A szemetesekben fél pizzák, a gyümölcsfák alatt szerte a termés érintetlenül – ezek pár évtizede elképzelhetetlenek lettek volna.

Ennek pedig egyenes következménye, hogy egyes helyeken oly mértékben elszaporodtak ezek az undorító élőlények, hogy a széles rétegek által ismert és bevett módszerek, illetve a vérzékenységet okozó készítmények alkalmazása gyakorlatilag nem járnak már semmilyen eredménnyel, hisz esznek mást helyette. Ilyenkor jönnek a vadászgörények és az ebek – ezzel az ősi módszerrel dolgoznak a békés vármegyei székhelyű Patkányvadász közösség tagjai. Facebook-oldalukon, egyik posztjukban igazán őszintén fogalmaznak a perspektíváról:

"Mindig akadhat olyan helyzet, amiben kényelmet talál magának egy pár arra tévedő patkány. A probléma ott kezdődik, amikor valaki ügyet sem vet rájuk, csak a csodára vár a feltűnésükkel kapcsolatban. Nem fognak elmenni, amíg van mit enni és mivel igen szerény körülmények között is eltengődnek, valószínű ők lesznek a kitartóbbak, ha nincs cselekedet ellenük."

Volt arra példa, hogy 700-as teríték jött össze egy helyszínen az igen intelligens rágcsálókból. S olyan helyzettel is találkoztak a szakemberek, amikor az ágyneműtartó volt tele már elpusztult állatokkal, de még a rugók között is – ezt nem lehet szépíteni, a házigazda valójában a döglött patkányok tetemein feküdt.

– Úgy indult ez, hogy a kutyázás volt az alap, a munkakutyázás, magyar agaraink vannak – hallottuk Kolozsi-Kecskés Zsófiától, a közösség vezetőjétől, aki nem mellesleg állatorvosi asszisztens. S azért beszélünk közösségről, mert valóban több csoportból áll össze a csapat egy-egy nagyobb irtás alkalmával. – Nyilván, ha az ember komolyabban kutyázik, akkor a hasonló érdeklődési körűekből kialakul egy baráti társaság. Egyszer az egyik ilyen barátunk megemlítette, hogy neki van egy jó cimborája Budapest mellett, akik vadászgörényes patkányirtással is foglalkozik és szívesen adna a barátunknak pár görényt. Neki már akkor voltak terrierjei, nekünk akkor csak agaraink. Így elkezdődött pusztán hobbiból.

patkány

Kolozsi József, Marik Máté és Kolozsi-Kecskés Zsófia – fotó: Facebook/Klaus Accipiter

– Aztán egyre profibbak lettünk, jelenleg 50 görénnyel és 10 kutyával dolgozunk. Nyilván, a vállalkozás profitorientált, de ez nem pusztán a pénzről szól, mert van egy csomó olyan helyünk, amit csak úgy gyakorlásként megcsináltunk/megcsinálunk ismerősöknek, mert a kutyáknak és a görényeknek is kell a gyakorlás – folytatta Zsófia. – Nem mellesleg, óriási élmény egy 700-as teríték mellett állni, ami egy 6 hektáros fácántelepen sikerült több csapat összehangolt munkája által. Egyébként ebbe rengeteg energiát bele kell tennie az embernek, de amikor ott van éles helyzetben és látja együtt dolgozni a kutyákat a görényekkel, ahogy koncentrálnak az emberre, a feladatra és ráébred, hogy ez egy nagyon összetett dolog, amiben a kutyának például egy csomó dologra kell egyszerre figyelnie – nos, ez a legnagyobb élmény, úgy gondolom, ami bőven elfedi azt, hogy a patkány finoman szólva is nem annyira kellemes állat...

Kolozsi-Kecskés Zsófia hozzátette: a kutya először felméri a terepet, érzékeli, hogy hol van a patkány, honnét várhatja. Nyilván többfelé kell figyelnie egyszerre, mert nem biztos, hogy egy irányból ugrik, mint ahogy az sem, hogy onnét ugrik, ahonnét várták. S az sem biztos egyébként, hogy a patkány fog kiugrani... Lehet, hogy a görény jön, arra pedig a kutya egyáltalán nem foghat rá. Mindez nagyon sokszor történik olyan környezetben, ahol haszonállatok vannak, kapirgál három tyúk, nézegeti fölülről egy marha, elsétál mellette két birka és neki a világon semmire nem szabad mozdulnia, csak és kizárólag a patkányra. Hogyha kijön a görény, akkor azt tudomásul veszi.

– Semmilyen körülmények között nem nyúlhat hozzá, viszont ha a patkány jön, azt meg minden körülmények között igyekeznie kell megfogni – szögezte le a szakember. – Ez fejben óriási koncentrációt igényel a terrierektől és bizony, el is fáradnak a nap végére, hiába mondják rájuk, hogy igazi energiabombák. A jó alap nagyon-nagyon fontos, a kutyának kiegyensúlyozottnak kell lennie, tiszta fejűnek. Kell, hogy akarjon dolgozni, jók legyenek az ösztönei és hogyha van már egy ilyen jó alapokkal rendelkező kutya, akkor azzal tovább lehet lépni. Ha kiderül, hogy ez nem így van, akkor azzal az ebbel nem tudunk együtt dolgozni, nem lehet megtanítani. Nálunk ez utóbbi úgy zajlik, hogy van egy gazdasági udvarunk, ahol mindenféle állat van és az eb már fiatal korától kezdve folyamatosan jön-megy a többi kutyával, keresgél, figyel és amikor már teljesen biztonságos a háziállatokkal, akkor bemehet a görényházba is és megismerkedhet a görényekkel.

patkány

A vadászgörények mindenhová beférnek és lételemük a küzdelem – forrás: Facebook/Patkányvadász

