A gazdaságátadásról Cseh Tibor, a MAGOSZ főtitkára beszélt az Ifjú Gazda konferencián, Bábolnán.

Mint mondta, nagyon nagy a nyomás, sürget minket az idő. Az idősödő gazdák kénytelenek átadni a gazdaságot, sokszor gazdasági társaságoknak, mert nem látnak más megoldást, többek között emiatt is figyelhető meg koncentrálódás a magyarországi birtokszerkezetben.

A gazdaságátadási törvény létrehozásának célja az volt, hogy abba az irányba lehessen terelni ezt a folyamatot, hogy lehetőleg a családban maradjanak a gazdaságok.

Hogyan vegye át a fiatal a gazdaságot?

Ha a törvényes öröklés menetére bízza a gazdálkodó a folyamatot, természetesen előbb-utóbb rendeződni fog a föld és a vagyontárgyak sorsa, viszont két nehézséggel mindenképpen számolni kell: a hagyatéki eljárás hosszadalmas lehet, akár több évig is elhúzódhat, amely idő alatt a gazdaság vezetése szinte ellehetetlenedik. Szintén óriási gond, hogy osztatlan közös tulajdonban lévő földterület jön létre, amely hosszú távon sokkal nehézkesebbé teszi a földdel kapcsolatos ügyintézést. (Utóbbival kapcsolatban történtek jelentős előrelépések, hiszen törvényes öröklés esetén legkésőbb 5 éven belül dönteni kell a termőföld sorsáról.)

A gazdaságátadási törvény létrehozásának célja elsősorban az, hogy a családban maradjanak a gazdaságok – Fotó: Shutterstock

Sokan e problémák elkerülésre érdekében céget hoznak létre, melybe minden tulajdont bevisznek, az ügyvezetéssel megbízott személy pedig a tulajdonos akadályoztatása, esetleg elhalálozása esetén is képes intézni az ügyeket.

A gazdaságátadási szerződés megkötése pedig egy új lehetőség, amelyhez támogatás is társul hamarosan. Ezzel a szerződéssel lehetőség nyílik arra, hogy a gazdaság átadójának életében megtörténjen a termőföld és a gazdálkodáshoz kapcsolódó minden egyéb vagyontárgy, kötelezettség átadása.

A támogatást az átadó és az átvevő is igényelheti

Előre láthatólag 10 ezer és 50 ezer euró közötti mezőgazdasági árbevétel esetén 40 ezer euró támogatás vehető fel gazdaságátadás esetén, melyet az átadó és az átvevő is igénybe vehet. 50 ezer és 100 ezer euró közötti mezőgazdasági árbevétel esetén a támogatás 70 ezer euró lehet, a következő lépcsőfok pedig a 100 euró feletti mezőgazdasági árbevétel, amely felett 100 ezer euró támogatás járhat a KAP Stratégiai Tervben foglaltak alapján.

Fontos, hogy a gazdaságátadással kapcsolatos támogatás gazdaságátadási szerződés megkötése esetén vehető majd igénybe.

Ki lehet az átadó?

  • Őstermelő vagy egyéni vállalkozó, aki az öregségi nyugdíjkorhatárnál legfeljebb 5 évvel fiatalabb,
  • 10 éve foglalkozik mezőgazdasági tevékenységgel, és
  • a földterület háromnegyedének földhasználatával legalább 5 éve kell rendelkezik.

Kisegítő szabály: az örökös (pl. özvegy) is lehet átadó, ha elhunyt az a személy, aki megfelelt a feltételeknek.

Ki lehet az átvevő?

  • Átvevő lehet a közeli hozzátartozó, de tágabb körben is lehetséges a gazdaságátadás, a hozzátartozó láncolat megléte szükséges.
  • Családon kívüli átadásra is van mód: 7 éve munkaviszonyban dolgozó vagy a gazdasági társaságban személyes tevékenységet folytató személy is lehet átvevő (de például a könyvelő, szaktanácsadó nem).

A gazdaságátadással érdemes megvárni a hozzá kapcsolódó pályázati felhívás megjelenését – Fotó: Shutterstock

Mit lehet átadni a gazdaságátadási szerződéssel?

A lista hosszú: termőföld, ingatlan, ingóság, mezőgazdasági gép, állatállomány, hatósági engedélyek, szerződések (támogatási szerződés, termeltetési szerződés, biztosítási szerződés, szaktanácsadóval való szerződés, haszonbérleti szerződés, hitelszerződés, stb.). Ha ezek szerepelnek a szerződésben, akkor jogutódlással szállnak át az átvevőre.

