Június 22-én a kicsákói Csapó-tanya területén kialakult egy tornádó jellegű lokális viharmag, mely jelentős károkat okozott a tanyán.
Csapóné Hernádi Noémi így számolt be a történtekről akkor a Csapó tanya-CseppKert Facebook-oldalán:
"Ez a tanya volt az álmunk, nagyon sokat dolgoztunk érte, de most teljes a rombolás. A tavaly, a családunk keze által felújított tároló színünk tetőszerkezetestől romokban. Egyelőre úgy tűnik, a tartószerkezet és a falak is oly mértékben sérültek, hogy az épület menthetetlen. A tető elemeit több száz méterről hoztuk vissza a környező tarlókról. Ami a legnagyobb gond, hogy az éves betárolt szénánk nagy része és a további tárolókapacitásunk oda.
A villanypásztor-rendszer és a telepet védő nagy kerítés is megrongálódott.
"Ez a tanya volt az álmunk, nagyon sokat dolgoztunk érte, de most teljes a rombolás" – forrás: Facebook/CseppKert
Éjjel a riadt jószágot fejlámpával megpróbáltuk leltározni, hőkamerával is átvizsgáltuk a pusztát. Szerencsére jól hívhatók a juhaink, így elvileg mindenkit be tudtunk hozni.
A belső udvarunk romokban, a vas kutyakenneleket feltépte és arrébb rakta a szél, a kutyák azóta is reszketnek. A repülő törmelékektől az otthonunk, a garázs és különböző mértékben szinte minden épületünk megrongálódott.
A CseppKert jelentős része letarolva, a szántókra egyelőre el sem tudtunk indulni...
Bár olyanok vagyunk, akik mindig azt mondják, hogy meg fogjuk oldani, de úgy tűnik, ebből nem biztos, hogy egyhamar fel tudunk állni. Sajnos a juhállomány nagy részét valószínűleg el kell adnunk, mert széna híján nem lesz mivel megetessünk. A kisbárányokat holnap el is viszik.
De ami a legfontosabb: a hála!
Hálásak vagyunk azért, hogy a családunk és a jószágaink ép bőrrel megúsztuk, illetve azért, hogy olyan emberekkel vagyunk körülvéve, akik fizikai erejükkel és mentális támogatásukkal segítenek minket. Nagyon sokan segítettek az elmúlt napokban a fizikai erejükkel a pakolásban, romtakarításban, így látványosan haladtunk, köszönjük szépen!" – írta Csapóné Hernádi Noémi, aki amellett, hogy gazdálkodó, a Gazdasszonyok Békés Vármegyei Gazdakörének az elnöke.
A család megsegítésére (Noémi és párja, Balázs egy kisgyermek boldog szülei) a MAGOSZ is gyűjtést szervezett, mely során 1,5 millió forint gyűlt össze a segítőkész gazdatársaknak hála. S mint azt érdeklődésünkre a gazdasszony elmondta: a tragédia óta is rengeteg segítséget kaptak barátaiktól, ismerős és ismeretlen, de szolidáris gazdatársaktól, amiért nagyon hálásak. Ennek köszönhetően mára szinte teljesen sikerült helyreállítani a károsodott építményeket.
Az éves betárolt széna nagy része és a tárolókapacitás is tönkrement – forrás: Facebook/CseppKert
– A MAGOSZ már másnap segítő kezet ajánlott, de úgy gondoltuk, előbb megpróbáljuk mi elvégezni a helyreállítást, azonban hamar be kellett látnunk, hogy erre egyedül képtelenek vagyunk – idézte fel a történteket Noémi. – Szerencsére, sok gazda sietett a segítségünkre, annyian, hogy a kaput nem is tudtuk zárni, folyamatos volt a mozgás, néha azt se tudtuk, hányan vagyunk... Mindenki megfogott egy eszközt, lapátot, talicskát és segített eltakarítani a romokat, közreműködött a helyreállításban. Nagyon sokat jelentett a támogatásnak a mentális része is, amit a MAGOSZ kezdeményezése nyomán kaptunk a többi gazdától. Jó érzés volt, hogy valakik ott állnak mögöttünk – mi fiatalok vagyunk, de mindig ilyen tanya volt az álmunk és minden, mentális és anyagi erőforrásunkat ebbe tettük. Ezért pusztító volt megélni a történteket.
Csapóné Hernádi Noémi elmondta: az első és legfontosabb lépés a külső kerítés, illetve a belső villanypásztoros rendszer helyreállítása volt az állatok miatt, ugyanis a ledőlő építmények ezeket is súlyosan megrongálták. Az állattartáshoz kapcsolódó épületeket az alapfalakig vissza kellett bontani, az újjáépítésben egy hozzáértő vállalkozó segédkezik; a szükséges építőanyag rendelkezésre áll a munkálatokhoz. A gazdasszony reményei szerint a helyreállítás ősz végéig lezárulhat és az új év talán már a régi kerékvágásban indulhat.