Amikor egynyári dísznövényekről beszélünk, talán elsőként a leggyakrabban a bársonyvirág – sokan büdöskeként ismerik – jut az eszünkbe. A bársonyvirág egy régóta ismert és előszeretettel alkalmazott dísznövény, amely most is megállja a helyét a kertekben, az előkertekben, sőt nagyon gyakran kap helyet a közterületi kiültetéseknél is. Ez nem véletlen, hiszen bokros termete, sokáig nyíló virágai miatt nagyon dekoratív látványt nyújt. Élénksárga virágai amellett, hogy a tájat színesítik, gazdag történelmi és kulturális jelentőséggel is bírnak – írja a novenyvedoszer.hu.
A bársonyvirág sokáig nyíló virágai dekoratív látványt nyújtanak – fotó: pixabay.com
Honnan ered az elnevezése?
A bársonyvirágok a Tagetes nemzetség tagjai, hozzánk egzotikus növényként érkeztek több száz évvel ezelőtt, Amerika északi és déli részén őshonosak. Számos leírást bizonyítja azt, hogy Mexikóban rendszeresen alkalmazták gyógynövényként.
A bársonyvirág elnevezés a növény bársonyos tapintású szirmaira, leveleire utal – mivel ezeknek számtalan illóolajat tároló mirigyük van, gyakran már messziről érezhető a különleges illata – egyes vélemények szerint szaga –, amely miatt a büdöske nevet kapta.
Milyen fajai és fajtái vannak?
A nemzetség számos faja ismert, amelyek közül hazánkban a legnagyobb számban a kisvirágú (Tagetes patula) és a nagyvirágú bársonyvirág (Tagetes erecta) van jelen. Mi dísznövényként alkalmazzuk őket, több magyar nemesítésű fajtája is létezik, amelyeket a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézetének budatétényi és érdi telephelyein tartanak fenn.
Ezeknek a régi fajtáknak fontos megőrizni a génállományukat, ami ezáltal fontos nemesítési alapanyagot is képeznek.
A teljesség igénye nélkül a legfontosabb kisvirágú bársonyvirágok:
- A „Csemő" nagy bokrot képez, a virágai kénsárga színűek, talán a legkedveltebb a magyar fajták között.
- Az „Orion" szintén nagyon népszerű, főleg a barna és sárga virágszínei és nagy ellenállóképessége miatt
- A „Korona" és a „Robusta" fajták szintén fontos válaszékbővítők, ahogyan az elegáns, narancs- és citromsárga cirmos virágairól ismert „Tigris" fajta is.
A nagyvirágú bársonyvirágok – ahogyan nevük is mutatja – jóval robusztusabbak, erőteljesebb növekedésűek, virágaik nagyok és kemények, erős, egyenes virágzati száron. A fajnál nem jellemző a nagy színkavalkád: főként a citrom- és narancssárga színek dominálnak.
Hazánkban nem jellemző a termesztésük, de érdekes megemlíteni a „Tagetes lucida" fajt, amely Mexikóban fontos gyógyászati növény: ánizsillatú gyógyteát készítenek belőle, és nagyon gyakran használják a tárkony helyettesítésére.
A „Tagetes minuta" fajt a burgonyaételekhez használják, hasonló ízhatás érhető el vele, mint a bazsalikommal. A virágaikat és a leveleiket kulináris célból használják fel: salátákat színeznek vele, levelesekhez és desszertekhez is használják. De fontos megjegyezni, hogy nem minden Tagetes faj ehető – ezért ismeretek hiányában inkább csak csodáljuk őket.
A bársonyvirág elnevezés a növény bársonyos tapintású szirmaira, leveleire utal – fotó: pixabay.com
A bársonyvirág, mint vallási növény
Indiában és több délkelet-ázsiai országban vallási növényként széles körben termesztik. Ahogy Magyarországon a halottak napi időszak meghatározó növényei a krizantémok, ott ugyanezt a célt szolgálják a bársonyvirágok. Vallási szertartásokon is fontos növény és néhol esküvőkön is használják díszítésre. A megtisztulást jelképezi és szerencsehozó növényként tartják számon.
A bársonyvirág, mint gyógynövény
Számtalan értékes hatása van:
- kiváló fertőtlenítő, antibakteriális hatása van
- gyulladáscsökkentő,
- lázcsillapító
- emésztésjavító
- a növény szinte minden része számos ható- és színanyagot tartalmaz, ezek nagyon értékesek a gyógyszeripar számára
- alkalmazható bőrbetegségekre, fülgyulladásra, reumás betegségekre
FONTOS! Nem minden faj alkalmas gyógyításra, ezért csak körültekintően alkalmazhatjuk őket.
Indiában és több délkelet-ázsiai országban vallási növényként széles körben termesztik – fotó: pixabay.com
A bársonyvirág, mint kertünk növénye
A bársonyvirág elriasztja a kártevőket és vonzza a jótékony rovarokat, beporzókat. Gyakran ültetik zöldségek közé, mert elűzi a levéltetvek bizonyos fajait és a fonálférgeket, emiatt igen népszerű a biokertészek körében is. A tiofén- és limoéntartalma miatt természetes rovarrisztókat készítenek belőle.
Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kisvarga Szilvia MATE