A díj meghirdetésének célja az is, hogy a mezőgazdaság leginnovatívabb projektjeinek nagyobb figyelem jusson, és bemutassák, hogy mekkora szerepük van a mezőgazdaságban és a vidéki térségek életminőségében a nőknek. A meghirdetéshez minden alkalommal kapcsolódik valamilyen fókuszterület, kiemelt téma, idén az egyre aktuálisabb klímaügy nyújt alapot: „Női gazdálkodók a klímainnováció élén” („Women Farmers in the driver’s seat of climate innovation”)
Minden típusú akció, intézkedés és projekt jutalmazható 2020-ban, a díj megalkotói jutalmazzák a női gazdálkodók által kezdeményezett változás iránti vágyat, tevékenységeik gazdasági, társadalmi, környezeti hatását is.
Az elnyert díj 2 évre szól – fotó: Shutterstock
A díj kiosztását megelőző bírálati folyamatban a legfontosabb a szempontok a következők:
1. Innovatív megoldások bevezetése: új technológiák, melyek hozzájárulnak a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás elősegítéséhez vagy enyhítéséhez, a módszerek olyan új földrajzi területeken való alkalmazása, ahol ez azelőtt nem volt a gyakorlatban. Innovatív megoldást jelenthet az is, ha új kockázatkezelési eszközök kerülnek kidolgozásra, vagy pl. új vízgazdálkodási módszereket dolgoznak ki.
2. Innovációs transzfer: az újítás nem korlátozódhat egyetlen gazdasági egységre, a kidolgozott technológiának vagy módszernek nagyobb földrajzi területen, vagy szélesebb gazdasági környezetben is hatásosnak kell lennie.
3. Az innováció fenntarthatósága gazdasági, társadalmi és környezeti kontextusban: hosszú élettartamú módszer kidolgozására van szükség, hosszú távon hatásosnak kell bizonyulnia az erőforrás-hatékonyság optimalizásában, a szennyezés mértékének csökkentésében, a zöld (fenntarthatóbb) növekedés előmozdításában, és a vidéki életminőség javításában, elsősorban a munkahelyteremtés- és fenntartás szempontjából.
4. Kommunikációs módszerek: fontos, hogy a módszer hatásos legyen a mezőgazdasági termelők tevékenységének bemutatása a társadalom szélesebb rétegei számára, a mezőgazdasági és erdészeti oktatás minőségének javítása és a fogyasztók ismereteinek bővítése szempontjából is.
Október 15-ig lehet beadni a pályázatokat – fotó: Pixabay
Pályázási feltételek:
1. a pályázatok beadási határideje: 2020. október 15.;
2. feltétel a pályázó Nemzeti Agárgazdasági Kamarai (NAK) tagságának megléte;
3. aktív termelői tevékenységet folytató önálló gazdálkodók pályázhatnak,
4. a pályázat nyelve angol.
A győztes 10 000 euró, a különdíjas 5000 euró pénzjutalomban is részesül. A díjak átadására a tervek szerint 2021. március 8-án kerül sor Brüsszelben, az Európai Parlamentben.
A pályázattal kapcsolatban a NAK külkapcsolati csoportja ad bővebb tájékoztatást a international@nak.hu elérhetőségen.