Az Országház belső felújításának előkészítése során felmerült az épület kiürítésének szükségessége. Eredetileg az új Igazságügyi Palotát jelölték ki a parlament ideiglenes otthonának, ám mivel az épületbe hamarosan beköltözik a Kúria, a kormány új helyszínt nevezett meg. A legfrissebb döntés értelmében az Agrárminisztérium átépítés alatt álló épülete lehet az Országgyűlés ideiglenes otthona – írta meg a hvg.hu


Az Agrárminisztérium épületének története és jelenlegi helyzete

A Kossuth Lajos téren található Agrárminisztérium épülete 1885-1887 között eredetileg is minisztériumi funkcióra készült. Az épület jelenleg felújítás alatt áll, és ez idő alatt egy magántulajdonban lévő ingatlanban működik a tárca. A kormány döntése alapján az épületet úgy kell alkalmassá tenni az Országgyűlés fogadására, hogy a változtatások később visszafordíthatók legyenek, így biztosítva az Agrárminisztérium zavartalan visszaköltözését.

Az átalakítások során Munkácsy Mihály „Honfoglalás" című festményét is az épületben helyezik el, olyan módon, hogy az szabadon látogatható legyen, de ne akadályozza a minisztérium munkáját.

Mi vár az Országházra?

Az Országház belső rekonstrukciója kiterjed a vízvezetékek, csatornázás, elektromos hálózat, fűtési-hűtési és szellőztetési rendszerek teljes cseréjére. Az új fűtési rendszerek megújuló energiaforrásokat is alkalmaznak, ugyanakkor a fosszilis energia használata lehetőségként továbbra is megmarad. A felújítás alatt is törekedni fognak az idegenforgalom fenntartására, valamint a Szent Korona és a koronázási ékszerek látogathatóságának biztosítására.

A beruházás költségei és irányítása

A felújítás második szakaszának felelőse Lázár János építési és közlekedési miniszter. A kormány 2025-2026-ra 5 milliárd forintot különített el a munkálatokra. A költségvetési források biztosítása Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter feladata lesz, mivel a Pénzügyminisztérium január 1-től beolvadt az általa vezetett tárcába.

Az Országház rekonstrukciója nemcsak a műszaki megújulás szempontjából jelentős, hanem az épület funkcionális modernizálását is szolgálja, miközben biztosítja a történelmi értékek megőrzését és az idegenforgalom folyamatos működését.

Indexkép: rtl.hu