Az aktuális kiírások alapján is csak a CE-jelölt, szabványoknak megfelelő gépekre lehet pályázni. Ha gépet akar eladni, vagy vásárolni, egyaránt fontos, hogy foglalkozzon a CE-jelölés meglétével!
Az Agrárminisztérium közleménye szerint 1347 milliárd forintra pályázhatnak a gazdák több mint 70 kiírás keretén belül. Ennek jelentős része fordítható gépek és egyéb berendezések beszerzésére. De csak ha megfelelnek a CE-jelölés követelményeinek!
A CE-jelölés megléte egy régi, de most is aktuális kötelezettség a gépgyártók számára, amely sokkal összetettebb folyamat, mint a géptípus átírása egy régről származó dokumentáción és a szokásos matrica felragasztása a gép oldalára…
A CE jelölés lépései – forrás: SAASCO
Továbbá az üzemeltetők is csak a CE-jelölés megléte esetén tudják szabályosan üzembe helyezni a gépeket, ennek hiányában a Munkavédelmi törvény alapján nem kezdhetik meg vele a munkavégzést.
A CE-jelölés elhelyezésével a gép gyártója (adott esetben az importőr vagy a meghatalmazott képviselő) kijelenti és felelősséget vállal érte, hogy a forgalomba hozott gép az uniós piacon a rá vonatkozó jogi, biztonsági követelményeknek megfelel. Enélkül a gépet értékesíteni nem jogszerű, és ez a pályázatos elszámolásoknál is elakadást okozhat.
Emellett, ha kiderül, hogy a gépen elhelyezett CE-jelölés nem megalapozott, mert a gép az érvényes követelményeknek nem felel meg, a gyártója / forgalmazója bírságra is számíthat. Adott esetben a gép további értékesítését megtilthatják, vagy akár a már eladott gépek visszahívását is elrendelhetik. Hát ezért érdemes megismerni ezeket a követelményeket a gyártóknak részleteikben is, és az üzemeltetőknek is, legalább nagy vonalakban!
A gyártók által elvégzendő CE-jelölés fő lépései a sorozatgyártás minőségbiztosítása mellett az alábbiak:
- A termékekre vonatkozó jogszabályok meghatározása (mezőgépek esetén ez alapvetően a 2006/42/EK Gépdirektíva) és ezek alapján az alkalmazandó megfelelőségértékelési eljárás kiválasztása.
- Kockázatfelmérés (veszélyazonosítás és az azokhoz kapcsolódó kockázatok becslése).
- Szabványok beazonosítása a kockázatok kezelése érdekében és ezek alapján a műszaki megoldások kialakítása.
- Műszaki dokumentáció elkészítése, összeállítása.
- A szabványok által előírt vizsgálatok, amelyek jellemzően a következőkből állnak: szemrevételezéses ellenőrzések (ott van-e, olyan-e a színe, stb.), működési próbák (működtethető-e, deformálódik-e, stabil-e, stb.), műszeres mérések és egyéb, pl. próbatestes vizsgálatok (pl. biztonsági távolságok, kezelési erőigény, zajkibocsátás, kavics kirepülési próbák, stb.), dokumentációk ellenőrzése (pl. felhasználói utasítás, kapcsolási rajzok, stb.).
- Az EK-megfelelőségi nyilatkozat elkészítése.
- A gép adattábláján a CE-jelölés elhelyezése.
A lépések bővebb leírása megtalálható a https://gepek-ce-jelolese.hu oldalon.
Természetesen ezekbe szabadon bevonhatnak külső szakértőket is, hiszen nem feltétlenül van meg a szükséges szakértelem és műszerpark minden gépgyártónál. Bár a vizsgálatok egy része kimondottan egyszerű elven alapul és hétköznapi eszközök kellenek hozzá, mint pl. a kirepülési vizsgálatok esetén, amihez az előírt minőségű papír paravánok mellett csak megfelelő méretű kavicsok és homok keveréke kell, meg egy mérőszalag.
Életképek mezőgépek vizsgálatairól – fotó: SAASCO
Létezik egy úgynevezett harmonizált szabványlista, amely azokat a gépbiztonsági szabványokat tartalmazza, amelyek betartásával a gép megfelelősége elérhető és ellenőrizhető is egyúttal. A szabványok alkalmazása bár nem kötelező, de mindenképpen célszerű. Ha ugyanis nem a géptípusra vonatkozó szabványok szerinti a gép, a gyártónak kell bebizonyítani, hogy a jogi előírásoknak más módon, de megfelel, tehát „legalább egyenértékű” biztonsági megoldásokat alkalmazott. Ez a bizonyítás is csak akkor fog sikerülni, ha ismerik a vonatkozó szabványkövetelményeket, hiszen azokhoz képest van szükség az egyenértékű, vagy azoknál jobb megoldásokra! De, ha már ismerik ezeket, akkor mennyivel egyszerűbb ezek alapján dolgozni…
A mezőgazdasági gépekre vonatkozó legfontosabb szabványok:
- EN ISO 4254-es szabványcsalád a mezőgazdasági gépek biztonságáról,
- EN ISO 4413 a hidraulikus rendszerekről,
- EN ISO 13857 a biztonsági távolságokról,
- EN ISO 12100 a kockázatfelmérésről és általános biztonsági elvekről, illetve,
- a gép műszaki tartalmától függően további szabványok is szükségesek lehetnek a kb. 800 db jelenleg érvényes európai harmonizált szabvány közül.
Ezek a szabványok az adott géptípusra vonatkozó legfontosabb követelményeket tartalmazzák, de rajtuk kívül még további előírásoknak is meg kell felelni. Ilyen pl. a közúti forgalomban résztvevő gépek esetén a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet általában a járművek, valamint a 167/2013 EU rendelet a traktorok és tartozékaik típusjóváhagyásáról, közlekedésbiztonsági szempontjairól.
Fontos precízen beazonosítani és teljesíteni a gépekre vonatkozó követelményeket, hogy a forgalomba hozataluk, pályázati elszámolásuk és üzembe helyezésük is fennakadások és hatósági elmarasztalás nélkül történhessen!
Indexkép: SAASCO