– Azt egyébként viszonylag gyorsan összerakják, hogyha lemegy a görény a járatba, akkor ott várható patkány. A patkányra nagyon szeretnek vadászni, egy-két alkalom és már érti, hogy a görény azért megy, hogy neki segítsen a patkányt kiugrasztani, mert amúgy ő önmagában nem férne be abba a szűk résbe, ellentétben a görénnyel. Ha meggyőződünk róla, hogy otthon, ismert környezetben már nagyon jól tudja a kutya, hogy mi a dolga, jön az idegen környezet, ahol még csak tanulóként van jelen. Volt már olyan kutya, amit ezen a ponton adtunk gazdának, mert idegen környezetben nem volt magabiztos, zavarták az ismeretlen hangok. Ilyenkor azért nyilván nagy a stressz, ugrik a patkány, figyelni kell, hangoskodás van, leborulhat valami, ezeknek a kutyáknak betonszilárdságú idegrendszerrel kell rendelkezniük. Ha nem így van, összeomlik az első nagyobb problémánál. Ha mindennek megfelel és ilyen szépen "felépítődött", akkor lesz belőle igazán patkányvadász kutya – mondta.

patkány

A kutyák fejezik be a "piszkos munkát" – forrás: Facebook/Patkányvadász

Zsófia hozzátette: a görénnyel egyszerűbb az élet, neki nem kell mást tennie, mint hogy bújjon be a lyukba, minden lehetséges módon próbáljon hozzáférni a patkányhoz és jó esetben onnan megpróbálja azt kiugrasztani, majd visszatérjen hozzánk. Maga a vadászat számukra ösztönös és ezt használják ki az irtások során. Előfordul persze néha, hogy harc alakul ki, főleg, ha a kicsinyeit védő nőstény patkánnyal találja szembe magát. Az a jó görény, amelyik nem vitatkozik, lemegy, ugraszt, a többit pedig a kutya megoldja, mert sokszor akkora patkányok vannak, amelyek nagyobbak, mint egy kisebb testű görény.

– Ezért az a jó, ha ők nem állnak le bunyózni – folytatta a Patkányvadász közösség vezetője. – Sajnos, ez nem elkerülhető, a felszínről meg nagyjából semmi nem befolyásolható. Leginkább szerencse kérdése. Egy vadászgörény egyébként akkorát harap, hogy néha halljuk, ahogy összeroppantja a felnőtt patkány kifejlett, kemény koponyáját. Ritkán ugyan, de olyan is előfordul, hogy a görény megsérül a harcok során, aminek mértéke változó lehet, de szerencsére nem gyakori.

Zsófia történeteit hallgatva joggal merül fel a kérdés: mekkora lehet a patkánypopuláció Magyarországon?

patkány

Egy étteremben a használaton kívüli sütőben "laktak" a patkányok – forrás: Facebook/Patkányvadász

– Szerintem óriási a probléma. Olyan, mintha évről évre többen lennének, aminek alapvetően az az oka – bármennyire is hihetetlen sokak számára – hogy jól élünk. Minden ellenkező híresztelés ellenére az emberek hihetetlenül pazarolnak. Ha megnézzük azt a rengeteg kidobott élelmiszert, gyümölcsöt, mind-mind táplálékot jelentenek a patkányoknak. És élnek, mint Marci Hevesen.
S akkor emellett még vannak olyan helyzetek, amikor az emberben tényleg a jó szándék munkál. Tegnap is hívott egy úr, hogy ő komposztál. És azt gondolta, hogy ez a legjobb dolog a világon. Tényleg az, de amikor egy ilyen terülj-terülj asztalkán van a kert túlsó felében, ahova háromnaponta valaki kisétál, de egyébként csend van és nyugalom, hát majd bolond lenne a patkány nem megjelenni. A városi csatornahálózat, a kukák környéke mindenhol tele van patkányokkal. Itt nyirkos környezet, csend és nyugalom várja őket, teljesen ideálisak a körülmények és ha eljön az idő, akkor nevükhöz híven vándorlásnak indulnak oda is, ahol korábban sosem voltak jelen.

A szakember hozzátette: az EU-s szabályozás jelentősen csökkentette a patkánymérgek hatóanyagtartalmát, ami látva azt, hogy egyesek hogyan használják, szerinte nem volt ok nélküli, mert sokan tényleg úgy szórják, mint a cukrot.

patkány

Vannak ilyen brutális terítékek is – forrás: Facebook/Patkányvadász

– A mérgek kihelyezését sokkal jobban át kellene gondolni, mert a szakszerűen kihelyezett méreg még mindig tud jó lenni. Főleg ott, ahol vannak helyek, ahová a vadászgörény sem tud bejutni. Mert az emberek imádnak felhalmozni teljesen használhatatlan dolgokat és évekig mozdulatlanul tartani egy kis raktárban, ami padlótól a plafonig tele van pakolva. Nyilván itt nem tudunk semmit sem csinálni. Hogyha ilyen helyen ki van téve élvefogó csapda és esetleg méreg, akkor ez hasznos tud lenni. De nem kell feltétlen elvetni a mérgezés lehetőségét egy városi csatornahálózatban sem. Mert nincs az az állat, ami onnan bárhova ki tudná ugrasztani a patkányt. Hangsúlyozom a szakszerűség fontosságát, ezért ahol szükségesnek tűnik, érdemes szakemberre bízni a beavatkozást.

Zsófia elmesélt pár megdöbbentő történetet is. Mint mondta, volt olyan étterem is, ahol a sütőben lakott a patkány, abban a részben, amit nem használtak.

– Azt mondták nekünk, amikor odaértünk, hogy nem lehet kinyitni az ajtaját. Hát, ki lehetett... Az étterem felújítása alatt levették a rácsot az ablakról, bejött, befialt a sütőbe és amikor elcsendesedett az étterem, a kamerán láthatták, ahogy ott szaladgált fent a konyhában. Volt, ahol kosárlabda nagyságú lyuk volt a falban és egy egész nagy törölközőt húzott be oda, abból építette fel a fészkét, és nevelgette bent a kis patkányokat... – magyarázta a hölgy. – Egyébként nagyon sok esetben az embereknek fogalmuk sincs, hogy milyen állatuk van. De olyan szinten nincs, hogy a kölyökmacskát képesek összekeverni a patkánnyal. Az előzetes telefonos egyeztetés ezért éppen arra fókuszál, hogy kiderüljön, hogy valóban patkányról van-e szó.

patkány

Kolozsi József és kutyái a vadászat végén. Itt aztán volt sikerélmény! – forrás: Facebook/Patkányvadász

