A Közös Agrárpolitika Stratégia Terv keretében meghirdetésre került KAP-RD19a-1-24 Agrár környezetgazdálkodási kifizetések (AKG) és RD20-1-24 Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) című pályázati felhívások alapján a termelők 2024. november 25. és 2024. december 23. között nyújthatják be támogatási kérelmeiket.
Az elmúlt hetekben számos gazdálkodói kérdés fogalmazódott meg a 2025. január 1-én megkezdődő öt éves támogatási időszakra vonatkozó előírásokhoz kapcsolódóan, melyekre reagálva az Agárminisztérium az alábbiakban ad tájékoztatást – írja a nak.hu.
Lemondási kérelem
Visszatérő kérdés, ezért elsőként érdemes kiemelni, hogy a kötelezettségvállalási időszakban lejáró földhasználati jogot biztosító szerződéssel érintett területekre is benyújtható támogatási kérelem, ha a szerződés megszűnésének dátuma 2026. január 1. utáni időpont.
Amennyiben a kedvezményezett gazdálkodó nem tudja megújítani a földhasználati jogot biztosító határozott idejű szerződést, akkor lehetősége van az érintett terület támogatási jogosultságának lemondására, lemondási kérelem benyújtásával, amelynek beküldési határideje tárgyév január 15. napja. Legkorábban a második év vonatkozásában lehet lemondási kérelmet benyújtani, ezért az első év minden napján érvényesnek kell lennie a bérleti szerződésnek, azaz a földhasználati jogot biztosító szerződés lejáratának dátuma nem lehet korábbi, mint 2026. január 1. napja. A lejáró bérleti szerződés miatti lemondási kérelemhez csatolni kell a lejáró bérleti szerződést is – írja az Agrárminisztérium.
Gyümölcsültetvények
Kapcsolódva a 2024. december 6-án, „Fellépés az ültetvényekhez kapcsolódó támogatások védelme érdekében" címen kiadott tájékoztatás tartalmához a 2025. január 1. napját követően eltelepített ültetvények vonatkozásában elvárás, hogy azok bekerüljenek a gyümölcsültetvény kataszteri nyilvántartásba.
Ezen előírás tehát kizárólag a még el nem telepített, új ültetvényekre vonatkozik, és annak ellenőrzésére a kifizetési kérelmekhez kapcsolódóan kerül majd sor, továbbá fontos, hogy szőlőre és komlóra nem vonatkozik a szabály.
Fontos kiemelni, hogy a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény értelmében csak olyan ültetvény kerülhet nyilvántartásba a gyümölcsültetvény-kataszterbe, amely minősített ültetési anyaggal telepített.
Gyakori kérdés, hogy ültetvény kivágás esetén meddig kell megvalósulnia az ültetvény telepítésének. Ha a kivágás a kötelezettségvállalási időszak első napja előtt történt, és a támogatási kérelemben a terület vonatkozásában megjelölésre került, hogy ott részben vagy egészben el nem telepített ültetvény található 2025. január 01. napján, akkor a telepítést legkésőbb a 2026. évi kifizetési kérelem benyújtásának jogvesztő határnapjáig kell elvégezni. Ha a kötelezettségvállalási időszak első napját követően kerül kivágásra az ültetvény, akkor a 2025. évi kifizetési kérelem benyújtásának jogvesztő határnapjáig kell elvégezni az újratelepítést.
2025. január 1. napját követően eltelepített ültetvények vonatkozásában elvárás, hogy azok bekerüljenek a gyümölcsültetvény kataszteri nyilvántartásba – fotó: pixabay.com
A korábbi programokhoz hasonlóan – a vis maior esetek kivételével – a második évtől nyílik lehetőség a vállalt kötelezettségek átadására kötelezettségátadásra irányuló kérelem benyújtásával, melyet a kötelezettség átvevője kezdeményezhet, azonban külön úton a kötelezettség átadónak is jóvá kell hagynia.
Felhívjuk a figyelmet, hogy gazdaságátadás keretében történő jogutódlás esetben is szükséges a jogutódlás bejelentése a Támogató irányába, melyet jogutódlásra irányuló kérelem formájában tehetnek meg a kedvezményezettek – írja az Agrárminisztérium.
A KAP honlapon, társadalmasítás keretében megismerhetővé vált az „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása" című (KAP-RD21-RD22-1-25 kódszámú) pályázati felhívás tervezete, amely alapján 2025-ben már benyújthatóak lesznek a támogatási kérelmek, mellyel kapcsolatban ezúton jelezzük, hogy az AKG vagy ÖKO támogatásba bevont területre is lehet majd igényelni az agrár-erdészeti rendszerek telepítésére és fenntartására vonatkozó támogatást.
Egy adott terület vonatkozásában nem igényelhető AKG és ÖKO támogatás is egyszerre, ugyanakkor különböző területekre egy gazdálkodó benyújthat AKG és ÖKO kérelmet is.
Az AKG-t érintően különösen kiemelést érdemlő kérdések
A lucerna fajok támogatását illetően érdemes tisztában lenni azzal, hogy a szálas pillangós takarmánynövények között támogatott többek között a takarmány lucerna (Medicago sativa), a komlós lucerna (Medicago lupulina), a sárkerep lucerna (Medicago falcata), és a tarkavirágú lucerna (Medicago varia) is.
A Talajmegújító szántó Tematikus Előíráscsoportban, sávos művelés vállalás esetén, ha nem kapásnövény termesztése történik az adott területen, a vállalás a talajművelés nélküli termesztéstechnológia (no-till) alkalmazásával teljesíthető.
Többekben felmerülő kérdés, hogy „A vállalással érintett teljes területen - az évelő szálas pillangós takarmánynövények, zöldugar, illetve méhlegelő kivételével – a táblák maximális mérete 5 ha." vállalást 5 hektárnál kisebb területen lehet-e választani. A táblaméret korlátozásra irányuló vállalás (20., 43., 56., 86., 120., 152. sorszámú vállalások) választható 5 ha-nál kisebb területű kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területen (KET-en) is, ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ebben az esetben a 2025. január 1. napja előtt vetett kultúrával hasznosított KET-ek kivételével az azonos kultúrát tartalmazó KET-eket csak és kizárólag a szomszédos területtől eltérő hasznosítású, legalább 2 méter széles zöldugar vagy méhlegelő sáv elhelyezésével lehet elválasztani, mert csak így valósul meg a vállalás célja, a biodiverzitás növelése.
A felhívások minden kapcsolódó dokumentummal és információval a kap.gov.hu oldalon érhetők el, továbbra is javasolt az oldal felkeresése minden érintett számára. A fentiekben ismertetett tudnivalók vonatkozásában, a későbbiekben esetlegesen módosításra kerülő kiírások is ezen a honlapon lesznek megismerhetőek – olvasható az Agrárminisztérium tájékoztatójában.
Indexkép: pixabay.com