Az ázsiai lódarázs megjelenése komoly aggodalomra ad okot Magyarországon, hiszen ez a veszélyes rovar akár két és fél centiméteresre is megnőhet, és fullánkjával rendkívül fájdalmas csípést okozhat. A szakemberek óva intenek attól, hogy bárki megpróbálja elkapni vagy elkergetni. Az invazív faj a méhészetekre is nagy fenyegetést jelenthet, mivel képes súlyos károkat okozni a méhcsaládokban - erről írt a sonline.hu.


Az első ázsiai lódarázsfészket 2023-ban fedezték fel hazánkban, Győr-Moson-Sopron vármegyében, amit akkor még sikerült időben eltávolítani. Azonban a szakértők arra figyelmeztetnek: ha nem történik meg a megfelelő beavatkozás, 2025-ben elindulhat a rovar országos elszaporodása.

Nehéz felderíteni a veszélyes fészket

Az ázsiai lódarázs beazonosítása szakértelmet igényel. Bár a testmérete hasonló a hazai lódarazsakéhoz, a portoha fekete alapon élénksárga gyűrűkkel mintázott, lábvégei pedig sárgák. A rovar fullánkja különösen fájdalmas szúrásra képes.

A fészkek megtalálása szintén komoly kihívás, mivel a rovarok előszeretettel építkeznek fák tetején vagy más nehezen hozzáférhető helyeken – ellentétben a hazai darazsakkal. Az eltávolításukhoz speciális felszerelés szükséges, így a beavatkozás szakképzett szakemberek feladata.

A méhészeknek most különösen ébernek kell lenniük, hiszen ezek a rovarok elsődlegesen a méhkaptárokban élő kolóniákat támadják meg.

A lakosság segítsége elengedhetetlen

A hatóságok kiemelten számítanak a lakosság együttműködésére a faj terjedésének megfékezésében. Azt kérik, hogy aki ázsiai lódarazsat lát, semmiképp se próbálja meg elkapni vagy elkergetni az állatot, hanem készítsen róla egy fényképet, és töltse fel a kijelölt bejelentő felületre. Ezzel segíthetik a szakembereket a fészkek gyors beazonosításában és eltávolításában, ami kulcsfontosságú a további fertőzések megakadályozásában.

Indexkép: omme.hu