A rendszerint télen jelentkező vírusos légúti betegségek megelőzésében számos gyógynövény a segítségünkre lehet, melyek vírusellenes tulajdonságokkal rendelkeznek.

Citromfű

A citromfű antimikrobiális hatásokkal rendelkezik, nagyszerű vírusellenes gyógynövény, melynek antibakteriális és gombaellenes hatásai is kiemelkedőek. Rengeteg olyan vegyületet tartalmaz, amelyek antioxidáns hatásokkal rendelkeznek, gyulladáscsökkentő hatásúak, és még a fájdalmat is csillapítják.

Fokhagyma

A fokhagymát, tápértékén és élvezeti értékén túl, évszázadok óta használják betegségek ellen a népi gyógyászatban. A fokhagyma szintén rendelkezik vírusellenes hatásokkal. Vizsgálati eredmények szerint ezért nagyon eredményes lehet a megfázás, az influenza, illetve a szemölcsök kezelésében.

fokhagyma

A fokhagymát évszázadok óta használják betegségek ellen a népi gyógyászatban – fotó: Shutterstock

Gyömbér

A gyömbér antioxidáns hatásokkal rendelkezik, és jelentős szerepe lehet az immunrendszer megerősítésében. Antimikrobiális és vírusellenes hatása is kiemelkedő, ezért érdemes az influenzaszezonban rendszeresen fogyasztani.

Bodza

A bodzát már évszázadok óta használják gyógyászati célokra, a népi gyógyászat elsősorban a következő betegségek esetén alkalmazza: láz, fertőzések, megfázás, influenza. A bodza bővelkedik C-vitaminban, ennek köszönhetően erősíti az immunrendszert, segít megakadályozni a betegségek kialakulását, és segít az izmok helyreállításában. A bodza tele van antioxidáns vegyületekkel. Fogyasztása segíthet gyorsabban felépülni a légzőszervi betegségekből. Az influenza és a felső légúti fertőzések tünetei is jóval enyhébbek lesznek, amennyiben rendszeresen fogyasztjuk ezt a gyógynövényt.

bodza

A bodzát már évszázadok óta használják gyógyászati célokra – fotó: Shutterstock

Kurkuma

A kurkuma egyik bioaktív összetevője a kurkumin, amely elpusztítja a baktériumokat és vírusokat. A kurkuma elsősorban gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismert: a benne lévő kurkumin nevű mikrotápanyag segíthet a gyulladásos állapotok kezelésében. A kurkumint tartalmazó kiegészítők 12 hetes szedése lerövidítheti a megfázás időtartamát; a kurkumatartalmú kiegészítők enyhíthetik a fájdalmat és a gyulladást ízületi gyulladások esetén.

Reishi gomba

Egyes gombák is rendelkeznek vírusellenes hatással, ilyen például a reishi gomba, amely támogatja az immunrendszert, és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, a hagyományos keleti orvoslás már nagyon régóta használja. Antibiotikus hatással is rendelkezik, ezért az E.coli nevű baktérium ellen is nagyon hatékony.

Oregánó

Az oregánót a természet antibiotikumaként is szokták emlegetni. Karvakrolt, illóolajat, cseranyagot, keserűanyagot és gyulladáscsökkentő timolt tartalmaz. A karvakrol és a timol gátolja a baktériumok szaporodását. Ha az oregánó leveleit megszárítjuk, étvágygerjesztő, idegnyugtató, baktériumölő, köhögéscsillapító hatású tea készíthető belőle. Az oregánó kiváló köptető és enyhe görcsoldó. Leginkább a légúti betegségek kezelésénél alkalmazható eredményesen.

oregano

Az oregánót a természet antibiotikumaként is szokták emlegetni – fotó: Shutterstock

Echinacea

Az echinacea vagy más néven bíbor kasvirág nevű gyógynövény segít a légzőszervi betegségek megelőzésében. Ha mégis elkapjuk a náthát vagy az influenzát, a gyógynövény fogyasztásának köszönhetően sokkal enyhébbek lesznek a tüneteink, és gyorsabb lesz a betegség lefolyása.

Kakukkfű

A kakukkfű az egyik leghatékonyabb természetes antibiotikum, amely tele van antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, melyek elengedhetetlenek egészségünk megőrzéséhez. Pozitívan hat a légzőszervekre, csökkenti a fájdalmat, görcsoldó hatása is van, továbbá a köhögést is enyhíti. Mivel a kakukkfűolaj az egyik legerősebb antimikrobiális szer, ezért gyakran használják torokfájás enyhítésére, hatékony megoldás lehet az enyhébb légzőszervi, légúti betegségek tüneteinek enyhítésében, és eredményesen kezeli a hörghurutot is. A kakukkfű timol nevű hatóanyaga vírusellenes, gombaellenes és antibakteriális hatásokkal is rendelkezik, továbbá támogatja a szervezet immunrendszerét, megakadályozva a fertőzések kialakulását, illetve segítségével a szervezetben lévő antitestek le tudják küzdeni azokat a kórokozókat, amelyek ezeket a fertőzéseket okozzák.

kakukkfű

A kakukkfű az egyik leghatékonyabb természetes antibiotikum – fotó: Shutterstock

Hársfa

A hársfavirágból a megfázás ellen hatékony gyógytea főzhető. Az illatos hársfavirágban ugyanis nagy mennyiségben megtalálhatóak azok a flavonoidok, amelyek antibakteriális hatásúak, így kiválóan alkalmas a meghűléses betegségek kezelésére: bevált köhögéscsillapítóként, izzasztóként, görcsoldóként, köptetőként, nyákoldóként, és enyhíti a hörghurutos panaszokat is.

Indexkép: Shutterstock