– Bármilyen hihetetlen, bevackolták magukat a rágcsálók egy belvárosi kis családi házba is, ahol két idős hölgy élt, anya és leánya – folytatta. – A néni kitalálta, hogy a patkányokat Isten teremtette és ezért nem szabad őket bántani. Úgy került elő 60 patkány a szobából, hogy a görényeket elő se kellett venni. A szomszédok nyilván, teljesen ki voltak borulva, az egész ház át, meg át volt fúrva és már kintről, az utcáról járatok voltak, a járda alól befele a házba. Mindenhol... Egyszer, amikor a néni elesett és elvesztette az eszméletét, lerágták a cipőt a lábáról. Ahogy a mentősök mentek be a házba, az egyikük lába mellett iszkoltak be a patkányok. Ő hívott rendőrt, hogy milyen állapotok vannak a házban. A fürdőkád háromnegyedig volt fekete, mocskos vízzel, amiben úszkáltak a patkányok, a mikrohullámú sütőn és a hűtőn is lyukat fúrtak a rágcsálók.

– Amikor kinyitotta az ember a mikró ajtaját, ott ült benne egy patkánycsalád és semmitől se féltek. A könyveknek már csak a hátsó borítása volt meg, mert belülre a papírból fészket készítettek. A szobában a szekrényt ásóval kellett kinyitni, annyi volt a patkányürülék, meg az összerágott mindenféle szemét és tele volt a szekrény is patkányokkal. Napi 4 kiló kenyeret rendelt a néni, azzal etette a patkányokat... A kenyeres zacskónak a zörgésére megindultak fentről a padlásról, szaladtak le a falon. Ez a hatósági irtás során is megtörtént és amikor hatvanat sikerült összefogdosni, a néni mondta, hogy ennyi már elég, mert ő elfáradt – és lefeküdt. Akkor derült ki, hogy az ágy is tele volt patkányfészkekkel és döglött patkányokkal, voltaképpen a tetemeken feküdt...

patkány India

Ha érzékeljük a patkány jelenlétét, rögtön lépni kell, másként nagy baj lesz – forrás: Pixabay

S hogy mi módon előzhetjük meg a patkányok betelepülését? A takarítás nagyon hasznos, de sajnos, nincs az a rend, ami biztosan meggátolja, hogy odaköltözzön a patkány. A szakember szerint a legfontosabb, hogy azonnal cselekedjünk, amikor észleljük a patkány jelenlétét.

– Egy, vagy több macska beszerzése jó lépés, az egyik leghasznosabb, mert a kutyánál sokkal több helyre befér. Mert bizony, a patkány megtanulja, hogy melyek azok az útvonalak, ahol nem fenyegeti a kutya jelenléte – ha kell, fent fog közlekedni az esőcsatornában, ágról-ágra ugrál. Ezen a jól bevált szakaszon mindig ürülékeket potyogtat, mert ha nem olyan jók a látási viszonyok, ezen a szagcsíkon teljes biztonsággal tud közlekedni. És jelzi a társainak is, hogy na, akkor ezen a részen nézegethetjük a kutyát, mert úgysem fog hozzánk férni... Egy macska viszont ügyesebb, utána megy, órákat ül a lyuknál, de a nagy patkányt amelyik macska meg meri fogni, az nagyon karakán. A kis patkányokat össze-összeszedegetik, de azért egy-egy patkány feladhatja a leckék a cicának. Volt, amit megmértünk és csak a teste negyvenvalahány centi hosszú volt.

Sajnos, a vérzékenységet okozó készítményeket fogyasztó patkányokból a cicák is ehetnek, ha ennek a gyanúja felmerül, azonnal K-vitamint kell adni, ami nem vényköteles, állatpatikában lehet kapni. Ha elkezd kifehéredni a macska korábban rózsaszín nyálkahártyája és nehezen veszi a levegőt, akkor garantált, hogy ez a patkányméreg hatása, de még akkor is van esély megmenteni az életét a K-vitaminnal. Érdemes tehát tartani ebből otthon. Az állattartó helyeken pedig nem butaság élvefogó csapdákat kihelyezni és valami olyan dolgot belerakni, ami extrán vonzza a patkányokat, kutyatápot, csokis nápolyit, mogyorókrémet. A lényeg, hogy extrém illata legyen, mert ahol van takarmány, ott azért kell valami extremitás ahhoz, hogy izgassa a fantáziáját. Érdemes olyan helyre helyezni, ahol az ember tudja, hogy jár a patkány. Nem butaság letakarni, mert hogyha a két végén fény van, akkor a fiatalabb, kíváncsi patkányok át akarnak szaladni rajta, mert olyan, mint egy alagút és ki akarják próbálni. Egy idős, sokat látott matuzsálemet azonban piszok nehéz csapdával "begyűjteni". De meg kell próbálni mindenképp, hátha sikerrel jár az ember – zárta mondandóját Kolozsi-Kecskés Zsófia.

Indexkép: Patkányvadász


-Úgy indult ez, hogy a kutyázás volt az alap, a munkakutyázás. Magyar agaraink vannak. És nyilván, hogyha az ember így komolyabban kutyázik, akkor kialakul egy baráti társaság, akik együtt kutyáznak, együtt beszélgetnek. És Máté barátunk egyszer mondta, hogy neki van egy jó cimborája Budapest mellett, és a petéik vadászgörényes patkányirtással is foglalkoznak, ők kemikáliával is egyébként. És Peti mondta, hogy adna neki pár görényt. Neki voltak terrierjei, nekünk akkor csak agaraink voltak. És így elkezdődött ez ilyen hobbiból, így közösen csinálgattuk. Akkoriban még a Máté párja volt a vállalkozó ebben a sztoriban, és akkor nyilván számlaképesnek kellett ebben lenni. Aztán közben átszállt ez az egész rám.
És akkor ezt így egyre többen ismerték, egyre többen hallottak róla, írtunk a történetekről Kolozsi Kecskés Zsófia?
van egy csomó olyan helyünk van, amit megcsinálunk gyakorlásként, megcsinálunk ismerősöknek. Tehát hogy nem feltétlen az anyagi részéről szól, akkor pedig lehet ez, azt gondolom, hogy több, és csak ezt valahogy jól meg kell fogalmazni.
elmegyünk együtt csak úgy megcsinálni, mert a kutyáknak is kell a gyakorlás, a görényeknek is kell a gyakorlás. Nem mellesleg óriási élmény egy 700-as terítéket megcsinálni. És akkor mindenki elindult valamerre, egy ilyen 6 hektáros fácántelep volt, és csak mentünk, már a végén nem voltak vödör zsákokban, gyűjtöttük a patkányokat.

