Az önellátás igazán hasznos. Ráadásul manapság egyre értékesebb, ha az ennivaló egy részéért csak a kertbe kell menni, és nem a boltba. A tojás ára pedig folyamatosan emelkedik, így már ebből szempontból is megfontolandó, hogy ne vásárolj, hanem inkább tarts otthon pár tyúkot.
A tyúkok pedig amellett, hogy gondoskodnak a friss tojásról, még a család életét is színesebbé tudják tenni, nem is beszélve arról, hogy mennyi kártevőt csipegetnek fel mindeközben. A tartásukba a család apraját-nagyját is be lehet vonni, és közösen lehet örülni a szalmában talált tojásoknak.
Ráadásul igazán egyszerű tartani őket, így ha tisztában vagy azzal a pár dologgal, amire oda kell figyelned, pillanatok alatt bele fogsz rázódni a baromfitartásba és már csak azt fogod bánni, hogy miért nem kezdtél bele már korábban. Mert amellett, hogy tojásról gondoskodnak, nagyon is be tudják lopni magukat a szívünkbe. Baromfi nélkül ugyanis lehet érni, de nem érdemes.
Így kezdj neki a saját baromfiudvarnak
1. Először is nézz utána, hogy a lakóhelyeden szabad-e baromfit tartani. Ez a legfontosabb lépés, hiszen hiába szeretnél, ha nem lehet. Ha viszont lehet, akkor mindenképpen érdemes átgondolnod, hogy hol tudnál nekik egy kis helyet találni. Egyrészt igazán felpezsdítik az udvarod életét, másrészt ellátnak tojással, esetleg hússal is.
2. Ha tojást és húst is szeretnél, akkor érdemes húscsirkét vásárolnod. Ha tavasszal vásárolsz előnevelt példányokat, akkor egyszerre tudod levágni őket, amikor elérték a kellő méretet, és fel tudod tölteni a hűtőt és a mélyhűtőt hússal. Ha a tojás miatt tartod a csirkéket, akkor tojóhibridben érdemes gondolkodni, amelyik akár két évig is ki tudja szolgálni friss tojással a családot.
A baromfitartás friss tojást és szórakoztató perceket is jelenthet, de ne felejtsük el, hogy nagy felelősséggel is jár. Fotó: Pixabay
3. Mindig megbízható forrásból vásárolj baromfit, nehogy beteg állatok kerüljenek hozzád, és megfertőzzék az egészséges példányokat is.
4. Fontos, hogy legyen egy jól zárható, szigetelt tyúkól, ahol éjszakára kényelmesen és biztonságosan el tudnak helyezkedni az állataid, hiszen az ördög és a róka nem alszik. Ráadásul ahogy jönnek a hidegek, fontos, hogy éjszakára is kellemes hőmérsékletben legyenek a tyúkjaid.
5. A tyúkoknak adhatsz tápot, de adhatsz nekik kukoricát, árpát, búzát, napraforgót, kölest vagy borsót is. Azért is hasznosak, mert a szemes takarmányon kívül előszeretettel kapirgálnak, és védik meg a kertet a pajoroktól, gilisztáktól, bogaraktól. Szívesen csipegetik a füvet, és fogyasztják a zöldféléket, mint amilyen a saláta, vagy a zöldségek levelei, de szeretik a főtt tojást és a száraz kenyeret is. Szóval egyes konyhai hulladékokat is kiválóan tudnak hasznosítani, de azért ne válogatás nélkül add nekik az ételeket, hanem nézz utána, mi az, amit megehetnek anélkül, hogy bajuk essen tőle.
6. Fontos, hogy vásárolj, vagy készíts a baromfik számára megfelelő etetőt és itatót is, így, ha nem vagy otthon, akkor sem kell aggódnod a tyúkok miatt. Az önetetőkben tisztán marad a takarmány egész nap, és hasonló a helyzet az önitatókkal is. A tálkákban kihelyezett víz és eleség sajnos nagyon hamar ki fog borulni, így nagyon sok megy kárba, és ráadásul az állatok és éhen és szomjan maradhatnak.
7. A tojók esetében fontos a mészpótlás, melyhez nincs szükség másra, mint összetört tojáshéjra, vagy apróbb mészkő etetésére. Így a tojásoknak nem lesz puha a héja.
