A tenyészkos és tenyészbak tenyésztésbe állításának mezőgazdasági csekély összegű támogatásáról szóló 74/2016. (XI. 29.) FM rendelet értelmében a juh- és kecskeágazat termelési hatékonyságának növelése érdekében a megfelelő minőségű és genetikai értékű apaállatok esetén az állattartó a tenyészkos és tenyészbak tenyésztésbe állítására a 2020. október 1. és október 31. közötti időszakban kizárólag vissza nem térítendő átmeneti támogatást vehetnek igénybe, a kérelmező rendelkezésére álló szabad átmeneti támogatási keretének összegéig.
Minden megkezdett ötven anyakecske egyedszáma után egy tenyészbak tenyésztésbe állításához igényelhető támogatás – fotó: Agroinform.hu
A kérelmező a tenyészetében lévő minden megkezdett ötven anyajuh egyedszám után egy tenyészkos, illetve minden megkezdett ötven anyakecske egyedszáma után egy tenyészbak tenyésztésbe állításához igényelhet támogatást. Ha a tenyészetben lévő anyajuhok vagy anyakecskék száma nem éri el az ötvenet, akkor egy tenyészkos, illetve egy tenyészbak után igényelhető támogatás – tájékoztat a NAK hozzátéve:
egy tenyészkos vagy tenyészbak után csak a tenyésztésbe állítást követő első támogatási kérelem benyújtási időszakban és csak egy alkalommal igényelhető támogatás!
A támogatás mértéke a támogatási időszakban megvásárolt és tenyésztésbe állított apaállat esetén az apaállat ellenértékének 75%-a, de legfeljebb
- apaállattá minősített növendék kosonként, illetve növendék bakonként 45.000 forint,
- az „A” törzskönyvben nyilvántartott tenyészkosonként, illetve tenyészbakonként 120.000 forint,
- a „K” köztenyésztésre használható besorolást kapott tenyészkosonként, illetve tenyészbakonként 90.000 forint.
A saját állományból származó és a támogatási időszakban tenyésztésbe állított apaállat esetén a támogatás a fenti pontokban foglaltak szerint kerül megállapításra.
A nem elektronikus úton benyújtott támogatási kérelmet a Kincstár visszautasítja – fotó: Agroinform.hu
Az átmeneti támogatási kérelmet és az eljárás során minden dokumentumot ‒ így a hiánypótláshoz kapcsolódó dokumentumokat és a felügyeleti eljárás kivételével a jogorvoslati eljáráshoz kapcsolódó dokumentumokat is –
az elektronikus űrlapkitöltő felületen keresztül kell benyújtani.
A támogatási kérelem benyújtásra a Magyar Államkincstár nem rendszeresít papíralapú nyomtatványokat. A nem elektronikus úton benyújtott támogatási kérelmet a Kincstár visszautasítja, az egyéb nem elektronikusan benyújtott dokumentum a döntés meghozatalánál nem vehető figyelembe!
Az átmeneti támogatási kérelem az ügyfélkapus bejelentkezést követően elérhető elektronikus kérelemkitöltő felületen, a Kincstár által erre a célra kialakított elektronikus űrlapon
2020. október 1. 00:00:00 és 2020. október 31. 23:59:59 között nyújtható be.
Tekintettel arra, hogy a kérelem benyújtásának végső határ idejének napja ‒ 2020. október 31-e ‒ hétvégére esik, így az a Kincstárnál munkaszüneti nap, ezért az átmeneti támogatási kérelmeket legkésőbb 2020. november 2-án 23:59:59-ig lehet benyújtani, mely határidő jogvesztő!
Az átmeneti támogatási kérelem módosítására, annak a benyújtását követő naptól két napon belül, de legkésőbb a benyújtási határidő végéig 2020. november 2-án 23:59:59-ig van lehetőség.
A Kincstár 95/2020. (IX. 25.) számú közleménye itt, az intézkedéssel kapcsolatos további információk pedig a Kincstár honlapján, a „Támogatások/Nemzeti támogatások/Válságkezelő Program Átmeneti Támogatások/Tenyészkos és tenyészbak tenyésztésbe állításának átmeneti támogatása” menüpont alatt érhető el.