Nemrég írtunk arról, hogy idén ötven éves a legendás magyar nagytraktor, a RÁBA-Steiger, mely a Dutrával a hazai mezőgépgyártás állócsillaga. A gépek tartósságát és időtállóságát mi sem mutatja jobban, hogy még ma is számos példány dolgozik belőlük a földeken. Ezek közé tartoznak a szakmári Török Andor gépei is, akikhez ellátogatott az Agroinform stábja is.
Az ebből az alkalomból készült videóban Török Andortól megtudtuk: az első RÁBA traktorát 2008-ban vásárolta meg, mely akkor 10 éves volt. Azonban régebbre nyúlik vissza a kapcsolata ezekkel a nagyszerű gépekkel, mert korábban a helyi téeszben javította is őket.
– Megnéztem a nyugati gépek árait és felmértem a javíthatóságukat, ezért döntöttem az amerikai licenc alapján gyártott Rába mellett – szögezte le. – Mindent meg tudok rajta javítani, nem kell senkire várnom, hogy jön majd a szerviz, az anyagi vonzatáról pedig már nem is beszélek, a mai, modern nyugati gépekhez viszonyítva töredékköltségen üzemeltethetők. Viszont teljesítményben egyáltalán nem marad el mögöttük.
Az utolsó darabot 2001-ben gyártották, de a mai napig lehet kapni hozzájuk alkatrészeket, két nádudvari cég is erre specializálódott. Török Andor hozzáteszi: minimális alkatrészigényük van, mióta a gépek motorjait kicserélték (20 évet bírtak az eredeti Rába-blokkok, ami egy mai géptől is dicséretes, most a KITE közreműködésének köszönhetően John Deere-motorok duruzsolnak bennük), igazából csak menni kell velük.
– A szűrőkön kívül nemigen kell költeni rájuk, legfeljebb néha egy-egy kerékagy-szimeringet, mert a hídjaik már 24 évesek és azért ennyi év után a gyűrűk, gumitömítések már megkeményednek – magyarázta a büszke tulajdonos, aki a RÁBA-Steiger 320-as prototípusának is birtokosa.
A beszélgetésből kiderül: a RÁBA-Steiger gyártásának évei alatt egyre több alkatrészt állítottak elő idehaza, egyedül a vezérlőtömb, a tengelykapcsoló és s sebességváltómű maradt az utolsó gépben is amerikai. A videóból az is kiderül, mi volt a monstrumok gyenge pontja – mert azért olyan is akadt...
Indexkép: YouTube