- Nagyon szeretek minden olyan - most nevezzük munkát vagy tevékenységet, vagy bármit, ahogy mi hívjuk. Obi-ben kutyákkal dolgozunk együtt. Én nagyon szeretek óvodázni, nagyon szeretem azt, ahogy a kutyák összedolgoznak, jelen esetben a vadászgörényekkel, az, hogy különböző fajok, és az, hogy ebben most épp patkány van, lehull rá, de mivel semmilyen undorom nincs a rácsjárókkal szemben. Teljes mértékben hidegen hagynak, zárójelben megjegyzem, az egyetlen dolog, amitől rosszul vagyok, az a légylárva, azon kívül semmi, és akkor ez csak egy ilyen közös munka a kutyával, és az, hogy az ember ebbe mennyi energiát belerak, és amikor ott van éles helyzetben, és látja együtt dolgozni a kutyákat a görényekkel, ahogy koncentrálnak az emberre, a feladatra, és ez egy ilyen nagyon összetett dolog, amiben a kutyának például egy csomó dolgot kell egyszerre figyelnie. Ez szerintem sokkal nagyobb élmény, mint hogy a patkány mondjuk nem annyira kellemes állat.
Nyilván az, hogy ő felméri a terepet, érzékeli, hogy hol van a patkány, honnan várhatja. Erre nyilván többfele kell egyszerre figyelni, nem biztos, hogy egy irányból ugrik, nem biztos, hogy onnan ugrik, ahonnan mi gondoltuk. Nem biztos egyébként, hogy a patkány fog kiugrani. Lehet, hogy a görény jön, és arra pedig egyáltalán nem foghat rá. Mindez nagyon sokszor történik olyan helyzetben, amikor haszonállatok vannak, ott kapirgál három tyúk, nézegeti fölülről egy marha, elsétál mellette két birka, és neki semmire a világon nem szabad mozdulnia, csakis és kizárólag a patkányra. Hogyha kijön a görény, akkor azt tudomásul veszi. Van úgy, hogy a görény teljesen fel van pörögve. Nem annyira kezesek már a görényeink, mint régen, régen akár kesztyű nélkül is. Volt olyan, amelyiket névvel, hanggal be lehetett hívni. Mostanában van egy 50 görényünk, ezért nyilván nem lehet már annyit foglalkozni egy-egy görénnyel, mint régen, amikor volt öt.
És akkor mikor jön ki a görény, akkor lehet, hogy túl van egy kicsit pörögve, és ha a kutya nem lép hátra, akkor odafordulna, és akkor odébb küldené. De neki azt is fel kell mérni, hogyha a görény ilyen zsémbes hangulatban van, akkor ő inkább kitér az útjából. Semmilyen körülmények között nem nyúlhat hozzá, viszont ha jön a patkány, azt meg minden körülmények között igyekeznie kell megfogni.
És ott helyben egy-egy ilyen hosszabb napos munka után úgy kullognak a helyükre a terrier, amiről mindenki azt mondja, hogy elfáraszthatatlan, lemeríthetetlen energiabombák, fejben óriási koncentrációt igényel ez tőlük.
A jó alap az nagyon-nagyon fontos, mondjuk a kutyákkal kezdünk, kell, hogy kiegyensúlyozott legyen, tiszta fejű legyen, akarjon dolgozni, jók legyenek az ösztönei, és hogyha van egy ilyen jó alapokkal rendelkező kutya, akkor azzal tovább lehet lépni. Hogyha kiderül, hogy ez nem így van, akkor alap nélkül nem lehet építkezni, nyilván ebben az esetben sem. Nálunk úgy zajlik ez, hogy van egy gazdasági udvarunk, ahol mindenféle állat van, és már fiatal korától kezdve folyamatosan jön, megy a többi kutyával, keresgél, amikor az első kutyánk volt, akkor is jött velünk, körbenézett, figyelt, és akkor, amikor már teljesen biztonságos háziállatokkal megtanulja, hogy a görényházba is bemehetnek, megismerkednek a görényekkel. Azt egyébként viszonylag gyorsan összerakják, hogyha lemegy a görény a járatba, akkor ott várható patkány. És patkányra nagyon szeretnek vadászni, mert ez ilyen, nem tudom, egy-két alkalom, és már érti, hogy a görény azért megy, hogy neki segítsen patkányt kiugrasztani, mert amúgy ő önmagában nem férne be abba a szűk résbe, ahol bent van a patkány. Szóval ezzel a résszel nem szokott gond lenni, és akkor utána jön, hogyha már itthon mindenben teljesen biztonságos, meg ügyes, hogy akkor elindul, és akkor ilyen tanulóként részt vesz idegen helyeken is. Volt már olyan kutya, ami ezen a ponton került gazdásításra, mert pont az a rész nem ment neki, hogy idegen környezetben tudjon magabiztos lenni, hogy ne zavarják a külső hangok. Ilyenkor azért nyilván nagy a stressz, ugrik a patkány, figyelni kell, hangoskodás van, leborulhat valami, ezeknek ilyen betonszilárdságú idegrendszerének kell lenni ezeknek a kutyáknak. Különben összeomlik az első nagyobb gondnál, és akkor hogyha mindennek megfelel, és ilyen szépen felépítődött, akkor lesz belőle igazán patkányvadász kutya. Az, hogy otthon Mari néninek megfog két patkányt a kutya, az nagyon jó, meg neki nyilván nagyon hasznos, de az még nagyon-nagyon messze van attól, hogy belőle egy ilyen jól dolgozó vadászgörény mellett stabil kutya lehessen.
A görények az ennyire nem összetett, már csak azért sem, mert nekik egy kicsit egysíkúbb a munkájuk. Tehát nekik igazából az a feladat, hogy lemegy, bebújik, minden módon megpróbál hozzáférni a patkányhoz, és jó esetben onnan megpróbálja kiugrasztani. Előfordul persze néha, hogy harc alakul ki. Lehet ez leginkább egyébként akkor, hogyha olyan nősténnyel találkozik, akinek problémája van, és ezt elkezdi védeni, az előidézhet problémákat, mármint hogy konfliktushelyzeteket, de számunkra az a jobb, hogyha ő nem vitatkozik, lemegy, ugrasz, majd a kutya megoldja a dolgokat, mert azért sokszor akkora patkányok vannak, amik nagyobbak, mint egy kistestű görény.
