A támogatás igénybevételéhez a kérelmezőnek egyéni tervet kell készíteni, mely a benyújtás borpiaci évétől számított legfeljebb három egymást követő borpiaci évben tervezett tevékenységeket tartalmazza.
Az egyéni tervek 2020-ban november 16. és 30. között nyújthatók be a Magyar Államkincstárhoz. Az idei benyújtási időszakot követően, 2021-től minden évben november 2. és 30. között nyílik lehetőség a támogatás igénylésére.
Az egyéni terv elkészítéséhez részletes információk a rendelet 6. és 7. paragrafusában találhatóak.
Az egyéni terveket november 30-ig lehet benyújtani a Magyar Államkincstárhoz – Fotó: pixabay
Támogatható tevékenységek:
- a fajtaváltás,
- az ültetvény áttelepítése, valamint
- a szőlőültetvény termesztéstechnológiai módszereinek javítása.
A támogatás összege
A szőlőültetvények korszerűsítését szolgáló támogatásra a 2020-2023 közötti időszakban várhatóan 34 millió eurónak megfelelő forintösszeg áll rendelkezésre.
A támogatás intenzitása a támogatható költségek 75-40 százaléka között fog változni: az összeg a fajtaváltás, az áttelepítés vagy korszerűsítés költségeihez való hozzájárulásból, illetve az átalakítás miatti bevételkiesés kompenzációjából tevődik össze.
Az elszámolható hektáronkénti költségátalányok és kompenzáció mértéke megtalálható a rendelet 1. sz. mellékletében.
A támogatási összeg meghatározásakor a forintra történő átszámításnál a támogatás kifizetésének borpiaci éve első napján érvényes, az Európai Központi Bank által közzétett devizaárfolyamot kell alkalmazni.
A támogatás kifizetésére a tevékenység megvalósulásának adminisztratív, valamint helyszíni ellenőrzését követően kerül sor.
A fajtaváltás, az áttelepítés és a technológiai korszerűsítés miatti kiadások kompenzálhatóak a támogatással – Fotó: pixabay
A támogatással kapcsolatban a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa a következőkre hívja fel a figyelmet:
- A támogatási kérelem részét képező újratelepítési engedélyek kiadása a területileg illetékes hegybírói irodákban 3-4 munkanapot vesz igénybe.
- 2020. évtől kizárólag elektronikus ügyintézés működik, ezért az Ügyfélkapuval nem rendelkező, pályázni kívánó termelőknek Ügyfélkapu regisztrációt kell kérnie a Kormányhivatalnál – melyhez általában előzetes időpontfoglalás szükséges.
- Lehetőség van arra, hogy a pályázó meghatalmazotton keresztül nyújtsa be az egyéni tervét, valamint intézze az eljáráshoz kapcsolódó ügyeit, ehhez azonban csak olyan meghatalmazás használható, amely megfelel a jogszabályban előírtnak.
- A kivágási műveletet az egyéni terv benyújtását követően kezdhetőek meg!
A hegybírók számára a HNT oktatást biztosított az elektronikus benyújtási és ügyintézési felület kezeléséhez annak érdekében, hogy a termelőknek segítséget tudjanak nyújtani a felmerülő kérdésekben, azonban a hegybírók a termelő helyetti ügyintézésre, az egyéni terv vagy a kifizetési kérelem benyújtására nem kérhetők fel.