Az angolszász területeken december 25-e a csúcspont karácsonykor, néhány száz évvel ezelőtt azonban az ünneplés egészen vízkeresztig tartott. Ilyenkor zenéltek, táncoltak, színtársulatok komédiáit nézték, különleges istentiszteleteket tartottak, és a boltok is korlátozottan voltak nyitva, ellentétben a kocsmákkal – írja a 24.hu.
Azonban amikor a puritánok megdöntötték a monarchiát, minden megváltozott. Ők úgy gondolták, hogy a Bibliában semmi nem utal arra, hogy ebben az időszakban az önfeledt ünneplés lenne a helyes, Krisztus születését így ünnepelni bűn, mert éppen a lényegről feledkeznek meg a féktelen lakomák és zenés mulatságok során.
Ezért 1644-ben a parlament elfogadott egy rendeletet, melyben betiltották a karácsonyi mulatozást, és előírták a böjtölést és az imádkozást. 1647-ben pedig, amikor a presbiterianizmust tették államvallássá, kimondták, hogy a karácsonyi ünnep illegális, és annak, aki mégis megünnepli bármi módon (díszítéssel, alkoholfogyasztással, énekkel, tánccal stb.), büntetés jár. Az 1560-as években a protestáns Skócia is így járt el.
Az emberek azonban a szabályokat megszegve gyakran összegyűltek a pincékben, és titokban ünnepelték a karácsonyt.
Amikor London polgármestere eltávolíttatta a karácsonyi dekorációt a városból, nyilvánosan szidalmazták, a boltok karácsonyi nyitva-, illetve zárvatartása mellett kiállók között pedig súlyos összecsapások voltak. Több helyen olyan jelentős zavargások törtek ki, hogy egy karácsony mellett tüntetőt meg is öltek. Canterburyben a tüntetők szétverték a karácsonykor kinyitó üzleteket, majd átvették a város vezetését.
I. Károly 1649-es kivégzése után a karácsonyért folyó küzdelem is csillapodott. 1660-ban, II. Károly trónra lépése után lehetett újra megünnepelni a karácsonyt.