Az Agro-ökológiai program (AÖP) keretében elsőképpen a 2023-as évben juthattak támogatáshoz a mezőgazdasági termelők.
Az intézkedés végrehajtásának tapasztalatai, illetve az Európai Unió által elvárt minőség-ellenőrzés eredményei rávilágítottak, hogy a támogatási forma újszerűsége miatt egyes válaszható gyakorlatok betartásával nehézségei akadtak a mezőgazdasági termelőknek.
Az Agro-ökológiai program (AÖP) keretében elsőképpen a 2023-as évben juthattak támogatáshoz a mezőgazdasági termelők – fotó: pixabay.com
Különösen sok rendezetlen kérdés merült fel a mikrobiológiai készítmények, illetve a talaj- és növénykondicionáló szerek, nitrogénmegkötő készítmények alkalmazására irányuló vállalások ellenőrzése során – írja a Magyar Államkincstár.
- A mezőgazdasági termelő nem tudta igazolni a készítmény alkalmazását számla, kísérő dokumentumok vagy göngyöleg hiányában. A helyszíni ellenőrzés során elfogadták a kísérő dokumentum másolatát, valamint a göngyölegről készült fényképet is, azonban számos esetben ezek sem álltak rendelkezésre.
- A készítmény alkalmazásának Egységes Kérelemben történő bejelentése és az elektronikus gazdálkodási napló (eGN) adatai között nagymértékű eltérés volt tapasztalható. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy többnyire nem szerepelt a készítmény alkalmazása az eGN-ben.
- Nem az Engedély okiratban meghatározottak szerint juttatták ki a készítményt:
- Az Engedély okirat alapján minimálisan kijuttatandó mennyiség alkalmazása nem volt igazolható. Ebben az esetben a termelő nem tudott annyi szer beszerzéséről számlát vagy más igazoló dokumentumot bemutatni, amennyit a szer engedély okiratában minimális mennyiségként megszabnak. Ilyen esetekben arra is figyelemmel kell lenni, hogy ha ugyanazt a szert több alkalommal is kijuttatták, vagy több mezőgazdaság táblán is alkalmazzák, akkor ez értelemszerűen növeli a minimális kijuttatandó mennyiséget.
- Nem a megfelelő alkalomszámmal került kijuttatásra a készítmény. Sok esetben az Engedély okirat tartalmaz arra vonatkozó előírást, hogy az adott készítmény az egyes növények vagy növénycsoportok esetében hány alkalommal kijuttatandó ahhoz, hogy a termésnövelő elérje a kívánt hatást. A készítmény alkalmazása során a minimálisan felhasznált mennyiségen kívül ez is egy fontos tényező. Amennyiben nem juttatják ki a szert legalább annyiszor, mint ahogy ez minimálisan elő van írva, akkor akár hasztalanná is válhat a többi kezelés.
- A szóban forgó gyakorlatok egyes mezőgazdasági táblákra vonatkozó elutasítása nyomán előállhatott, hogy a gyakorlat teljesítésére elfogadható terület nagysága nem érte el az érintett földhasználati kategória teljes területének 50%-át. Ebben az esetben a hatályos jogi szabályozás értelmében a teljes gyakorlat elutasításra kerül. Ennek elkerülésére javasoljuk a termelőknek, hogy érdemes 50%-nál nagyobb területre vállalni a gyakorlat teljesítését, mert ha valamilyen oknál fogva a táblák egy részén nem fogadható el a gyakorlat teljesítése, a jogkövetkezmény akkor sem terjed ki a teljes gyakorlatra.
Egyes válaszható gyakorlatok betartásával nehézségei akadtak a mezőgazdasági termelőknek – fotó: pixabay.com
A fentiek miatt nagyon fontos, hogy a következőkre figyelemmel legyen minden olyan kedvezményezett, akik a mikrobiológiai készítmények, illetve a talaj- és növénykondicionáló szerek, nitrogénmegkötő készítmények alkalmazására vonatkozó gyakorlatokat választotta – hívta fel a figyelmet a Magyar Államkincstár.
