A 2023. évi kérelmek elemzése során a Magyar Államkincstár megállapította, hogy a kötelezettségek teljesítése során gyakran adódtak problémák a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területek (KET) határainak fizikai elkülönítésével.

A hiba az alábbi intézkedéseket érinti:

  • VP4-10.1.1. -21 – Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés
  • VP4-11.1-11.2 -18 – Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása
  • VP4-11.1-11.2 -21 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása.

Ezeknél a támogatási formáknál a termelőknek a program kezdete előtt le kellett mérniük azokat a területeiket, amelyekkel az intézkedésben részt vesznek. A felmért KET-ek körvonalait a kötelezettségvállalási időszak alatt – egyes, speciális esetek kivételével – változtatni nem lehet – olvasható a Magyar Államkincstár tájékoztatójában.

terület

Ha a helyszíni ellenőrzés hiányosságot tár fel, akkor főszabály szerint az ellenőr felszólítja a gazdálkodót a hiányos sarokpont kijelölésére vonatkozó kötelezettség pótlására – fotó: pixabay.com

Mint írják a KET-ek határvonalait a mezőgazdasági területen, valós fizikai határokkal is el kell különíteni a kedvezményezetteknek a KET-en kívül eső területektől. Ez az elkülönítés a következőképp történhet:

  • Az elválasztás megvalósultnak tekinthető, ha a KET nem mezőgazdasági művelésbe vont területtel határos (árok, mezővédő erdősáv, bokrok, erdő, épített környezet, út, vasút, felszíni víz, stb.);
  • Szintén megvalósul az elválasztás, ha a KET olyan mezőgazdasági táblával határos, ahol más növényt termesztenek, mint a KET-en belül;
  • Akkor is megvalósul a KET határainak elkülönítése, ha a KET határán túl ugyanolyan növényt termesztenek, mint a KET-en belül, de a szomszédos területek növényi borítása eltérő fejlettségi állapotú (ideértve a kaszált - nem kaszált állapotot).

Ha a fentiek egyike sem teljesül, azaz a KET-en belül is és azon túl is ugyanolyan növényt termesztenek, amelynek a fejlettségi állapota sem különbözik, akkor az alábbiak szerint valósítható meg az elválasztás:

Szántóterületek esetén:

  • 60 cm vagy az alatti sortáv esetén, legalább 60 cm széles elválasztó sáv a határvonalon;
  • 60 cm feletti sortáv esetén, legalább az adott kultúra sortávolságának 30%-kal megnövelt szélességű elválasztó sáv a határvonalon.

Ültetvény- és gyepterületek esetén:

  • Az érintett határszakasz minden töréspontján elhelyezett természetes anyagú jelölő (pl. karó, T-ülőfa).

Egy KET teljes határvonalát nem szükséges azonos módon elválasztani, de a teljes határvonalon szükséges a felsoroltak közül legalább az egyik elválasztási módot alkalmazni – olvasható a tájékoztatóban.

Amennyiben a VP4-10.1.1. -21 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés intézkedésben a támogatást igénylő választotta „Az alintézkedésbe vont teljes területen - az évelő szántóföldi kultúrák és vetett ugar kivételével - a táblák maximális mérete 5 ha” előírást és a KET-en belül több szomszédos táblán ugyanazon növénykultúra található, úgy a támogatást igénylőnek KET-en belüli táblák elválasztása céljából az elkülönítési szabályokat szintén alkalmaznia kell, a fent leírt módon.

A KET-ek és táblák határvonalainak elválasztására vonatkozó szabályokat a Földterület beazonosításának, terület mérésének útmutatója (VP4-10.1.1. -21 Pályázati Felhívás 2. sz melléklet, VP4-11.1-11.2 -18 Pályázati Felhívás 1. sz melléklet, VP4-11.1-11.2 -21 Pályázati Felhívás 1. sz melléklet) részletesen tartalmazza – írja a MÁK.

Amennyiben a KET-ek elkülönítése, avagy a KET-en belüli táblák elkülönítésével kapcsolatosan a helyszíni ellenőrzés hiányosságot tár fel, akkor főszabály szerint az ellenőr felszólítja a gazdálkodót a hiányos sarokpont kijelölésére vonatkozó kötelezettség pótlására, amelynek 15 napon belül kell megfelelni.

Ha a gazdálkodó pótolja a hiányzó elválasztó elemeket, akkor jellemzően csak a támogatási összeg kisebb mértékű csökkentésére számíthat. Ha nem pótolja, akkor viszont az érintett KET területe az adott évben a támogatási eljárásban elutasításra kerül.

Kérik a gazdálkodókat, hogy a szóban forgó támogatási intézkedésekben a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területekre vonatkozóan gondosan járjanak el a határok kijelölése során, illetőleg a mezőgazdasági tevékenységük során fokozottan tartsák szem előtt a „Földterület beazonosításának, terület mérésének útmutatója” elnevezésű mellékletekben foglalt elkülönítési szabályokat! – hívja fel a figyelmet a Magyar Államkincstár.