Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény 113. § (24) bekezdésében megfogalmazott átmeneti rendelkezés értelmében:
„Az önerdősülés útján létrejött, az Adattárban e törvény hatálybalépését követően hivatalból nyilvántartásba vett erdőt az erdészeti hatóság a tulajdonos, közös tulajdon esetén a tulajdonosok tulajdoni hányad alapján számított kétharmadának hozzájárulásával az erdőgazdálkodó, erdőgazdálkodó hiányában az erdő használatára jogosult kezdeményezésére átminősíti szabad rendelkezésű erdővé. Az átminősítés kezdeményezésére a módosító törvény hatálybalépését követő négy éven belül van lehetőség. A nem erdő művelési ágú területek esetében, ha a megadott határidő lejártáig az adott területen nincs erdőgazdálkodó, a terület adattári nyilvántartásáról való tudomásszerzést követően a módosító törvény hatálybalépését követő hét éven belül van lehetőség."
Mit is jelent ez pontosan?
A rendelkezés azokat az erdőket érinti, amelyek jellemzően önerdősülés eredményeképpen jöttek létre és az erdészeti hatóság a földterületet az Országos Erdőállomány Adattárban hivatalból erdőként nyilvántartásba vette. A rendelkezés lehetőséget biztosított arra, hogy az erdőgazdálkodó vagy az erdő használatára jogosult személy a tulajdonosok hozzájárulása alapján a rendelkezés hatályba lépését (2017. szeptember 1.) követő négy éven belül kezdeményezze a terület szabad rendelkezésű erdővé történő átminősítését. Ez a határidő 2021. augusztus 31-én lejárt.
A rendelkezést a jogalkotó időközben kiegészítette az utolsó mondattal, amely alapján azon nem erdő művelési ágú területek esetében, amelyeknek az eredeti rendelkezés hatályba lépését követően nem volt bejegyzett erdőgazdálkodója, a négyéves határidő hét évre növekszik.
Jelen tájékoztatással fel szeretnénk hívni a figyelmet arra, hogy 2024. augusztus 31-én ez a határidő is lejár.
A szabad rendelkezésű erdő is erdő, azonban az abban folytatott erdőgazdálkodás kevesebb kötöttség, korlátozás és adminisztrációs teher mellett folytatható, továbbá adott esetben a terület ismételt mezőgazdasági termelésbe történő visszaállítása is könnyebb.
Forrás: NAK
Indexkép: Pixabay