Dr. Feldman Zsolt államtitkár a PREGA Konferencia és Kiállítás Pomázon megrendezett sajtótájékoztatóján azt mondta, a PREGA szerepe egyre inkább felértékelődik, összhangban azzal, hogy a digitalizáció mára horizontálisan jelenik meg az agráriumot meghatározó előírásokban, pályázati felhívásokban és a versenyképességet előtérbe helyező gazdálkodói gyakorlatban is. A 2024-es pályázatokkal kapcsolatban kérdeztük a Breier Farmon.

Agroinform: Hogyan fog beépülni a digitalizációs szempont az új felhívásokba? Értékelési szempontként vagy jogosultsági feltételként?

Feldman Zsolt: Az új beruházási pályázati felhívások esetében a korábbihoz képest jóval nagyobb súllyal tervezzük beszámítani az adott projekt digitális tartalmát, hiszen ez már kulcsfontosságú versenyképességi szempont.

Ha digitalizáció, akkor PREGA!

A PREGA időpontja: 2024. február 6-7-8.

Helyszín: Budapest, Aquaworld Resort ****, Konferencia Központ.

PROGRAM

JEGYVÁSÁRLÁS

Az értékelési szempontrendszerben szeretnénk a pályázók és a pályázatok értékelésében résztvevő szakemberek számára is egyértelműen megfogalmazni a digitalizációval kapcsolatos, üzleti tervben alkalmazandó szempontokat, tehát nem jogosultsági feltételként fognak megjelenni.

Nagyrészt a 2021-2022-ben kialakított pályázati struktúrát visszük tovább, de a szándékunk az, hogy tartalmilag változtassunk az értékelési szempontrendszeren, a jövőbeni vállalásokat lehetőség szerint minél inkább kerüljük és alapvetően a pályázó meglévő, igazolható eredményeire támaszkodjunk ennek figyelembe vételekor, akár az adatalapú gazdálkodás vagy éppen a más piaci szereplőkkel történő együttműködések terén. Az ő esetükben nagyobb a garancia arra, hogy a jövőben is versenyképes projektek valósuljanak meg és a digitalizáció kapcsán megfogalmazott célokat el tudják majd érni.

Breier László (Breier Farm), Győrffy Balázs (NAK), dr. Feldman Zsolt (AM) és Bolyki Bence (Agroinform) a Breier Farmon a PREGA konferencia sajtótájékoztatóján – Fotó: NAK/Lévai Zsolt

Innovációt támogató pályázatok esetében sokáig volt nevesített szempont/indikátor a munkahelyteremtés- és megőrzés. Viszont az innováció sok esetben a munkaerő kiváltásra, a hatékonyságnövelésre irányul. Ez az ellentmondás jelen lesz-e az új felhívásoknál?

Az előző pályázati időszak indulásakor meglévő munkaerőpiaci környezetben még komoly feladat volt, hogy a foglalkoztatás megtartása és növelése fontos szempontként megjelenjen a források kiosztásánál, a munkahelyteremtés kulcsfontosságú terület volt. Most viszont szinte csúcson van a foglalkoztatás, ezért a jó hír az, hogy a KAP Stratégiai Terv alapján kiírandó pályázatoknál létszámtartási kötelezettséget nem szükséges előírnunk és nem is lesz ilyen. Hogy az önkéntes létszámbővítésre vonatkozó vállalási lehetőséget pluszpontért megtartjuk-e és hogyan, az most a tervezési szakaszban dől majd el.

A VP-s pályázatokban az előleg igénylése nem volt egyszerű, hiszen biztosítékra volt szükség. Most mire számíthatnak a pályázók? Könnyebb lesz előleghez jutni?

Igen, határozottan könnyebb lesz előleghez jutni, mert a korábbi, kötelező 100%-os mértékű biztosíték nyújtását elváró EU-s rendelkezés már nincs érvényben. Megjelent a pályázati rendszerhez kapcsolódóan a mögöttes végrehajtási jogszabály, ami alapján

lehetőség lesz maximum 25 százalékos előlegre, biztosíték nélkül.

Mivel a KAP Stratégiai Terv alapján akár 15 millió eurós támogatást is el lehet majd nyerni, szeretnénk észszerű korlátokat szabni az előlegigénylésnek, tehát felhívásonként meg lesz határozva forintban az előleg felső határa is.

A pályázatoktól függetlenül a gazdálkodók számára a terménytárolás és a terményárak problémaköre volt a legfontosabb 2024-ben. Megoldódtak a terménytárolási gondok? Hol tart a gabonaexport?

A tavalyi év végi terményárak esetében sajnos jelentős mértékben közrejátszott az, hogy akinek tárolókapacitásra volt szüksége, kénytelen volt nyomott árakon túladni a terményen. A következő fél évben csökkenni fog a készlet, ürülnek a tárolók, ami talán az árnyomáson is lazít majd. Az viszont nem volt jellemző, hogy a termény a szabad ég alatt maradt volna.

Az agrárexportunk kitaposott útja "járható", bár nagyságrendileg egy 30-35 százalékkal alacsonyabb a volumene, mint az orosz-ukrán háború és a 2022-es aszály előtt.

Közeleg a végső határidő az elektronikus gazdálkodási napló benyújtása kapcsán. Lesz-e szankció ha nem jól tölti ki a gazdálkodó a naplót?

A támogatási időszak első évében a gazdálkodási napló bármilyen formában történő vezetéséhez, elektronikusan feltöltéséhez, valamint az elektronikus Gazdálkodási Napló részét képező e-permetezési napló tartalmi pontosságához kapcsolódnak szigorú jogkövetkezmények. Automatikus elutasítást vagy támogatáscsökkentést nem okoz önmagában a napló hibás kitöltése. Az agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódó támogatások tekintetében szintén alapkövetelmény, hogy az elektronikus Gazdálkodási Napló tartalmazzon tápanyag-gazdálkodási tervet, amely meglétét szintén ellenőrzi a Magyar Államkincstár.

Jelenleg folyamatosan kapjuk az információkat a feltöltés előrehaladásáról és ez alapján tudunk arról dönteni, hogy szükség van-e valamilyen további intézkedésre. Most egyelőre a benyújtás határidejét február 15-ig kitoltuk. Nem csak a közvetlen támogatásoknál, hanem az agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódó pályázatok esetében is módosítás alatt vannak a pályázati felhívások. Ha továbbra is tömeges feltöltési probléma jelentkezne, akkor kell mérlegelnünk azt, hogy milyen rendszerszerű megoldási utat lehet még alkalmazni.

További friss információk az elektronikus gazdálkodási naplóval kapcsolatban ITT érhetőek el.

Hirdetés

A mezőgazdasági pályázatokkal és támogatásokkal kapcsolatban érdemes naprakész tudásra szert tenni, segítünk! Legyen szó pályázatokkal kapcsolatos kérdésekről, közvetlen támogatásokról vagy beruházási pályázatokról, kifizetődik a tájékozottság, csekkoljon be hozzánk, és ne maradjon le semmiről!