8. A tyúkjaidnak szüksége van kavicsra is, melyek felgyűlnek a zúzógyomorban, és egymáshoz súrlódásuk segítségével segítenek megőrölni a nagyobb, egészben maradt, héjas magvakat.
9. Ha van kakasod, akkor még a keltetést is ki tudjátok próbálni. Ehhez biztosíts a tyúkjaid számára tojóládákat. Ezeknek az egyik oldalát tedd nyithatóvá, hogy ha azt szeretnéd, hogy a tojásból ne kiscsibe, hanem rántotta legyen, kényelmesen hozzá tudj férni. A tojóládákat béleld ki szalmával vagy forgáccsal, amit hetente cserélj. Kivéve, ha elültetted a hölgyeket, mert akkor nem illik zavarni őket.
10. Mivel a tyúkok előszeretettel csipegetnek, érdemes elkeríteni őket, hiszen különben a virágaid vagy a veteményesed láthatja a kárukat. De a körülkerített rész garantáltan gyommentes lesz, mert a tyúkok mindent fel fognak takarítani.
11. Még az ökológiai lábnyomodat is segítenek csökkenteni a tyúkok, hiszen helyben termeled meg az ennivalót. Ezen kívül pedig pontosan fogod tudni, mivel etetted a tyúkjaidat, és hogy mennyire friss a tojás.
A házi tojás igazán friss és finom. Fotó: Pixabay
12. A tyúkok nem szeretik a csendet. Így hát, mielőtt baromfiudvarban gondolkodsz, vedd figyelembe a szomszédaid igényeit. Különösen, ha kakast is szeretnél tartani.
Amit a tojásról feltétlenül tudni érdemes
1. Gondolkodtál már rajta, hogy habár akadnak fehér és barna tojások is, de vajon van-e különbség közöttük? A színükön kívül nincs, hiszen a tojások belseje teljesen egyforma, és a színük attól függ, milyen a tyúkok fajtája és milyenek a tartási körülmények.
2. A tyúkok szinte minden nap tojnak, vagyis sokkal gyakrabban, mint a vadon élő madarak többsége, amelyek csak szaporodási időszakban raknak tojásokat. Azzal, hogy elvesszük alóluk a tojást, arra bíztatjuk őket, hogy holnap is örvendeztessenek meg bennünket eggyel. Ha viszont alattuk hagyjuk, kotlani kezdenek, hogy kikeltsék a kiscsibéket.
3. A tojás egyetlen petesejtből és az azt körülvevő védőrétegekből áll. A petesejt, illetve megtermékenyülés után a zigóta, lesz a tojás sárgája és ezt veszi körül a tápanyagraktárként működő tojásfehérje. A tojást héj védi, amelynek fő alkotó eleme a mész.
4. Egy átlagos, közepes nagyságú tyúktojás tömege 50-60 gramm.
5. A tojásban jelentős mennyiségű A-, B2-, D- és E-vitamin van. Egy tojássárgájában egy felnőtt ember napi A-vitamin szükségletének egyharmada található meg. A tojás D-vitamin tartalma a legnagyobb, a tőkehalmáj után.
6. Egy tyúk évente átlagosan 200 és 325 darab közötti tojást tojik. Egy tojás körülbelül 24-26 órán keresztül jön létre.
7. A tyúk kakas nélkül is képes tojást tojni, ám abból egészen biztosan nem lesz kiscsibe.
8. A háztáji tojásban sokkal több az omega-3 zsírsav, a bétakarotin és az E-vitamin, ellenben kevesebb benne a telített zsírsav, mint a nagyüzemi tojásokban.
9. A háztáji tojás nemcsak sárgább, de finomabb is, mint a nagyüzemi körülmények között tartott tyúkok tojásai. Ennek oka a tartási körülményekben rejlik. Éppen ezért fontos, hogy ha otthon szeretnél baromfit tartani, legyen számukra elegendő hely, ahol szabadon bogarászhatnak, szaladgálhatnak, zöldet csipegethetnek és élhetik a tyúkok gondtalan, bolondos életét.
Az állattartás nagy örömmel, ugyanakkor nagy felelősséggel jár. Minden nap el kell látnod őket, akár esik, akár fúj, akár hétköznap van, akár hétvége, úgyhogy mindenképp gondold át ezt, mielőtt belevágnál az otthoni baromfitartásba!