- És az a jó, hogyha ők nem állnak le bunyózni. Mondom, ez nem elkerülhető a felszínről, meg nagyjából semmi nem befolyásolható. Leginkább szerencse kérdése. Meg persze vannak ugrasztósabb, meg gúnyosabb görények, amikről már a hosszabb tapasztalatok alapján tudjuk, de az az ideális, hogyha ugrasztósról van szó. És mivel természetes ellenségük a patkány, megérzi a szagát és elindul. Van ösztön gyenge görény is, nekünk is van itthon olyan. Mert görényt egyébként elajándékozni.
Van egy-két ember, aki tart, de persze nyilván ennél sokkal több is lehet, de hogy ők kézhez szoktatott, kedvencként tartott görényeket, amiket pici koruktól kezdve arra szocializálnak, hogy még véletlenül sem harap oda, mert hogyha odaharap, ezek akkorát harapnak, hogy a felnőtt patkánynak a kifejlett kemény koponyáját halljuk, ahogy összeropogtatja. Na most egy ilyen fogásnál az ember ujja az semmi. És aki már valamennyit dolgozott, vagy valamennyit patkányozott, tehát azt odaadni olyan helyre, hogy majd esetleg benyúl hozzá egy kisgyerek, nyilván felelősséggel nem lehet. Úgyhogy vannak olyan görényeink is, akik nem tudnak dolgozni, szerencsére nem nagy számban. Nyilván mit csináljon vele az ember, így elférnek, de szerencsére azért a görényeknél az ösztönök azok még sokkal inkább a helyén vannak, mint manapság a kutyáknál, ahol a szelekció jó ideje nem feltétlen munkára zajlik. Még sok formában nem.
Volt súlyos sérülés, hogyha olyan sérülés van, amit helyben el tudok látni, akkor az ilyen felületi karcolások, korzsolások, akkor egy gyors fertőtlenítés, van egy elsősegélycsomag mindig a táskában, és akkor ez meg van oldva. Hogyha komolyabb, akkor egy nagyon szuper állatorvosi csapat van, akiket hívhatunk, és viszont hálásak vagyunk egyébként, hogy mindig a rendelkezésünkre állnak, hogyha szükség lenne rá. Ez is ritka egyébként, hogy ilyen komoly sérülés legyen. Egyszer volt egy olyan torokfogás, amit szorítva kellett tartani, és szerencsére egyébként túlélte a görényt, de nagyon-nagyon vérzett. És igen, előfordult olyan is, hogy elmaradt görény. Hát ilyenkor, hogy mi történik. Van úgy, hogy ki sem derül, hogy mi lett a történet vége, csak egyszerűen soha többet nem jön vissza.
- Ez nyilván nem gyakori, mert hogyha az lenne, akkor hát amikor ilyen kölyökszezon van görényben, akkor 10-15 darab 20 ezer forint egy görény, később akár 40 vagy afölött is lehet egy-egy görénynek az ára. Tehát hogyha ez ilyen mindennapos lenne, akkor nem érné meg semennyire sem, mert annyira sok állatot kellene pótolni, de sajnos előfordul. A kutyáknál ilyen igazán komoly sérülés az nem volt. Most nem azt mondom, hogy semennyi nem volt, hogy orruk megsérül, szájuk széle megsérül, egyszer beleestek egy kútba, de hála Istennek az is pozitívan zárult. Hívásra belemásztak a vödörbe, amire lett nekik engedve, és akkor ki lehetett őket onnan emelni.
Megvágják magukat. Ezek mindenen mennek ilyenkor át, tehát hogy csak és kizárólag a patkány az, ami mozdul előttük. De mondom, hogyha be kell kötni, akkor be van kötve, hogyha le kell fertőtleníteni, le van fertőtlenítve. A kutyáknál még kérdés szokott lenni, hogy az esetleges fertőzésektől hogyan védjük őket. Minden évben kapnak kombinált oltást. Ez nem egy kötelező oltás, mint mondjuk a veszettség elleni, csak ajánlott, így a munkakörülmények között pedig hatványozottan ajánlott. Meg hát nyilván jó kondiban, jó egészségben vannak tartva az állatok, és akkor ezért sokkal kisebb az esélye annak, hogy megbetegszenek.
Mennyire nagy a patkánypopuláció Magyarországon, tehát ez mennyire gyakori probléma, hogy elszaporodnak, hány helyre hívják önöket mondjuk éves szinten, és hogy zajlik egy helyszínen a munka?
- Szerintem óriási a probléma. Olyan, mintha évről évre nagyobb lenne, hogy nagyon sok ember számol be arról, hogy.- Igen, igen, szerintem ezt mindig el szoktam mondani, hogyha valakivel szóba kerül a patkánypopuláció, hogy jól élünk. Minden ellenkező híresztelés ellenére az emberek pazarolnak. És azért pazarolnak, mert van miből. És most nem akarok semmiképpen sem belemenni ilyen politikai dolgokba, vagy bármibe, hogy tényleg távol áll tőlem. De hogyha megnézzük azt a rengeteg kidobott élelmiszert, azért ezt egy harmadik országban, egy ilyen fejletlen országban nem tapasztalja így az ember. És az, ami ki van dobva, az a rengeteg gyümölcs, az a rengeteg termés, ami nincsen összegyűjtve, mert kényelmesebb megvásárolni egy szupermarket polcáról, az mind-mind táplálékot jelent a patkányoknak. És mivel ilyen bőségzavara van, ezért élnek, mint Marci Hevesen. És akkor emellett még vannak olyan helyzetek, amikor az emberben tényleg a jó szándék. Tegnap is hívott egy úr, hogy ő komposztál. És azt gondolta, hogy ez a legjobb dolog a világon. És tényleg az, de amikor egy ilyen terülj-terülj asztalkán van a kert túlsó felében, ahova háromnaponta valaki kisétál és egyébként csend van és nyugalom, hát majd bolond lenne a patkány, nem megjelenni. A városi csatornahálózat tele van mindenhol patkányokkal. Nyilván oda is belekerül egy csomó minden, amit az emberek lehúznak a csatornába. Egyébként nyirkos környezet van, csend és nyugalom, teljesen ideálisak. Az állattartó helyek, az persze azok.
- És akkor, amikor ennyi sok helyet biztosítunk a patkányok számára, akkor miért ne jelennének meg. És emellett pedig ami védekezés volt. Vannak mindenféle jogszabályok, amik lecsökkentették a patkánymérgeknek a hatóanyagtartalmát, ami látva azt, hogy egyesek hogyan használják, szerintem a világ legjobb dolga volt, mert tényleg szórják, mint a szuprot az emberek. Vannak erre képzett szakemberek, akik célirányosan, legjobb tudásuk szerint rakják ki, nem pedig mindenbe belekeverve.

