A pályázat benyújtható: 2020. november 6-tól.
Első szakasz: 2020. november 6. – 2020. november 20. Ezen időszak alatt a benyújtott projektek együttesen kerülnek elbírálásra és pontozással rangsorolva.
Kik pályázhatnak?
Őstermelők, vagy mikrovállalkozásnak és mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók, akik:
a) őstermelők esetén életvitelszerű tartózkodási helye, mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók vagy szociális szövetkezet esetén pedig bejegyzett székhelye már a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban a jogosult településen, vidéki térségekben volt (Településlista), amelyet a működtetési időszak végéig fent kell tartania.
b) mezőgazdasági termelő, aki/amely igazolja, hogy a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 3000 euro STÉ, de legfeljebb a 6000 euro STÉ (STÉ Kalkulátor) értékű termelési potenciállal (üzemmérettel) kizárólagosan rendelkezik, vagy ezzel megegyező nettó árbevételt (330,53 Ft/€) ért el mezőgazdasági termelésből vagy mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozásból.
Az üzemméret megállapítása szempontjából a 275,25 forint/euró árfolyammal számolt 2010. évi STÉ adatok az irányadók.
Az első szakasz november 6.-án nyílik és már november 20.-án zárul.
Közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező ügyfelek esetében, illetve családi gazdaságok esetében a támogatási kérelmet benyújtó ügyfél üzemméretének meghatározása szempontjából az alábbiak vehetők figyelembe a támogatási kérelem benyújtást megelőző évre vonatkozóan:
• támogatást igénylő TERA kérelme alapján számolt üzemméret,
• TERA területen kívüli más földterület, ahol a támogatást igénylő mezőgazdasági tevékenységet folytat, amit a támogatást igénylő székhelye/lakhelye szerinti illetékes megyei kormányhivatal földművelésügyi igazgatási jogkörben igazol,
• támogatást igénylő tenyészetére vonatkozóan az ENAR bejelentésre kötelezett állatállomány esetében az éves átlaglétszám,
• támogatást igénylő tenyészetére vonatkozóan nem ENAR bejelentésre kötelezett állatállomány esetében az az éves átlaglétszám, amit az állatállomány tartási helye szerint illetékes megyei kormányhivatal illetékes járási hatósági állatorvosa igazol.
A támogatás 15 000 eurónak megfelelő forintösszeg.
Támogatás összege és intenzitása
1) Egyösszegű átalány formájában, két részletben nyújtható támogatás.
2) Igényelhető támogatás: 15 000 eurónak megfelelő forintösszeg 5 évre.
• A Támogatói Okirat hatálybalépésével egyidejűleg kerül kifizetésre a támogatási összeg első részlete (75%-a).
• A kedvezményezett a támogatási összeg fennmaradó 25%-os részére vonatkozó kifizetési kérelmet (záró kifizetési kérelem) a 5. pontban meghatározott feltételek teljesítésekor jogosult benyújtani, a teljesítést követő év június 15-ig, de nem korábban, mint a Támogatói Okirat hatálybalépésétől számított 3. év vége.
Ha érdekli a pályázat, kérem adja meg elérhetőségét, hogy megbeszéljük lehetőségeit!
A támogatás igénybevételével vállalt kötelezettségek:
A támogatást igénylő az üzleti tervben vállalja, hogy legkésőbb a Támogatói Okirat hatálybalépésétől számított 4. év végére a mezőgazdasági termelő tevékenységből származó üzemmérete meghaladja a 6000 euró STÉ üzemnagyságot, vagy a mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozási tevékenységből származó értékesítés nettó árbevétele meghaladja a 6000 eurót, attól függően, hogy mely tevékenység alapján tette vállalását és kapott Támogatói Okiratot
II. További kötelezettségek:
1. A támogatást igénylő a támogatást 5 évre kapja, amely a projekt működtetési időszaka is egyben. A projekt működtetési időszakának kezdete a Támogatói Okirat hatályba lépését követő nap, a vége pedig az attól számított 60. hónap utolsó napja.
2. A Támogatói Okirat hatálybalépésével egyidejűleg kerül kifizetésre a támogatási összeg első részlete (75%-a).
3. A Támogatói Okirat hatálybalépését követő naptól számított legfeljebb 9 hónapon belül meg kell kezdeni a projekt végrehajtását, amelyet az ÁÚF 8.6.1 pontjában foglaltak szerint tudnia kell igazolni. A projekt megkezdését igazoló szakmai beszámolót a záró kifizetési kérelemmel együtt kell benyújtani.
A Támogatói Okirat hatálybalépésével egyidejűleg megkapja a pályázó a támogatási összeg első részletét (75%-a).
4. A kedvezményezett vállalja, hogy a Támogatói Okirat hatályba lépésétől a záró kifizetési kérelem benyújtását megelőző év január 1-ig mezőgazdasági termelő tevékenységből származó üzemmérete nem csökken 3000 euro STÉ érték, vagy a mezőgazdasági termelő tevékenységből és Annex 1 termék feldolgozási tevékenységből származó értékesítés nettó árbevétele a 3000 euró alá, attól függően, hogy mely tevékenység alapján tette vállalását és kapott Támogatói Okiratot.
5. Legkésőbb a Támogatói Okirat hatálybalépésétől számított 4. év végére (január 1 – december 31 közötti időszak) a kedvezményezett mezőgazdasági termelő tevékenységből származó üzemmérete meg kell, hogy haladja a 6000 euro STÉ értéket, vagy a mezőgazdasági termelő tevékenységből és Annex 1 termék feldolgozási tevékenységből származó értékesítés nettó árbevétele a 6000 eurót, attól függően, hogy mely tevékenység alapján tette vállalását és kapott Támogatói Okiratot. Erre vonatkozóan a kedvezményezett szakmai beszámolót köteles benyújtani. Az üzleti terv megvalósításával elért üzemméret, árbevétel eredményeket a működtetési időszak végéig (Támogatói Okirat hatályba lépését követő 60. hónap végéig) fenn kell tartani.
