A történet érdekessége, hogy a gazdálkodó először nem is az ÁTK pályázatot vette tervbe, hanem a fiatal gazda támogatás érdekelte. A lehetőségek precíz számba vételével azonban egy, a fiatal gazda támogatáson túlmutató, komplexebb, hosszabb távú fejlesztési folyamatot indíthatott el. Tapasztalata a leendő pályázók számára is tanulságos lehet, hiszen a következő években óriási pályázati források lesznek elérhetőek, érdemes tehát tudatosan készülni, és megtervezni az egymásra épülő lépéseket.
Egy ÁTK pályázat volt az első lépés, amelyet több sikeres pályázat követett – Fotó: Shutterstock
"Mi igazán aktívak vagyunk pályázati fronton. Elkezdtük az állattartó telepek korszerűsítésével, majd az erdészeti innovációk és termékek feldolgozása felé vettük az irányt. Két nagy diverzifikációs pályázat után az ÉLIP-es pályázatot is lezártuk" – számolt be a gazdálkodó.
Andreának és családjának az első kapcsolata a pályázati világgal egy ismerős fiatal gazda pályázata volt. A Gordius Solutions Tender Kft. pályázatíró csapattal való konzultációt követően viszont teljesen elkanyarodtak a fiatal gazda pályázattól, mert végül másban nagyobb lehetőséget láttak. Az első pályázat az állattartó telepek korszerűsítése volt 2016-ban. Azóta folyamatosan tájékozódnak a különböző lehetőségekről, és ami beleillik a hosszú távú terveikbe, abba bele is vágnak.
|
"Van egy kis birtokunk Nógrád megyében, Balassagyarmattól nem messze, itt szerettük volna megvalósítani az álmunkat. Az önerőből történő finanszírozás azonban túl nagy teher lett volna számunkra, ezért döntöttünk a pályázati támogatások felkutatása mellett" – számolt be a gazdálkodó.
Egy 3 hektáros területen alakítottak ki falusi vendéglátásra alkalmas infrastruktúrát. A végeredmény egy olyan hely lett, ahol a vendégek belekóstolhatnak a vidéki életbe. Megépítettek egy lóistállót, illetve rendezvényházakat és apartmanokat hoztak létre. A fejlesztés következő lépcsője pedig gyümölcs- és sajtkészítő berendezésekkel való bővítés volt. Folyamatosan keresik az új pályázati lehetőségeket, és azt remélik, hogy a fejlesztéseikkel egy hűséges vendégkört alakíthatnak ki.
Amit a Nógrád megyei gazdálkodó történetéből érdemes megjegyezni:
- nem a pályázati lehetőséghez találtak ki a semmiből egy fejlesztési tervet, hanem egy életképes ötlethez kerestek támogatást, pénzügyi forrást,
- egymásra épülő kisebb-nagyobb fejlesztési projektekbe vágtak bele, amelyek cash flow szempontjából egymást erősítették,
- nem egyedül kezdtek hozzá, hanem segítséget vettek igénybe a pályázati adminisztrációhoz és a projektmenedzsmenthez.
További hasznos információkért kattints a képre: