A tavasz és a nyár nem csak a jó dolgokról szól. Ilyenkor ugyanis sajnos sok bosszúságot okozhatnak nekünk a különféle kártevők. Ezek a kártevők még nálunk is jobban várják, hogy újra élettel teli legyen a kertünk, és rávethessék magukat a növényeinkre. Az olyan kártevők pedig, mint amilyen a liszteske, a hangya és a levéltetű, nagyon sok kárt tehetnek a kertünkben. Kárbeveszhet a munkánk és a termés is. De ha rendszeresen figyeljük a növényeinket, már a fertőzöttség elején észre fogjuk venni a bajt. Ha pedig időben lépünk, sokkal egyszerűbb lesz megvédeni a növényeinket.

Így védekezz a liszteskével szemben

A liszteske más néven üvegházi molytetű. Ez a kártevő a levelek fonákján él, ráadásul alig pár mm nagyságú, így nagyon nehéz észrevenni. Az egyetlen előnye, hogy legalább fehér, így valamelyest könnyebb észrevenni a növényeken. A liszteske kedveli a magas páratartalmat és hőmérsékletet, ezért korábban inkább az üvegházakban fordult elő és okozott kárt. Azonban a szobanövényeket is szívesen megtámadja, és a kertbe is könnyedén tesz kárt a növényeinkben. Az őszi fagyokig éppen ezért nagyon sok zöldségfélét és virágot károsíthat a liszteske. Veszélyben van tőle többek között a paradicsom, a paprika, az uborka, de a muskátli és a hibiszkusz is.

A molytetvek a levelek szívogatásával és a vírusok terjesztésével nagyon sok problémát okozhatnak a kertekben. Az általuk ürített mézharmat miatt a növények levelei ragacsosak, fényesek lesznek. Habár a liszteskét nehéz észrevenni, leginkább az hívja fel rá a figyelmet, amikor megmozgatjuk a növényt, és a fehér molytetvek tömegesen felrepülnek.

Azért is nagyon fontos időben felfedezni a liszteskét, mert igazán szapora. Egy év alatt akár 10-14 nemzedékük is kifejlődhet. Mivel a liszteske tápnövényei között gyomnövények is szerepelnek, nagyon fontos, hogy minél jobban odafigyeljünk a kertünk gyomtalanítására. Sajnos nagyon gyorsan fejlődnek, így nehéz rovarölő készítményekkel megfékezni őket, mivel ezekre legjobban az imágók és a fiatal lárvák érzékenyek. Éppen ezért fontos, hogy folyamatosan figyeljük a növényeket, és már a liszteske korai megjelenésekor lépjünk közbe.

Azért fontos, hogy megfékezzük a liszteskéket, mert szívásuk nyomán a levelek elhervadnak, elszáradnak, és sajnos a növény elpusztul. Kiváló segítségünk lehet az ellenük történő védekezésben még a molytetű fürkészdarázs, mely rovar a molytetű lárvájába rakja a tojásait, és a kikelő lárva a molytetűlárva testéből táplálkozik.

Ezt tedd a hangyák ellen

Habár a hangyák nem kifejezetten kártékonyak, és az ökoszisztéma részei, az ő jelenlétük sem jelent mindig jót a kertben. Annak ellenére, hogy aprócska takarítókként segítenek rendben tartani a kertet, azért a gyümölcseinket és a zöldségeinket is szívesen fogyasztják el.

Mivel a legjobban a kiszáradt talajban érzik magukat, a rendszeres esőzést és öntözést nem kedvelik. A hangyák az elpusztult állatok, elhalt növények gyűjtögetésével foglalkoznak, így tisztítják a területet, ami nagyon hasznos ránk nézve. Az üregeik ásása során ráadásul még a talajt is fellazítják. Azonban, ha tömegesen fordulnak elő, az valószínűleg azt jelzi, hogy levéltetvek vannak a kertben.

A hangyák kedvelik a levéltetvek által kiválasztott mézharmatot, és hogy még több jusson nekik ebből, masszírozzák a levéltetveket. Ahhoz azonban, hogy a levéltetvek még több mézharmatot tudjanak a hangyáknak juttatni, még jobban károsítani fogják a növényeinket, hiszen ahhoz jóval több nedvességet kell a tetveknek a növényeinkből kiszívnia. A levéltetvek a növényekre veszélyes vírusokat terjesztenek, ráadásul ebben a hangyák is segítenek nekik, amikor egyik növényről a másikra vándorolnak.

 

levéltetű

Nagyon fontos, hogy még időben felfedezzük a kártevőket a kertben. Fotó: Shutterstock

Így hát, ha nem szeretnénk, hogy sok legyen a hangya a kertben, gyomláljunk és öntözzünk rendszeresen. De a növények segítségét is kérhetjük, hiszen a kakukkfű, a levendula és a zsálya is távol tartja a hangyákat.

Így védekezz a levéltetűvel szemben

A levéltetű apró termete ellenére óriási károkat képes okozni. Nehéz őket észrevenni a növényen, így érdemes nagyon gyakran átnézni a növényeinket, a levelek fonákját is beleértve, és a hangyák jelenléte is gyanús lehet.

A levéltetvek szívó kártevők, vagyis a növényi nedveket szívják ki. A levéltetvek a táplálkozásuk során mézharmatot választanak ki, melyet, mint ahogyan azt korábban írtuk, a hangyák nagyon kedvelnek. A kertben a leggyakrabban a rózsákat megtámadó rózsalevéltetűvel, a leandereken előforduló oleander pajzstetűvel, és a cseresznyét támadó fekete cseresznye-levéltetűvel találkozhatunk, de a levéltetvek között sajnos akad olyan is, amelyik a káposztát szereti, ez pedig a lisztes káposzta-levéltetű, mely az egész világon előfordul és a keresztesvirágúakat lepi el.

Nagyon fontos, hogy időben lépjünk fel ellenük, így már akkor permetezzük le a növényt, amikor az első levéltetveket észleltük rajtuk. De természetes módszerekkel is fel tudunk lépni ellenük, hiszen vannak olyan növények, amelyek segítenek távol tartani a levéltetveket. A levendula, az oregánó, a napraforgó, a körömvirág, a büdöske és a fokhagyma is segítségünkre lehet ebben. Természetes módszereket is alkalmazhatunk a vegyi permetezésen kívül.

Jó megoldás lehet, ha fél liter vízben elkeverünk 2 evőkanál szódabikarbónát, 2 evőkanál cukrot, 2 evőkanál ecetet és 2 evőkanál mosogatószert, és máris támadásra készen állunk, de a levendula és a borsmenta illóolaj is jó védekezés lehet velük szemben. A katicabogár is sokat segíthet, hiszen szívesen lakmározik a levéltetvekből. Rajta kívül a sáskák és a parazitoid fürkészdarazsak is nagyban segítenek a levéltetvek elleni küzdelemben.

Ha meglátjuk, hogy az egyik növényünkön megjelentek, azonnal távolítsuk el a megtámadott részeket, hogy ne tudjanak elszaporodni rajta, és tovább terjedni más növényekre is. Az is megoldás, ha csapdákat állítunk fel. A sárga szín odavonzza őket, így a ragadós sárga csapdák remek megoldást nyújtanak.

A kártevő rovarok elleni védekezésben segítségünkre lehet a katicabogár, de a sáskák és a parazitoid fürkészdarazsak is nagyban segítenek a levéltetvek elleni küzdelemben.

Mindenkinek kártevőmentes, szép kertet és bőséges termést kívánunk!