Bejelentési kötelezettség az Egységes kérelemben:
- minden esetben be kell jelenteni, hogy a gyakorlatot melyik táblán kívánja teljesíteni a kedvezményezett; bármely táblán (akár támogatás igényléssel nem érintett táblán is) teljesíthető a gyakorlat;
- a készítmény alkalmazását követő 15 napon belül be kell jelenteni a kezelt táblára vonatkozóan a készítmény nevét és a kijuttatás dátumát.
A gyakorlatok teljesítésére kiválasztott tábla elhelyezkedése
Egyes szerek Engedély okiratában található olyan kitétel, amely szerint a készítmény nem használható a nyílt vizektől számított 50 méteres biztonsági sávban.
A 2024. évtől az AÖP keretében lehetőség nyílt arra, hogy a szóban forgó gyakorlatok keretében a gazdálkodó olyan táblára is bejelentse a gyakorlat teljesítését, amely a nyílt vizek partvonalaitól számított 50 méteres biztonsági sávra részlegesen ráfed, de csak akkor, ha a biztonsági sáv táblára fedő része a tábla teljes területének 15%-át nem haladja meg. Ebben az esetben a biztonsági sávtól függetlenül a készítmény alkalmazása a teljes tábla területére elfogadható annak ellenére, hogy a gazdálkodó tulajdonképpen nem kezelte a teljes tábla területét.
Amennyiben az Engedély okirat ilyen előírást nem tartalmaz, vagy 50 méternél keskenyebb sáv megtartását írja elő, abban az esetben a készítmény alkalmazása ebből a szempontból megfelel a gyakorlat teljesítésének az adott táblán.
A gyakorlatok teljesítése során kizárólag olyan szer kijuttatása fogadható el, amely:
- rendelkezik a NÉBIH által kiadott engedélyokirattal, és amely szerepel a Nemzeti Irányító Hatóság által évente egyszer, legkésőbb tárgyév február 1-ig közzétett, az adott gyakorlat vonatkozásában elfogadott szerek listáján;
- a kijuttatás módja, kijuttatás ideje, alkalomszáma és a kijuttatandó mennyiség vonatkozásában az adott szer Engedély okiratával összhangban került kijuttatásra, a megfelelő növénykultúrára.
A gyakorlatok teljesítése során kizárólag olyan szer kijuttatása fogadható el, amely rendelkezik a NÉBIH által kiadott engedélyokirattal – fotó: pixabay.com
A gyakorlatok teljesítésének igazolására elfogadható dokumentumok:
- saját beszerzés esetén saját névre szóló érvényes, mennyiségre vonatkozó adatot tartalmazó számla;
- nem saját beszerzésű készítmény esetén elfogadható a termeltető, őstermelők családi gazdaságának tagja vagy képviselője, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet (összefoglalóan: szervezet) által történő beszerzés; ebben az esetben:
- a szervezettel kötött szerződés;
- a szervezet által a mezőgazdasági termelő részére átadott készítmény mennyiségét, valamint a származás megjelölését tartalmazó, a szervezet által kiállított dokumentum;
- a szervezet nevére szóló érvényes, mennyiségre vonatkozó adatot tartalmazó számla másolata;
- a felhasznált mennyiséget és a felhasználhatósági időt igazoló kísérő dokumentumok másolata, a göngyöleg, vagy a göngyölegről készült fénykép.
Kérik az AÖP-ben résztvevő mezőgazdasági termelőket, hogy a mikrobiológiai készítmények, illetve a talaj- és növénykondicionáló szerek alkalmazására irányuló gyakorlatok során a fentiekre figyelemmel folytassák a gazdálkodást annak érdekében, hogy az AÖP feltételeinek maradéktalanul megfeleljenek.