A KAP Stratégiai Terv keretében egy beavatkozás (RD09b_R14_OGR_73 – Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása) külön a díszkertészeti ágazat számára készült. Hogy pontosan hogyan fog kinézni a pályázati felhívás, és mikor jelenhet majd meg, az egyelőre kérdés, de több részletre is fény derült a nemrégiben nyilvánosságra hozott KAP Stratégiai Tervben.
A tervben a következő összefoglaló olvasható a támogatási lehetőség célja és indokoltsága kapcsán: a díszkertész ágazat szerves részét képezi és a mezőgazdasági termelés volumenének bővülését elősegíti az ágazati szereplők által végzett, mezőgazdasági termelésnek nem minősülő tevékenység. Ez utóbbi gyakran meghaladja a teljes árbevétel 50%-át, így
a mezőgazdasági üzemfejlesztés jellegű intézkedésekben eddig nem részesülhettek a díszkertészek.
Ez a probléma elsősorban a vidéki kisvállalkozók körében jelentkezett, hiszen jellemzően ez a réteg jut legnehezebben piaci alapon beruházási forrásokhoz.
A kedvezményezettek kiválasztása során előnyben részesülnek majd a megfelelő szakképzettséggel vagy jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező munkavállalókat alkalmazó vállalkozások.
Pályázati lehetőség nyílik a díszkertészeti ágazat számára a 2023-2027-es időszakban – Fotó: Shutterstock
A kiválasztási szempontok megállapítására irányadó elvek, amelyek akár részbeni alkalmazása is lehetséges lesz: üzleti terv minősége, szakmai végzettség, szakmai tapasztalat (igazolt), a dísznövény ágazathoz köthető tevékenységek végzésének igazolása a beadást megelőző 2 teljes naptári év folyamán, környezet-, klímavédelmi és adaptációs szempontok érvényesítése, térségi szempont, tagság a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete valamelyik tagszervezetében, foglalkoztatás, és a támogatást igénylő neme is szempont lesz.
Jogosultsági kritériumok lesznek
- a dísznövény-kereskedelemmel vagy zöldterület-kezeléssel foglalkozó vállalkozás rendelkezzen MVH-s ügyfél-azonosítóval,
- a támogatási kérelem benyújtásakor 40%-ot meg nem haladó mezőgazdasági vagy 50%-ot meg nem haladó erdőgazdálkodási árbevétel,
- a vállalkozás tevékenysége legalább a pályázat benyújtását megelőző két évben magában foglalja a következők legalább egyikét: zöldterület-kezelés, dísznövény-kiskereskedelem, dísznövény-nagykereskedelem,
- mikro-, vagy kisvállalkozásnak minősüljön a pályázó,
- vidéki térségben valósuljon meg a projekt.
Mire lehet majd pályázni?
Pályázni lehet majd építésre, épületfejlesztésre, korszerűsítésre, új gépek és eszközök, technológiák vásárlására, meglévő gépek, eszközök korszerűsítésére, beleértve az információs és kommunikációs technológiákat is. Emellett el lehet majd számolni az előzőekben említett kiadásokhoz kapcsolódó általános költségeket, például az építészek, mérnökök díjait, tanácsadási díjakat, hatósági eljárási díjakat, tanácsadói és projekt-menedzsment költségeket, a környezeti és a gazdasági fenntarthatóságra vonatkozó tanácsadással kapcsolatos díjakat, megvalósíthatósági tanulmányok költségeit is. Immateriális beruházásokra is lehetőség lesz: számítógépes szoftverek megvásárlása vagy kifejlesztése, valamint szabadalmak, licencek, szerzői jogok, védjegyek, stb. megszerzése.
|
Ingatlan vásárlására az érintett művelet teljes elszámolható kiadásának 5%-át meg nem haladó mértékig lesz lehetőség, valamint természetbeni hozzájárulásként elszámolható a beruházáshoz elengedhetetlen, már meglévő termőföld vagy ingatlan értéke, ha nem haladja meg az érintett művelet teljes elszámolható kiadásának 5%-át. Új földterület vásárlására a beruházás max. 10%-a számolható el.
A támogatás összege és mértéke
- Az alaptámogatás a jogosult költségek legfeljebb 50%-a.
- A támogatás maximális összege: 100 000 euró.
- A támogatás maximális mértéke legfeljebb a jogosult költségek 65%-a lehet.
- A támogatás maximális mértéke tovább növelhető legfeljebb a jogosult költségek 80%-ig, amennyiben a beruházás a környezetvédelmi és a klíma specifikus célkitűzéseket, valamint állatjóléti fejlesztéseket szolgálja.
- Fiatal mezőgazdasági termelő számára 15%-kal megemelt támogatási intenzitás adható.
- Gazdaságátadás esetén 15%-kal megemelt támogatási intenzitás adható.
- Az ÖKO minősítéssel rendelkező terméket előállító támogatást igénylő esetén 10%-kal megemelt támogatási intenzitás adható.
- Kollektív beruházás esetén 10%-kal megemelt támogatási intenzitás adható.
- Kedvezményes díjú intézményi kezességvállalás igénybevétele esetében az alaptámogatáshoz képest 5%-kal megemelt támogatás intenzitás adható.
- Az alaptámogatás maximum 10%-a kamattámogatás formájában igényelhető.