- Tehát, hogy a méreg kihelyezését sokkal jobban át kellene gondolni, mert szakszerűen, átgondolva kihelyezett méreg az még mindig tud jó lenni. És vannak olyan helyzetek, ahová a vadászgörény képtelenség, nem tud bejutni. Az emberek imádnak felhalmozni teljesen használhatatlan dolgokat, és évekig mozdulatlanul tartani egy kis raktárban, ami padlótól plafonig tele van pakolva. Nyilván itt nem lehet semmit sem csinálni. Hogyha ilyen helyen ki van téve élvefogó csapda és esetleg méreg, akkor ez hasznos tud lenni. Tehát hogy nem kell feltétlen elvetni a mérgezésnek a lehetőségét, vagy egy városi csatornahálózatban. Nincs az az állat, ami onnan bárhova ki tudná ugrasztani egy végtelen csőrendszert.
Ott ezek teljesen indokoltak, csak ésszel kell ezeket csinálni, meg ha kérdés van, akkor szakemberre bízni ezeket.
- Azt látom egyébként, hogy mindenhol nagyon probléma.
És még csak azzal sem lehet feltétlen összekötni, hogy rendet lesik. Nyilván, ahol nem törődnek vele, ott jobban fel tud szaporodni. Ott lehet százas terítéket csinálni, de beköltöznek új építésű ház alá is. Mondom, ez a komposztálás óriási divat, akár városban, akár falvakban, és nagyon jó dolog is. Tehát, hogy Isten ments, hogy én azt mondjam, hogy a komposztálás nem jó, csak valahogy olyan zárt rendszerben kellene ezt megcsinálni, hogy ne férjen hozzá a patkány, merthogy kivisszük neki a tojást, akkor nyilván meg fogja enni.
- Há, hogyha mondjuk valakinek olyan helyre megy be lakáson belül, sütő mögé, volt egyébként ilyen étterem is, hogy a sütőben lakott, mert az része a sütőnek, amit nem használtak. Azt mondták nekünk, amikor odaértünk, hogy nem is lehet kinyitni az ajtaját. Hát kiderült, hogy ki lehet nyitni. És egy nőstény a felújítás alatt le volt véve a rács az ablakról, bejött, befialt a sütőbe, és amikor így elcsendesedett az étterem, akkor a kamerán látták, hogy ott szaladgál fent a konyhában.
Nem feltétlen csak nagy számú populációhoz szoktak minket hívni, hanem mondom, ilyen egy-két patkány is tud elég nagy ribilliót okozni.
- És mekkora volt a legnagyobb populáció, amit mondjuk nem több csapat egyszerre, hanem mondjuk önök, egy csapat sikerült feltárni.
- Ez ilyen pár százas.
- Pár százas.
- Azt hiszem, hogy két-háromszáz, az egy barátunknak a vaddisznós tanyája, ahol van egy régi épület, amit nyilván lakhatásra egyáltalán nem lehet használni, és körülbelül takarmányt szokott benne tárolni. Ez kint van a világ végén. Mit tudom én, kimegy egy-két naponta megetetni a disznókat, és egyébként csend van.
- Igen, vert falú a tanya, az ilyen vert falvájog, ezt kifejezetten szereti a patkány, statikailag meg tudják az épületeknek a szerkezetét rongálni.
- Olyan járatrendszereket. Volt olyan, ahol ilyen kosárlabda nagyságú lyuk volt bent a falban, és egy egész nagy törölköző volt oda behúzva, öt rejtély maradt, hogy abból építette fel a kis fészkét, és nevelgette bent a kis patkányokat, és jaj, hogyha több ilyen kialakul egy falban, akkor egy idő után először.
- Összeroskad.
- És egy helyszínen akkor hogy zajlik először a munka? Először körbenézik, de a legeslegelső az, hogy felmérik a területet, hol vannak járatok?
- Igen, igen, de mielőtt odaérünk, beszélünk telefonon, amit le lehet egyeztetni, azt leegyeztetjük, mert egyébként nagyon sok esetben az embereknek fogalma sincsen, hogy milyen állata van. De hogy olyan szinten, hogy a kölyökmacskát képesek összekeverni, ahogy egyéb dolgok.
- Nem fogja tudni megkülönböztetni a patkánytól.
- Ráguglizik, és akkor megnézi, hogy a nyest, az amúgy tök máshogy néz ki, mint a patkány, és akkor mindig szoktam kérni, hogy keressenek ürüléket.
jóval nagyobb, mint az egér, rémet szegény, olyan, mint a tortadísz, a patkány olyan, mint a puffasztott rizs, a nyestély meg olyan, mint a macskakaki. És akkor ezeket így egészen jól el lehet egymástól különíteni. Körbe kell járni, meg kell nézni. Az évek során derült ki egyébként, hogy a békának nagyon hasonló végterméke van, mint a patkánynak.
- És akkor a vakondtúráshoz, a béka lyukhoz, az emberek teljesen elszakadtak a környezettől, vagy ezektől a természetes dolgoktól, és akkor eleve már a telefonos egyeztetés arra fókuszál, hogy kiderüljön, hogy valóban patkányról van-e szó. És hogyha tényleg patkány, akkor hol érzékeli, mik azok a dolgok, amiket tud enni, mi az, ami odavonzhatta? Mindenfélékről beszélünk, hogyha kiderül, hogy tényleg patkány, és kéri ezt a vadászgörényes irtást, akkor a helyszínre érkezve körül van nézve, hogy mik azok a jelek, amikből látni lehet, hogy ő hol közlekedhet. Hogyha több kijárat van és nem lehet mindenhova kutyát állítani, akkor azok ideiglenesen el vannak torlaszolva, hogy lehetőleg ne ugorjak ki olyan helyen, ahol.
