A napraforgó magas vízigényű növény, átlagosan 470-550 mm csapadékra van szüksége a tenyészidő során. A kezdeti növekedéshez viszonylag kis mennyiségű csapadék is elegendő, sőt pár leveles korban kifejezetten érzékeny a pangó vízre. Később a virágzás alatt megnő a vízigénye, viszont erre az időszakra sajátos megküzdési stratégiákat fejlesztett ki az aszálytűrés fokozására, így nem véletlenül az egyik legnagyobb termésbiztonsággal termeszthető szántóföldi növényünk egyre melegedő klímánkon.
A napraforgó főgyökérzetének hossza fajtától függően eltérő lehet. A rövid tenyészidejű fajták többségének akár 2 m-es gyökérzetük is fejlődhet – optimális talajszerkezet és talajművelés mellett –, míg a hosszabb tenyészidő esetén 2 m-nél mélyebbre is lehatolhat a gyökér. Az erőteljes, hosszú gyökérzet egy biztos kiindulási alap, de nem garantálja a jó vízhasznosítást is. Egy 50 éves, 1951-2000 között végzett hazai tartamkísérletben a napraforgó használta fel legkevésbé hatékonyan a rendelkezésre álló vízkészletet más szántóföldi kultúrákhoz (őszi árpa, őszi búza, kukorica, burgonya, cukorrépa) képest. Számokban kifejezve a napraforgó vízfelhasználási együtthatója 0,44 kg/t volt, amely 1 t víz elpárologtatásával 1 ha-on előállított termés mennyiségét jelöli. Kalászosoknál és kukoricánál ez 1,04-1,19 közötti érték volt átlagosan. (Lantos Zs., Gazdasági növények vízhasznosítása, 2007. Acta Agronomica Óváriensis Vol. 49. No. 2.1. kötet).
Az egész tenyészidő alatt fennálló ellenálló képesség fenntartása, optimális növényfejlettség és a tervezett terméscél csak genetikai úton nem érhető el, ki kell egészíteni a napraforgó igényeihez illeszkedő, okszerű tápanyag-utánpótlással is.
A TIMAC AGRO műtrágyáival lehetőségünk van azokat az élettani folyamatokat támogatni, melyek a jobb vízhasznosítást és tápanyagfelvételt segítik a kezdetektől. Cégünk ezekre a kihívásokra biostimulátor-tartalmú, komplex műtrágyázási technológiákat kínál.
A tavaszi alaptrágyázás során, vetés előtt vagy vetéssel egy menetben kijuttatott EUROFERTIL TOP 49 NPS magas kén- és foszfortartalma mellett hozzáadott bórt és kalciumot is tartalmaz, amely olajos kultúrák, így a napraforgó indítására is alkalmas. A rögtön elérhető, szerves TOP-PHOS® foszformolekula hozzájárul a kezdeti erőteljes gyökeresedéshez, amivel megalapozhatjuk kultúránk ellenállóságát, hogy mélyreható gyökérzete által kellőképpen alkalmazkodni tudjon a későbbi aszályos időszakhoz.
A kora tavaszi csapadékhiány rányomhatja a bélyegét a vetések sikerességére. Száraz időben vontatott, inhomogén keléssel számolhatunk. A mag közelében optimális esetben nedves talajállapotnak kell lennie, hiszen a mag csak így tudja felvenni a környezetében lévő vizet, és így tud elindulni a csírázás folyamata.
A TIMAC AGRO kutatói egy innovatív technológiát fejlesztettek ki a csírázó mag és fiatal növény gyökérzetének környezetében lévő vízkapacitás növelésére. A TOP-PHOS SILIUP® technológia a kétféle szilícium hatóanyagnak köszönhetően zselés állagú vízszigeteket koncentrál a fejlődő növény gyökérzónájába. Ezzel egy „oázis" azoknak a talajbaktérium-fajoknak, amelyek szilíciumot és egyéb tápelemeket biztosítanak a fiatal napraforgó számára. A szilícium a vízháztartás támogatása mellett a felépítő folyamatokban és sejtregenerációban is fontos szerepet tölt be. Ellenállóbbá teszi a növényt a kártevők által okozott sérülésekkel szemben, így gyorsabban lábal ki a növény a stresszelt állapotból.
A kritikus kezdeti időszak bővelkedik negatív, fejlődést hátráltató hatásokban. Gondoljunk bele a gyomirtók fitotoxikus hatásába, a korai kártevőnyomásba, az alacsony hőmérséklet okozta anyagcsere- és tápanyagzavarokba, környezeti szélsőségekbe – heves viharok okozta pusztítás, jégeső vagy szél.
Forrás: TIMAC AGRO Hungária Kft.
Biostimulátor-tartalmú oldataink a kezdeti és későbbi vegetációban mindig egy adott élettani folyamatot képesek támogatni. A FERTIACTYL® termékcsaládban található lombtrágyakészítményeink már pár leveles kortól, talajról is hasznosulva képesek felvenni a harcot a növényt érő káros hatásokkal szemben. A FERTIACTYL RADICAL bór- és mangántartalmú termékünkkel a gyökértömeget növelhetjük, az olajképzési folyamatokat és energia-háztartást javíthatjuk, erősebb és zöldebb növényállományt érhetünk el. A bór kijuttatásánál kifejezetten fontos a megfelelő időzítés, hiszen a növény nem tudja jól mobilizálni.
A kezdeti gyökeresedés után a virágzás a másik kiemelten bórigényes időszak. A bór, csakúgy, mint a foszfor, a generatív szervek képzésében vesz részt, a fészekvirágzat kialakításában, elősegíti a jobb kaszattelítettséget a tányérban, és természetesen az olajsavtartalomra is kedvező hatással van, de a cukrok előállításában és egyéb tápanyagok szállításában is elengedhetetlen. SEACTIV GOLD termékünk nemcsak a bórigényét fedezi, hanem a biostimulátor komplexnek köszönhetően a növény ellenálló képességét és anyagcsere-folyamatait is támogatja.
Forrás: TIMAC AGRO Hungária Kft.
Tudjon meg többet napraforgó-technológiánkról, és keresse fel szaktanácsadó kollégáinkat, vagy tájékozódjon weboldalunkon és folyamatosan frissülő Facebook-portálunkon!
Ez a cikk a Merre fordul a napraforgó? Agroinform TechMagban jelent meg. A TechMag az Agroinform új, interaktív magazinja, amit itt tudsz végiglapozni:
Indexkép: Shutterstock