Részleges átadásra is van lehetőség, tehát például nem fontos az összes földterületet átadni. Fontos viszont tudni, hogy az átadó a szerződés megkötése után saját nevében már nem végezhet mezőgazdasági tevékenységet és újabb földet sem tud szerezni.

A jogalkalmazás kapcsán Cseh Tibor kiemelte, az a szándék, hogy a gazdaságátadási szerződések ügyintézésével kapcsolatban minden illetékes kormányhivatal egységesen járjon el. Ennek érdekében folynak az egyeztetések.

Ingyenes átadás?

Ha a gazdaságba termőföldek tulajdonjoga is tartozik és ezek átadása ingyenesen történik, akkor a gazdaság átvevője csak közeli hozzátartozó lehet. Ingyenes átadás esetén nincs illetékfizetési kötelezettség, SZJA- és ÁFA-fizetési kötelezettség sem merül fel.

Viszont érdemes szem előtt tartani az osztályra bocsátás jogintézményét, mely szerint, ha nagyobb értéket kapott ajándékba valaki az elhunyttól az elmúlt 10 évben, akkor fennállhat olyan eset, hogy az ajándéknak az értékét a hagyatékhoz kell számolni. Ajándékozás esetén ezért a gazdaságátadási szerződésben érdemes lehet azt rögzíteni, hogy az ajándékozás osztályra bocsátási kötelezettség nélkül történt.

A termőföld átadása gazdaságátadási szerződés esetében kifüggesztés nélkül történik, legyen szó ajándékozásról vagy vételről.

Az átadó kötelezettségeit megkapja az átvevő

A földforgalmi törvény szerinti kötelezettségeket az átvevő tovább viszi. Tehát például, ha valaki ökogazdaként vásárolt földet, és vállalta, hogy 10 éven keresztül ökológiai gazdálkodást folytat, akkor ez a vállalás a gazdaságátvevő részére is kötelező érvényű.

Támogatás jogutódlással

Augusztus végén megjelent a KAP eljárásrend tervezete, amelyben az szerepel, hogy aki gazdaságátadási szerződést köt, és abban szerepelnek pályázatokkal kapcsolatos jogok, kötelezettségek, akkor ezeket gyakorlatilag jogutódlással át lehet adni. Ezt az IH-nál kell elindítani egy kérelemmel.

A gazdaság átadója a szerződés megkötése után vállalhat munkát a gazdaságban – Fotó: Shutterstock

A hitelek átadása előtt mindenképp egyeztessünk a bankkal

Bár a hitelszerződés is átadható a gazdaságátadási szerződéssel, a bankokra számos olyan törvény vonatkozik, amelyeket a gazdaságátadással nem lehetséges felülírni. Hiába adtuk át jogszerűen a gazdaságot, ha az átvevő nem hitelképes, vagy esetleg tiltólistán van.

Emiatt nagyon fontos, hogy a gazdaságátadási szerződés előtt mindenki jelezze a banknak, hogy mit tervez.

Mi lesz az átadóval az átadás után?

Cseh Tibor elmondta, hogy korábban is volt gazdaságátadási támogatás, viszont nem volt igazán népszerű konstrukció, ugyanis azt is vállalni kellett, hogy a gazdaságátadó később már semmilyen szerepet sem vállalhat a gazdaság életében.

Az új gazdaságátadási jogi szabályozásban azonban már mások a feltételek. Igaz, hogy törlik a FELIR rendszerből és a földműves-nyilvántartásból az átadót, de semmi sem zárja ki azt, hogy az átadó visszamenjen tanácsadóként vagy munkavállalóként a céghez. Így amellett, hogy biztonságban tudhatja élete munkáját, mert időben gondoskodott annak soráról, mégis lehet szerepe a gazdaság további életében, sőt, a gazdaságátadási támogatást is visszaforgathatja a gazdaságba, ha szeretné.

Meddig várjunk?

Cseh Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy készül egy olyan útmutató, amely egyértelműen le fogja írni az egész gazdaságátadási folyamatot lépéről lépésre a támogatási lehetőséggel együtt. Ehhez még szükség van a Bankszövetség állásfoglalására is a hitelek átadásával kapcsolatosan.

Így meglátása szerint érdemes megvárni a támogatási felhívás és az útmutató megjelenését a szerződések megkötésével.