- És nagyon hasznos tud lenni egyébként a kutyának az orra, most is volt a héten egy olyan helyszín, ahol egy fiatal srác volt otthon, és mondta, hogy egyetlen dologban biztosak a családilag, hogy a sufniban nincsen patkány, és ha lenne, akkor sem lehetne megfogni, de biztos is, hogy nincs. Hat patkány került elő, öt abból a sufniból. És azért, mert a kutya így rá volt tapadva az ajtóra, és akkor mondtuk, hogy jó, akkor be kell menni, és ott volt a cementes zsákok mögött a patkány. Az, hogy mit gondol az ember, meg mik azok, amik így látszanak és így következtetni lehet, ez még mindig semmi ahhoz, amit a kutyák tudnak mutatni. Olyan kifejlett szaglásuk van, és nyilván olyan sok gyakorlós etap van ezekben a kutyákban, hogy megérzi bárhol a patkánynak a szagát. Van olyan, hogy leül valahol, és csak néz fölfele. Mert nyilván nem tud oda feljutni, ahonnan érzi a patkánynak a szagát, de akkor tudjuk, hogy valahol ott fent kell keresgélni a problémát, mert abba az irányba mutat a kutya.
Vannak kutyáink, akiknek jobb a szaglása, hogyha egyedül kell felmérni a terepet, akkor ő van elővéve. Van, akiről tudjuk, hogy a világon a legügyesebben mászik mindenre föl, és ugrik és vetődik, és olyan agilis, hogy tornász recepttel benne. Van olyan, akinek végtelen türelme van, ha egy órán keresztül kell várni egy lyuk szájánál, akkor ő mozdulatlanul, lélegzetvisszafojtva figyeli azt az egy darab lyukat, mert arra értük meg. Míg mondjuk ez az agilis kutyánk, ez egy 10 perc után elunja, hogyha nem történik semmi, és akkor körbenéznénk. Éppen ezért is jó egy csapat, merthogy tudja az ember, hogy kit milyen feladatra állítson oda. A görényeknél is egyébként, amiről beszéltem, hogy az a praktikusabb, hogyha ugrasztós a görény, de hogyha egy patkány valahol egy ilyen végkatlanszerű részben így befúrja magát, és kifele villogtatja a fogait a görényre, egy ilyen szelídebb, kedvesebb teremtés az úgy gondolja, hogy hát kell nekem ez a konfliktus. És akkor visszamegy, próbálkozik, próbálkozik, de nem tudja. És akkor jön a bunyós körény, aki oda fog fordulni és onnan is ki tudja mozdítani a patkányt. Úgyhogy ismerni kell hozzá az állatokat, meg nagyon sok időt tölteni velük, hogy ez így jól tudjon működni.
- Hát, olyan 50 körüli görényünk van, meg 10-en pár kutyánk, ugye 10 körül.
Már volt a pékség, étterem, az állattartó helyek, az nyilván mindennap.
A teljesen felújított városi családi ház, aminél olyan szép gyep volt, hogy féltünk lerakni a kutyákat, nehogy valamiben kárt tegyenek. És mégis került elő patkány, mert a városi csatornahálózatból be tudott jutni a fürdőszoba alá, és a fürdőszobaszőnyeget kezdte el behúzni. A kedvenc extrém helyem most erről, nem tudom, miről, de hirtelen így beugrom.
- Egy belvárosi kis családi ház. Kívülről az ember ránéz a Google Maps-en, és nem tűnik fel semmi. Egy ilyen kis kedves családi háznak tűnik, ahol két idős hölgy él. Egyébként tudom, hogy a mai napig. Az idős néni az ilyen 90 körül van, a lány az mit tudom én, 60 valamennyi, 70 angol tanárnő, a lány. Tehát, hogy még csak nem is az, hogy hat és fél elemivel nem méri fel ennek a kockázatát, ha patkány van a házban, az veszélyes.
És a néni kitalálta, hogy a patkányokat Isten teremtette, és ezért nem szabad őket bántani. Úgy került elő 60 patkány a szobából, hogy a görényt Hol?
- Hogy a görények elő sem lettek véve.
És szomszédok nyilván teljesen ki voltak borulva, az egész ház teljesen át volt fúrva, és már kintről, az utcáról járatok voltak, a járda alól befele a házba. Mindenhol. A néni mikor elesett, elvesztette az eszméletét, lerágták a cipőt a lábáról, és ahogy a mentősök mentek be a házba, akkor az egyikük lába mellett iszkoltak be a patkányok, és akkor annyira megrémült szegény, hogy azonnal rendőrséget hívott, meg kiderült, hogy ilyen áldatlan állapotok vannak bent a házban. Erről volt is fent egy videó, ahogy így a fürdőkád, ilyen nem tudom, háromnegyedig van vízzel, fekete víz, úszkálnak a patkányok, a mikron lyuk volt fúrva, a hűtőn lyuk volt fúrva, és kinyitotta az ember a mikronnak az ajtaját, és ott ült benne egy patkánycsalád, és semmitől nem féltek. A könyveknek már csak a hátsó borítása volt meg, mert belülre a papírból fészket készítettek. A szobában a szekrényt ásóval kellett kinyitni, annyi volt a patkányszar, meg az összerágott mindenféle szemét, és tele volt a szekrény is patkányokkal. Ahogy napi 4 kiló kenyeret rendelt a néni, merthogy már így nehezen mozgott, és sokszor a szomszédok segítettek neki, de el nem tudták képzelni, hogy mi a francot csinál azzal a napi kenyérrel.
- Négy kenyérrel, így van.
- És kiderült, hogy a patkányokat etette, és a kenyeres zacskónak a csörgésére így megindultak fentről a padlásról, le a falon, szaladtak, de össze kellett őket kötni, kapkodni, és 60 patkány megfogása után csak a néninek a lánya volt otthon, merthogy ez hatóságilag elrendelt irtás volt, szólt a néni, hogy elég volt, ő le szeretne feküdni. Akkor derült ki, hogy az a matrac.