6. A kedvezményezett a támogatási összeg fennmaradó 25%-os részére vonatkozó kifizetési kérelmet (záró kifizetési kérelem) a 5. pontban meghatározott feltételek teljesítésekor jogosult benyújtani, a teljesítést követő év június 15-ig, de nem korábban, mint a Támogatói Okirat hatálybalépésétől számított 3. év vége.
7. Kötelező képzésen való részvételt teljesíteni kell a záró kifizetési kérelem benyújtásáig, amely a kedvezményezett számára térítésmentes. A kötelező képzésen való részvételt a képzést szervező igazolja a kifizető ügynökség felé. Amennyiben a képzés szervezője nem igazolja le a kifizető ügynökség felé, abban az esetben a kedvezményezett az utolsó kifizetési kérelem benyújtásakor köteles igazolni.
8. Amennyiben a támogatást igénylő valamely kötelezettségét nem tudja teljesíteni, akkor a jogkövetkezmény alól csak abban az esetben mentesülhet, amennyiben az elmaradás oka vis maior esemény bekövetkezése. Az elháríthatatlan külső okokra (vis maiorra) vonatkozó szabályokat az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból, valamint az Európai Tengerügyi és Halászati Alapból finanszírozott intézkedések megvalósulásának időtartama alatt, elháríthatatlan külső ok (vis maior) esetén alkalmazandó egyes szabályokról szóló 57/2015. (XII. 23.) MvM rendelet, valamint az elháríthatatlan külső ok (vis maior) esetén alkalmazandó egyes szabályokról és a vis maiorral összefüggő egyes miniszteri rendeletek módosításáról szóló 94/2015. (XII. 23.) FM rendelet állapítja meg.
9. A projekt működtetési időszakának végéig a kedvezményezett köteles őstermelő, vagy mikrovállalkozásnak és mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozó, vagy szociális szövetkezet minősítését fenntartani.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a műszaki szakmai tartalom csökkenése esetén – a csökkenés mértékétől függetlenül – az elszámolható költség és a támogatás összege arányosan csökkentésre kerül az érintett tulajdonságtól vagy képességtől való elmaradás arányában!
Nyertes pályázóink véleménye:
Ács Tiborné, állattartó:
- Egy bemutatón találkoztam az Önök cégével.
- Miért döntött úgy hogy ránk bízza a pályázata elkészítését?
- Mert megfelelt az ajánlat. Elég olcsón dolgoznak. Meglátásom szerint ez még egy elfogadható ár. Van, akik horribilis összegeket kérnek el. Inkább nem pályázok, hogy ne maradjon semmi. Annak nincs értelme.
- Összességében a pályázatírásról mi volt a véleménye?
- Nekem megfelelt. Most is szeretnénk pályázni magtárra, tisztítóra. Meg voltam vele elégedve.
Csizmadi Lajos, állattartó:
- Hogyan talált ránk?
- Interneten keresztül valamilyen agrároldalon, ahol fönn volt, hogy Sikerdíjas Pályázatíró Iroda. Elolvastam az ott található hirdetést, és ez alapján.
- Miért döntött úgy hogy ránk bízza a pályázat elkészítését?
- Korábbi pályázatíróval nem nyertünk, kerestünk valaki mást. Beszéltünk telefonon Szalontai Úrral és szimpatikus lett.
- Hogy tartotta velünk a kapcsolatot?
- Telefonon, meg elektronikus úton, e-mailben.
- Összességében mi a véleménye szolgáltatásunkról?
- Eddig csak jó, mert amiben megegyeztünk azt teljesítették, amire pályáztunk, az nyert is. Innentől kezdve rosszat nem mondhatok.
Palkó József, állattartó:
- Hogyan talált ránk?
- Az Agro-Tippnél, ahol vásároltuk a traktort ajánlották Önöket.
- Miért döntött úgy hogy ránk bízza a pályázat elkészítését?
- Mert jót hallottunk, meg a referenciákat elolvastam az interneten, és jó véleménnyel volt mindenki a cégről.
- Összességében mi a véleménye szolgáltatásunkról?
- Meg voltunk vele elégedve. Gáborral is, aki tartotta velünk a kapcsolatot. Meg voltunk elégedve a szolgáltatással.
Ónadi Mihály, fiatal gazda pályázó
- Miért döntött úgy, hogy ránk bízza pályázata elkészítését?
- Megfelelőnek tartottam a pályázatírás sikerdíját. Tehát optimális volt a 4,5%.
- Mit tapasztalt pályázatíró kollegánk részéről?
- Nagyon segítőkészek voltak, ha hívtam őket, akkor egyből reagáltak, segítettek. Meg voltam vele elégedve, és bátran tudnám ajánlani másnak is, sőt már ajánlottam is.
Frankné Koller Tímea, fiatal gazda pályázó
- Mit tapasztalt pályázatíró kollegánk részéről?
- Nagyon együttműködő volt, segítőkész, ha véletlenül valamit nem tudott, akkor utána járt.
- Összességében mi volta véleménye szolgáltatásunkról?
- Kockázatmentes volt. Teljesen segítőkészek voltak. Gyors ügyintézés volt, mindenben a lehető leggyorsabban kaptam válaszokat. Nagyon segítőkész volt a Henriett, vele nagyon meg voltam elégedve. Jenőt is akármikor felhívtam, akkor Ő is akármiben állt rendelkezésemre, és próbáltak gyorsan a segítségemre lenni.