Dr. Gergácz Zoltán, a Kányai Mezőgazdasági Cégcsoport igazgatóságának elnöke mondta a Natur Agro Hungária Compost című podcastjében. Az adásban arról is szó esik még, hogy mire számíthatnak a gazdák a következő években, elsivatagosodnak-e a magyar talajok, miért nem folytatható a jelenlegi gyakorlat és milyen alternatívákat találtak a több ezer hektáron működő gazdaságnál?
– Ki kell találni, hogy mely növényekkel tudunk tovább lépni, ez piaci oldalról is érdekes – bocsátotta előre Dr. Gergácz Zoltán. – Körül kell nézni és körülöttünk nagy országok, melyek olcsóbban tudnak gabonát termelni, mint mi, akkor azzal előbb-utóbb úgyis bajunk lesz, azt kár erőltetni. Ami az aszályt illeti: az, hogy egy talaj vizet tudjon raktározni, a szervesanyag-tartalmon múlik. A humusz képes erre, a homok nem. Ezért fontos, hogy a talaj szervesanyag-készletét töltsük, mert különben elveszítjük a vizet és a talajt is. Ehhez pedig az is hozzátartozik, hogy a növényi maradványokat, a szalmát, vagy a kukoricaszárat nem visszük le a földről, hanem bedolgozzuk a talajba. Ezért égnek áll a hajam, amikor látom a kamionokat a szalmabálákkal, ahogy mennek az égetőműbe.
A szakember azt is kijelentette a beszélgetőpartner, Ladányi Attila kérdésére: a kukoricatermesztésnek nincs jövője Magyarországon.
Érdemes végignézni a szakmai műsort, rendkívül érdekes és értékes!
Indexkép: YouTube