A feltételesség szabályrendszerét a 14/2023. (IV. 19.) AM rendelet tartalmazza, amely több pontban is módosult most, adott ki tájékoztatást a NAK.

A HMKÁ (Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot) szabályok alábbi változtatásait a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell:

12 százalék feletti lejtő és minimális talajtakarás

A 12 % feletti lejtőkön a kapásnövények termeszthetősége érdekében az erózióvédelmi sávoknak már nem kötelező minden esetben legalább 100 méterenként elhelyezkednie. Azért volt szükség a módosításra, mert a szintvonalakkal párhuzamos kialakítás nem realizálódhat, hiszen néhol meredekebb, máshol lankásabb a terület. A módosítás értelmében a táblán belül az átlagosan 100 méterenkénti megléte az elvárt.

A minimális talajtakarás előírásai kiegészültek azzal, hogy a talajtakarás biztosítható nemcsak őszi vetéssel, másodvetéssel és a tarló szeptember 30-ig történő fennhagyásával (a rendelet szerinti szabályok szerint), hanem a termesztett növény szeptember 30-ig történő jelenléte is megfelelő.

A 12 % feletti lejtős területek sorköztakarásának elvárása nemcsak ültetvényekre értendő, hanem minden állandó kultúrára. Ugyanez vonatkozik a kivágás és újratelepítés közötti időszak talajfedési kötelezettségére is (állandó kultúra: szőlő- és gyümölcsültetvények, faiskola, rövid vágásfordulójú fás szárú energetikai ültetvény, spárga, a Miscanthus nemzetségbe tartozó energianád fajok, olasznád- és a szilfiumfajok mint lágyszárú energianövények, energianövények, fás szárú cserje és félcserje típusú, valamint évelő gyógy-, aroma- és fűszernövények).

A minimális talajtakarásra vonatkozó HMKÁ 6 előírás kapcsán érkező kérdések és a tapasztalt bizonytalanság okán a Magyar Államkincstár is kiadott tájékoztatást:

"Amennyiben a mezőgazdasági termelő a nyári és őszi lekerülésű kultúrák után a minimális talajtakarásra vonatkozó előírást a tarló megőrzésével kívánja teljesíteni, azt a Magyar Államkincstárhoz nem szükséges bejelentenie. A tarlóállapot megtartása nem indokolja adatváltozás keretében a főnövény hasznosítási kódjának módosítását, sem másodvetés vagy agrotechnika bejelentését.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a TAR10 hasznosítási kód nem a tárgyévi főnövény lekerülése utáni tarlóállapot jelölésére szolgál, hanem olyan talajtakarásos parlagot jelöl, ahol január 1. és augusztus 31. között a talajborítottságot az előző évi kultúra tarlója biztosítja."