Az Európai Unió Bizottsága 2022. november 7-én elfogadta Magyarország Közös Agrárpolitikai (KAP) Stratégiai Tervét, amely alapján az agrártámogatási források 2023. január 1-től felhasználhatóvá váltak.
A 2021-2022-es kétéves átmeneti időszakot követően 2023. január 1-jén működésbe léphetett a magyar KAP Stratégiai Terv (KAP ST), amely a közvetlen támogatásokat (I. pillér), a vidékfejlesztési (II. pillér) valamint az ágazati intézkedéseket egy közös tervdokumentumba foglalja össze.
Fontos változás a 2014-2020-as időszakhoz képest, hogy már nem a Vidékfejlesztési Program (VP) határozza meg a vidékfejlesztési szabályokat, hanem a KAP Stratégiai Terv.
A vidékfejlesztési támogatások esetében 2023 és 2025 között három olyan év várható, amikor a VP és a KAP Stratégiai Terv párhuzamosan működik egymás mellett, olvasható a kap.mnvh.eu oldalon.
|
A KAP Stratégiai Terv teljes forráskerete 5 376 milliárd forint, amelyből
- a közvetlen kifizetések (KAP I. pillér) 2485 milliárd forint,
- míg a vidékfejlesztés (KAP II. pillér) 2891 milliárd forintos részt tesz ki.
Főbb tudnivalók az új vidékfejlesztési lehetőségekről
A korábbi lehetőségek megmaradnak
A vidékfejlesztési támogatások jövőjét illetően mindenekelőtt azt kell rögzíteni, hogy megmarad a lehetőség valamennyi, jelenleg is alkalmazott intézkedés fenntartására. Ennek megfelelően továbbra is lesznek beruházási, együttműködési, valamint terület- és állatlétszámalapú támogatások. Ezen túl prioritásként kezelik a hazai élelmiszeripar fejlesztését, a generációváltás ösztönzését, több intézkedés a gazdatársadalom átlagéletkor-emelkedésének megállítását célozza.
Továbbra is lesznek beruházási, együttműködési, valamint terület- és állatlétszámalapú támogatások – Fotó: Shutterstock
Együttműködési formában támogatni fogják a gazdaságátadást, az átadót és az átvevőt egyaránt, de ismét lesz pályázati lehetőség a fiatal gazdálkodók elindulásához, valamint dedikált beruházási támogatások is várhatóak ugyancsak a fiatal gazdák számára.
Fontos célként határozták meg a termelői együttműködések létrejöttének, fennmaradásának, valamint közös fejlesztéseinek, beruházásainak ösztönzését mind az alapanyag-termelő ágazatok, mind az élelmiszer-feldolgozó ágazat tekintetében.
A KAP Stratégiai Terv vidékfejlesztési beavatkozásai három csoportra oszthatóak fel
1. Gazdaságfejlesztési beavatkozások
21 beavatkozással közel 1 500 milliárd forintot terveztek, ami a 2014-2020 időszakához képest négyszeres forrásnövekedés.
A gazdaságfejlesztési intézkedések közül
- 6 a mezőgazdasági üzemek fejlesztésével,
- 2 az élelmiszer-feldolgozás fejlesztésével,
- 8 a vállalkozásfejlesztéssel és a generációs megújulás támogatásával,
- 2 a mezőgazdasági vízgazdálkodással és
- 3 a kockázatkezelési rendszerrel foglalkozik majd.
Példák a tervezett beavatkozásokra:
- Mezőgazdasági üzemek fejlesztése
- Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása
- Mezőgazdasági üzemek zöld beruházásainak támogatása
- Mezőgazdasági üzemek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében
- Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával
- Generációs megújulás gazdaságátvevő támogatásával
- Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása
2. Zöld beavatkozások
Uniós elvárás volt, hogy a tagállamok magasabb környezeti hozzáadott értéket érjenek el, így az európai uniós források több, 75%-át zöld intézkedésekre fordítják, míg a nemzeti forrásokkal kiegészített teljes borítéknak 36%-át fordítják zöld támogatásokra.
22 beavatkozásra több, mint 1000 milliárd forintot terveztek a KAP Stratégiai Tervben, ami a 2014-2020 időszakhoz képest másfélszeres forrásnövekedés.
A zöld beavatkozások közül az AKG és ÖKO támogatások mellett 8 az egyéb környezet és klímavédelmi célokat, 7 az erdészeti ágazatot és 5 az állatjóléti és AMR elleni küzdelmet szolgálja majd.
Példák a tervezett beavatkozásokra:
- Állati genetikai erőforrások ex situ megőrzése
- Állati genetikai erőforrások in situ megőrzése
- Állati genetikai erőforrások in vitro megőrzése
- Állatjóléti támogatások a kiskérődző ágazatban
- Állatjóléti támogatások a szarvasmarha ágazatban
- Állatjóléti támogatások a baromfi ágazatban
- Állatjóléti támogatás a méhészeti ágazatban
- Antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem kompenzációs támogatása
3. Megújuló vidék beavatkozásai
A terv hagyományos vidékfejlesztési beavatkozásainak alapvető célja a vidéki életminőség javítása és a vidéki térségekben élők számára elérhető szolgáltatások fejlesztése.
17 beavatkozással több, mint 285 milliárd forintot terveztek, amely a 2014-2020 időszakhoz képest 1,26-szoros forrásnövekedés.
A Megújuló vidék intézkedések közül 2 a kistelepülések fejlesztését, 10 a vidékfejlesztési együttműködések erősítését, a LEADER a közösségi fejlesztéseket, míg 4 az agrártudás és innovációt támogatja majd.
Példák a tervezett beavatkozásokra:
- Termelői csoportok, termelői szervezetek támogatása
- Minőségbiztosítási és - irányítási rendszerekhez történő csatlakozás támogatása
- Vidékfejlesztési együttműködés a Rövid Ellátási Láncok fejlesztéséért
A vidékfejlesztési és a közvetlen kifizetéssel kapcsolatos támogatások mellett az ágazati (szektorális) támogatások is megjelennek a magyar tervben.