A gólyák minden évben délre vonulnak, de ha beköszönt a tavasz és a jó idő, mindig visszatérnek. Hatalmas távolságokat tesznek meg, mégis visszatalálnak a fészkükhöz, melyet éveken keresztül használnak. Kimondottan kedvelik az emberlakta területeket – írja a greendex.hu.

Életmódjuk

A fehér gólya ragadozó madár, ezért vadászó életmód jellemző rá. Fészkét emberlakta környezetbe építi, ma már elsősorban villanyoszlopokra. Nagyon fontos számára, hogy vizes élőhely legyen a közelben, hiszen ott tud békát, siklót, kígyót, halat, ebihalat, kisebb rágcsálókat, rovarokat zsákmányolni.

Nem kedveli a magányos életmódot; azon példányok, melyek nem szaporodnak, a költési időt más gólyák társaságában töltik, a szaporodó párok pedig más párokkal csapatban vadásznak, sőt olykor gólyacsaládok is egyesülnek. Vándorútjaik állomásain és telelőhelyeiken is több száz vagy ezer fős rajban tartózkodnak.

A gólya szaporodása

A gólya nagyfokú bizalommal van a környezete felé, és monogámia jellemzi a párválasztását. A gólyáknál a hűség önfeláldozással társul. Kicsinyeik biztonságáért a saját életüket is bármikor kockára teszik.

Egy gólya 3-5 életév után válik ivaréretté, ezt követően a párzási időszak elérkezésekor a hímek választanak maguknak tojót.

A gólyafészek, mely ágakból, gallyakból épül, belül pedig szalmával, szénával, tollakkal bélelik ki a szaporodni készülő példányok, biztonságos otthont jelent a gólyacsalád számára. Fontos, hogy a gólyák stabil fészket építsenek, hiszen több évig is használják.

A gólya évente egy alkalommal költ, ilyenkor 4-6 tojást rak, melyeken a tojó és a hím egymást váltva kotlik. A fiókák gondozása is így zajlik a kikelésük után: míg az egyik felnőtt gólya vigyáz rájuk, a másik az élelmet és a vizet hozza számukra.

gólya

A gólyáknál a hűség önfeláldozással társul – fotó: Pixabay

Hogyan táplálkoznak a gólyák?

A gólyák a vizes élőhelyeken szerzik be táplálékukat, a fiókáiknak elsősorban rovarokat, gilisztákat gyűjtenek. Először ők maguk fogyasztják el a táplálékot, hogy előemésszék, majd visszaöklendezzék, a fiókák így könnyebben veszik magukhoz azt. A gólya vizet is szállít a fiókáknak, a folyadék raktározására gyakran a csőrét használja, vagy például keres egy olyan mohadarabot, melyből kifacsarhatják a vizet a fiókák.

Élőhelyei

Mivel a gólya költöző madár, az év folyamán váltogatja az élőhelyeit. A sűrűbb erdőket kerüli, ugyanis riasztja a magas növényzet. Kedveli a szántóföldeket és a legelőket, így a mezőgazdasági tevékenység nagymértékben elősegíti a gólya terjeszkedését. Könnyen alkalmazkodik az emberhez, megbízik benne.

A gólya vándorlása

A gólyák a fagyok beállta előtt dél felé veszik az irányt, és Dél-Afrikáig repülnek. Hazánk gólyái Szudánban és Csádban maradnak márciusig, majd visszaindulnak, és fészkeiket felkeresve megkezdik a költést.

gólya

A gólya kedveli a szántóföldeket és a legelőket – fotó: Pixabay

Míg a fehér gólya teljesen világos tollazatú, a szárnyai szélén feketés színezettel, a fekete gólya ennek épp a fordítottja: tollazata nagyrészt sötét, amelybe egy kisebb világos rész vegyül.

A fehér gólya egyedszáma Európában folyamatosan csökken, ezért Magyarországon fokozottan védett fajnak számít.