Tudjuk, hogy a finomított cukor nem egészséges, mégis rengeteget fogyasztunk belőle, pedig többféle alternatíva is rendelkezésünkre áll. Az egyik egészséges választás a méz, melynek számos egészségügyi előnye van, azonban kalóriatartalma magas, és cukorbetegeknek a fogyasztása nem ajánlott. A mesterséges édesítők használatától a szakemberek gyakran óva intenek. Van azonban egy olyan megoldás, amely alacsony kalóriatartalmú és természetes édes ízt ad az ételeinknek, ez pedig a stevia vagy sztívia.

A stevia nevű édesítő egy Dél-Amerikából származó gyógynövényből, a Stevia rebaudianából készül. A növény leveleiben található több mint 30-féle szteviol-glikozidot vonják ki vizes áztatással, melyek közül legnagyobb mennyiségben a szteviozid és a rebaudiozid A van jelen. A stevia leveleinek feldolgozott formái 250-300-szor édesebbek, mint a cukor, és mivel édes vegyületei nem érzékenyek a hőmérsékletre, sütéshez, főzéshez is használhatjuk.

Leveleiben számos fenolos vegyületet találunk, amelyek erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek. Ez a gyógynövény palmitin, palmitolein, sztearin, olajsav, linol és linolén zsírsavakban gazdag olajokat is tartalmaz, továbbá C-vitamint, B2-vitamint és folsavat. Ezenkívül a növény gazdag makro- és mikroelemekben, mint például cink, vas, kalcium, kálium, nátrium és magnézium.

Cukorbetegek is fogyaszthatják

Megfigyelték, hogy a stevia mind az állatokban, mind az emberekben képes fokozni az inzulin hatását a sejtmembránokra, növelni a hasnyálmirigysejtek aktivitását, vagyis az inzulintermelést, stabilizálni a vércukorszintet és a glukagon nevű hormon termelését, aminek feladata a vércukorszint emelése. Így javítja a glükóztoleranciát a bevitt szénhidrátokkal szemben, és csökkenti az étkezés utáni vércukorszintet.

Támogatja a szív egészségét

A magas vérnyomás és a magas koleszterinszint jelentősen növelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Számos tanulmány kimutatta, hogy a stevia képes tágítani az artériák falát, ezáltal csökkenteni a vérnyomást. Vizsgálatok során azt is kimutatták, hogy a steviakivonat képes csökkenteni a vér magas trigliceridszintjét és a LDL-koleszterin-szintet, emellett emeli a HDL-szintet.

sztívia

A stevia képes tágítani az artériák falát, ezáltal csökkenteni a vérnyomást – fotó: Pixabay

Antioxidáns és immunerősítő

A stevia antioxidáns tulajdonságai révén segít a szabad gyökök semlegesítésében, ezáltal a krónikus betegségek kialakulásának megelőzésében. A legmagasabb antioxidáns-tartalmat a levelek szárításával lehet megőrizni, és vizes kivonat készítésével oldódik ki a legjobban. Az antioxidánsokban gazdag étrend erősíti az immunrendszert is.

Antibakteriális hatású

A fogszuvasodás gyakori betegség, amely nemcsak a felnőtteket, hanem a gyermekeket is érinti. In vitro kísérletekben kimutatták, hogy a stevia megállítja a Streptococcus törzsek szaporodását, amelyek a fogszuvasodás kialakulásához kapcsolódnak. Emellett számos gyulladásgátló vegyületet is tartalmaz, ezért a fogínygyulladás kezelésére is alkalmas.

Segít a bőrproblémák kezelésében

Hatékony gyógyszer lehet különféle bőrproblémák, például akne, seborrhea, dermatitis, ekcéma és sebek kezelésében is, elősegítve a gyógyulást hegképződés nélkül. A stevia rendszeres használata javítja a bőr textúráját is.

Kockázatok

A stevia nagyobb mennyiségű fogyasztása egyeseknél puffadást, hányingert, fájdalmat, izomgyengülést, szédülést és allergiás reakciókat okozhat.

A stevia vesebetegségben szenvedőknél káros hatással lehet a véráramlásra, a veseműködésre, a vizelet áramlására és a nátrium kiválasztására.

Vizelethajtó hatása gátolja a lítium szervezetből történő természetes eltávolításának mechanizmusát, a lítium felhalmozódása a szervezetben súlyos mellékhatásokat okoz. Különféle kísérleteket végeztek rágcsálókon ezen faktor alapján. Az eredmények rágcsálókban a lítium felhalmozódása miatti meddőség előfordulását mutatták.

Fontos tudni továbbá, hogy kölcsönhatásba léphet a rák, a mikrobiális fertőzések, a kalciumcsatorna-blokkolók és a koleszterinszint csökkentésére használt gyógyszerekkel.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Pixabay