strophanthus gratus)

A sztrofantusz nevű növényből származik az ouabain nevű hatóanyag, amelyet szívelégtelenség kezelésére használnak. Az ouabain segít szabályozni a szív működését, és fokozza annak teljesítményét. Ma már szintetikus alternatívák is léteznek, de a növényi eredetű ouabain hosszú ideig fontos szerepet játszott a szívbetegségek kezelésében.