A laboratóriumi vizsgálatoknak köszönhetően már nagyon sok adat áll rendelkezésre a toxinszintekről. Technológiai fejlődés és tudásbővítés egyaránt szükséges ahhoz, hogy az idei szezont kevésbé sújtsa az aflatoxin-szennyezettség. Szakembereket kérdezett meg allattenyesztok.hu arról, hogy mi várható.

Az idei szezon időjárása eddig nem kedvezett a növénytermesztésnek, hiszen nem volt hóréteg a földeken, fagyok voltak, a csapadék pedig gyér. A meteorológiai mérések alapján idén télen 50–80 mm csapadék hiányzott. Előreláthatóan takarmányár-emelkedésre számítanak a szakemberek, de a költségek a felvásárlási árak emelkedésével kompenzálhatók.

Mint írják, az éghajlatváltozással a korábbi raktári kártevőként ismert Aspergillus gombafajok komoly életteret nyertek a szántóföldi növénytermesztésben, és különösen az aszályos, alacsony csapadékú, forró időszakban jelentős fertőzést okoznak a kukoricaültevényekben. Az Aspergillus gombák másodlagos anyagcsereterméke, az aflatoxin erősen mérgező, és amennyiben a szennyezett kukorica a tejelő tehenek takarmányaiba bekerül, úgy a tehenek szervezetében metabolizálódva aflatoxin M1-é alakul, amely a tejfogyasztás révén közvetlen humán élelmiszer-biztonsági, egészségügyi problémát jelent.

Fontos az aflatoxinnal szennyezett kukoricatételek megbízható szűrése, vizsgálata mind a felhasználás, mind pedig a kereskedelmi forgalom szempontjából – olvasható a cikkben.

Fontos az aflatoxinnal szennyezett kukoricatételek megbízható szűrése – fotó: pixabay.com

Mielőbb értékesíteni kell a tavalyi toxinos kukoricákat

Petőházi Tamás véleménye szerint az árak emelkedésének egyik oka a nagy nemzetközi bizonytalanságban keresendő. Egyértelműen látszik, hogy kukoricából kisebb lesz a vetésterület hazánkban, mint a korábbi években. Az amerikai statisztikák is többmillió tonnával alacsonyabb értékeket mutatnak a havi USDA-riportokban, ami magas árakat indukál.

A toxinos kukoricát jelenleg el lehet adni, az etanolgyártás mellett külföldi értékesítés céljából vásárolják, hiszen a környező országokban is kevesebb termett. Azok a már a hasznos keményítőtől megszabadított melléktermékek pedig, amikből eddig takarmányt gyártottak, jelenleg biogázüzemekbe kerülnek.

A Gabonatermesztők Országos Szövetsége azt javasolja, hogy még kitavaszodás előtt próbáljon mindenki túladni rajta, ne kerüljön át a következő szezonba, mert azt a szezont is tönkre teheti.

Senki ne tartalékolja a toxinos kukoricáját!

Nagyon sok tételt vizsgáltak

A Mertcontrol Hungary Kft. 1,5 millió tonna ótermésről rendelkezik adatokkal, és decemberben a többi nagy akkreditált labor adatait is összegyűjtve megvizsgálták az országos képet. Ezzel összesen körülbelül 3 millió tonna kukoricáról (~ 7 ezer mérésből) álltak rendelkezésre információk, ami az 5 millió körüli össztermést vizsgálva reprezentatív mintának tekinthető, hiszen az ország különböző pontjairól (véletlenszerűen) történt az adatgyűjtés.

A mérések 60%-a (darabszázalék) mutat 5 ppb alatti és 20%-a 5-20 ppb közötti eredményt. Fogy a készlet, és vannak új eredmények is, amik csökkenést mutatnak, Párkányi Gábor ügyvezető szerint jelenleg a meglévő ótermés 17%-a lehet 20 ppb feletti aflatoxin-tartalmú. Fontos kiemelni, hogy ezek a számok darabszázalékra vonatkoznak, ugyanis abszolút értékekkel számolva a néhány kiugró érték okán 10-15% közötti volt a magyar kukorica átlagos aflatoxin-tartalma – írja az allattenyesztok.hu.

Indexkép: pixabay.com