- Az is tele volt.
- Így tele, tele egyébként, és hogy ez egy ilyen, nem tudom, ez a sezlony, vagy nem tudom, arra volt rátéve, annak az aljában döglött patkányok, patkányfészkek.
Volt őrült bácsi, aki sajnos valamilyen mentális probléma miatt etetgette őket. Ott is az ÁNTSZ volt, aki végül pontot tett a történet végére, úgyhogy ha valaki kérdezi tőlem, hogy melyik hatóság az, aki tud segíteni, akkor én mindig így lyuksziva szoktam ajánlani az ÁNTSZ-t, hogy beszéljenek, mert azt gondolom, hogy ők azok, akik a leghathatósabb segítséget, legalábbis itt Békés megyében biztos, hogy a helyzet magaslatán álltak, ott a szomszédok panaszt tettek, és akkor el lett rendelve az irtás. Ott is a bácsi egy disznóólban etette a patkányokat.
- Takarítsanak!
- Így van, egyébként igen. Mindent, amit termel, azt érdemes összegyűjteni. De egyébként a saját tapasztalatunkból tudjuk, hogy nekünk a kerti tavunknál úgy jelent meg, hogy itt van egy csomó kutyánk, de nem azon az udvarrészen vannak, és egyébként, ha itt lettek volna, sem férnek hozzá, mert a kövek alá férkőztek be, és a nádnak a termését, meg a gyékénynek ezt a bugáját rágták meg, amit először észre se vettünk, csakhogy megálltak ott a kutyák minden induláskor, hogy miért állapot a köveknél, és akkor így szét lett pakolva, meg eltűnt a víz egy jó része a tóból, és kiderült, hogy megrágták a tófóliát. Tehát, hogy nincs az a rend, ami biztosan gátolja, hogy odaköltözzön a patkány, de hogyha észlelve van, akkor rögtön cselekedni kell. Mert nem az a szégyen, én azt gondolom, hogyha valahol megjelenik, mert egy nagyon jól alkalmazkodó állatról van szó, ami szinte bármi megél, szinte bárhol megtalálja azt a körülményt, ahol ő meg tudja vetni a lábát. A probléma az, amikor valaki ezzel nem foglalkozik, hanem így hagyja menni a dolgokat, és akkor felszaporodnak, és mindenhol a környékben problémát jelentenek.
- Ja, igen. Ugye vidéken lakom, Szerednyén, és mi is tartunk állatokat. Ez egyébként Zala megye. Biztos, hogy van patkány, de vannak macskák is.
- A macska szerintem az egyik leghasznosabb, mert sokkal több helyre odafér, mint a kutya. És megtanulja a patkány, hogy mik azok az útvonalak, ahol őt nem fenyegeti a kutyának a jelenléte fent fog közlekedni a csatornában, ágról ágra ugrál, és egyébként az ürülékük az egyébként is kijönne belőle, de hogy azért potyogtat azon az útvonalon, ahol közlekedik, hogyha nem is olyan jók a látási viszonyok, ezen a szakcsíkon teljes biztonsággal tud közlekedni. És jelzi a társainak is, hogy na, akkor ezen a részen nézegethetjük a kutyát is, mert úgysem fog hozzánk férni. Egy macska az ügyesebb, az nyilván utána megy, órákat ül a lyuknál, de a nagy patkányt, amelyik macska meg meri fogni, az nagyon karakán. A kis patkányokat össze-összeszedegetik, de azért egy-egy patkány, hát volt olyan, aminek csak a teste negyvenvalahány centi volt, amit megmértünk. Egy kisebb testű macska még vizet és sérülést is szenvedhet.
- Igen, sajnos nem is fogják meg, mert ezek fiú macskák. Annak idején volt egy nőstény macskánk, az összeszedte őket, de még a nagyot is. Azt akartam kérdezni, hogy ilyenkor egyébként lehet mérgezni? Tehát, hogyha mondjuk az elpusztult patkányból eszik a macska, nem tudom, hogy esznek-e, akkor ez a macska.
- Hogyha csak a gyanú felmerül, hogy evett-e a cica mérgezett patkányt, vagy ezen a portán, vagy máshol, azonnal K-vitamint kell adni, nem vényköteles, állatpatikában lehet kapni, inkább kapjon, és nem történt semmi, mint gond legyen. Hogyha viszont már az látszik, hogy elkezd kifehéredni a nyálkahártya, nehezen veszi a levegőt, akkor garantált, hogy patkányméreg, és még akkor is van esély megmenteni az életét K-vitaminnal, úgyhogy az nagyon hasznos tud lenni otthon, de egyébként ilyen állattartó helyeken nem butaság élvefogó csapdákat folyamatosan tartani felállítva, és valami olyan dolgot belerakni, ami extrán vonzza a patkányokat, kutyatáp, csokis nápolyi, mogyorókrém. Csak ilyen extrém illata van, mert nyilván, ahol mindenhol van takarmány, ott azért kell valami extremitás, hogy bele akarjon menni. Nem kell ezeket minden nap fogdosni, mert minél kevésbé van fogdosva, annál kevésbé tűnik veszélyesnek. Érdemes olyan helyre elhelyezni, ahol az ember tudja, hogy el szokott slisszanni. Nem butaság letakarni, mert hogyha a két végén fény van, akkor a fiatalabb patkányok azok kíváncsiak, meg szeretnek kipróbálni dolgokat, és akkor ezt egy ilyen alagútként szeretnek rajta átszaladni. És akkor úgy is le lehet csapdázni. Egy idős, sokat látott matuzsálemet, azt piszok nehéz. De meg kell próbálni azt is mindenképp, és akkor hátha sikerrel jár az ember.