Az erős európai agrárium stratégiai kérdés nemcsak a gazdák, hanem valamennyi uniós állampolgár számára, amit az Európai Bizottságnak minden eszközzel segítenie kell. Erre hívták fel az uniós döntéshozók figyelmét az európai agrárium meghatározó szervezeteinek vezetői a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián – írja közleményében a NAK.
Hozzáteszik, hogy az EU agráriumának hatékonysága, a termelők, élelmiszer-feldolgozók megmaradása, tevékenységének jövedelmezősége minden uniós állampolgár érdeke – fogalmazódott meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által Budapesten rendezett nagyszabású nemzetközi KAP Konferencián.
KAP Konferencia Budapesten – Fotó: NAK/Lévai Zsolt
A rendezvényen az EU agráriumának legjelentősebb érdekképviseletei, 26 országból érkezett mintegy 50 szervezet képviselői vettek részt. Mint nagy részük hangsúlyozta,
a Közös Agrárpolitikának segítenie kell a termelők versenyképességét, különös tekintettel a klímaváltozás okozta nehézségekre, az ahhoz való alkalmazkodás szükségességére. A résztvevők egyeztették álláspontjukat arról, hogy a támogatási feltételeknek a termelés gazdaságosságára jobban figyelemmel kell lenniük, összhangban a fenntarthatósággal.
KAP Konferencia Budapesten – Fotó: NAK/Lévai Zsolt
Abban is egyetértés mutatkozott, hogy az egész élelmiszerláncot egységben kell kezelni a KAP-pal kapcsolatos gondolkodás, tervezés során. Illetve a gazdatársadalom Európa-szerte elöregedőben van, ezért nagy hangsúlyt kell fektetni a generációváltásra,
a családon belüli gazdaságátadás segítésére, illetve a fiatalok ágazatba vonzására. Ehhez pénzügyi forrásokat is biztosítani kell.
Az idén számos országban – Franciaországtól Németországon át Romániáig – zajlott gazdatüntetések határozottan érzékeltették az agrárium szereplőinek elégedetlenségét az agrárpolitika irányaival. Az uniós döntéshozók részéről azóta csak látszatintézkedések történtek, ám a további változások, a KAP radikális átalakítása elengedhetetlen. Mindez nem csak a termelők, hanem a 450 millió uniós állampolgár, fogyasztó érdeke is, eléréséhez pedig az agrár érdekképviseleti szervezetek összefogása is szükséges – írja közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).