Mi a gyep?
A gyep fajok százaiból, ezreiből felépülő életközösség; a gyepek olyan, fűfélék és más lágyszárúak által uralt területek, ahol a fák, nagyobb bokrok aránya nagyon alacsony. Világszerte számos típusuk van, melyek fajösszetételüket és összképüket tekintve nagyon különbözőek. Létrejöttük több mindennek köszönhető, melyek között szerepelnek éghajlati okok, vízviszonyok, talajadottságok, nagytestű legelő állatok jelenléte, a tüzek hatása és az emberi tevékenység is.
Tehát egyáltalán nem arról van szó, hogy csak az erdőirtások helyén vannak ma gyepek, amit nagyon fontos hangsúlyozni, ugyanis a gyepekben sokan „visszaerdősítendő", „degradált" területeket látnak. Ez a felfogás azonban nagyon távol áll a valóságtól, és igen komoly veszélyt jelent a gyepekre nézve – írja a greendex.hu. Azonban természetvédelmi szempontból még a korábbi erdők helyén létrejött gyepek védelme is lehet kívánatos!
Miért olyan fontosak a gyepek?
A biológiai sokféleség szempontjából is alapvető a gyepek jelentősége. 100 m2 alatti területeket vizsgálva a növényfajok számában a gyepek világrekorderek. Ráadásul a legtöbb növényfajból álló gyepek a féltermészetes gyepek közül kerülnek ki. Ezek az emberi tevékenység révén jöttek létre, és fennmaradásuk a hosszú ideje fennálló kíméletes gyepgazdálkodásnak köszönhető. Tehát az emberi tevékenység gazdagíthatja is az élővilágot! (Nem idegenhonos fajokkal való fajszámnövelésről van szó.)
A gyepek gazdagsága figyelemre méltó, rengeteg növényfaj mellett rengeteg rovar és más élőlény kötődik ezekhez az élőhelyekhez. A gyepek felszámolása ezen élőlények eltűnését is okozza. A féltermészetes élőhelyeken az intenzifikáció, valamint a gyepek művelésének felhagyása is problémás.
Biodiverzitásuk mellett sok más is köszönhető a gyepeknek, hiszen takarmányt, táplálékot biztosítanak tartott állatainknak, ezáltal fontos szerepük van az emberi élelmezésben is. A gyepek fontos szerepet töltenek be az éghajlat szabályozásában, a víztisztításban és az erózió elleni védelemben is.
Rekreációs szerepük, a hozzájuk kötődő hagyományok és a hagyományos ökológiai tudás szempontjából egyaránt nagyon fontosak a gyepek, valamint a kutatásokban is döntő szerepük van a hagyományos tudás és az ökológiai rendszerek alaposabb megismerése terén egyaránt.
A gyepek sajnos nagyon alulértékeltek, ez abból is látszik, hogy a már egyébként is rendkívüli mértékben megfogyatkozott gyepek utolsó maradványait is igyekeznek beerdősíteni, vagy esetleg napelemparkokat telepítenek rájuk. Az alulértékelés egyrészt a gyepek fontosságának fel nem ismeréséből fakad. Másrészt a közhiedelem szerint az erdők több szén-dioxidot kötnek meg, mint a gyepek, ezért a gyepeket be kellene erdősíteni. A kutatók azonban felhívják a figyelmet arra, hogy az „Ültess fát" helyett jobb lenne áttérni az „Állítsd helyre a természetes növényzetet!" szlogenre; ez a tartós szénmegkötést is jobban szolgálná. Nagyon káros lehet ugyanis, ha a klímavédelem ürügyén értékes gyepi (vagy bármilyen más) élőhelyet alakítunk át.
Biodiverzitásuk mellett sok más is köszönhető a gyepeknek, hiszen például takarmányt, táplálékot biztosítanak tartott állatainknak – fotó: Shutterstock