Petrovszki Robi, a Folyami Harcsa Vadász tanácsai a nyári harcsázással kapcsolatban.

A kagylódöglés

A kagylódöglés jelensége általában jóval 20 Celsius-fokos vízhőmérséklet felett kezdődik meg, de a folyamat intenzitása változó. A felmelegedés és az algásodás által fellépő oxigénhiány és a magasabb hőmérsékletben elszaporodó kórokozók következtében általában a nem őshonos amuri kagylók hullanak el.

A komolyabb eredmények nem kifejezetten a hónaphoz, hanem a vízhőfokhoz köthetők. Ennek az időszakos jelenségnek is az eleje a legeredményesebb, amikor a harcsák habzsolják az új ízeket.

Miért szeretik ezt annyira a harcsák?

A harcsa ragadozó és dögevő hal. Ebben az időszakban a lehető legkisebb energiabefektetéssel tud a lehető legtöbb táplálékhoz jutni. Ráadásul a rohadó kagyló szaga hihetetlenül vonzza őket.

Előnyös a horgász számára, hogy amennyiben a kagylót nem rágják le apróhalak, szinte bármeddig bent lehet hagyni, nem kell cserélni, nem ázik le. Újradobni sűrűbben kell, mert sok kapást eredményezhet apróbb halaknál is, melyek előszeretettel rángatják.

Begyűjtése egyszerű, az összegyűjtött darabok kibelezve egy vödör vízben 1-2 napig tárolva még intenzívebb szagot kapnak. 1-2 napnál tovább azonban nem ajánlott várni, és ha eléri a megfelelő szagot, utána érdemes naponta vizet cserélni rajtuk.

Hol eredményes ez a csali, és mik a hátráltató tényezők?

Szinte bármilyen vízen eredményes, a harcsák nagyon szeretik. Hátráltató tényezők a nagyobb folyókon az apróhalak vagy a kisharcsák, melyek idővel lerágják a csalit. Sekélyebb holtágakon, tavakon, ahol rengeteg a törpeharcsa, biztos, hogy elsőként ők találják meg, és lerágják a horogról. Az ilyen helyeken nem javasolt a kagylós módszer.

Milyen módszerekkel, milyen napszakban hozza ez a csali a legjobb eredményt?

Szinte minden módszerrel felkínálható. Elsősorban éjszaka érdemes bevetni, amikor járnak a halak, és keresik a táplálékot. Nappal egyéb halfajok, ponty, keszeg, márna is tépkedik. Letett botnál az éjszaka a javasolt napszak e módszer esetén. Kuttyogatásnál is ez a legjobb csali ilyenkor, ezt nappal is eredményesen lehet bevetni.

A döglött kagylós peca egészen addig jó, amíg a víz el nem kezd lehűlni. Amint a fentebb írt  hőfok alá esik, már érdemes visszaváltani puhatestűekre vagy élő halra.

Forrás: halazin.hu

Indexkép: Shutterstock