Nyáron a közelébe se menj a lódarázsfészeknek
Ha lódarázsfészket találunk, a közelébe se menjünk, ugyanis a fészek 2–3 méteres körzetében a darazsak nagyon ingerlékennyé válnak, és könnyen támadásba lendülnek. Az évnek ebben a szakában mindenképpen szakértő segítségét kell kérni! Megfelelő védőöltözet nélkül ugyanis halálos veszélybe is kerülhet az ember.
A szakértők többrétegű védőruhában közelítik meg a kolóniát. Az irtás a fészek méretétől függően 30–40 percet is igénybe vehet. Ekkor a darázsirtók kiválasztják a kolónia elpusztítására alkalmas módszert, ami lehet permetezés, porozás, füstpatron vagy spray alkalmazása. Ilyenkor mi maradjunk minél távolabb a helyszíntől!
Télen biztonságosan megközelítheted a lódarazsak fészkét
Mivel a kolónia csak tavasztól őszig aktív, a hideg idő beköszöntével mindenképp megszabadulunk tőlük egy időre. Ekkor elhagyják a fészket, és a királynőkön kívül a fészek lakói mind elpusztulnak. Ha tehát télen vesszük észre a padláson a fészket, abban az időszakban biztonságos a megközelítése.
A királynők tavasszal a régi fészek közelében kezdik el építeni az újat, de a régibe nem költöznek vissza: minden fészek egy nyárra épül. Ha tehát ilyenkor leszedjük a fészket, az nem garantálja, hogy a padláson a következő nyáron nem telepszik meg a lódarázs.
A lódarázsfészek jellemzői
Hazánkban a lódarazsak építik a legnagyobb fészkeket, melyek papírszerű anyagból készülnek, amely összerágott, elhalt farostokból áll. A lódarazsak több szintet is építenek a sejtekből, amelyekben az utódokat nevelik. Az építményt egy vékony burkolat veszi körül, mely általában alul nyitott, ez a fészek bejárata.
Hazánkban a lódarazsak építik a legnagyobb fészkeket – fotó: Shutterstock
A lódarázséhoz hasonló anyagból készül a déli papírdarázs fészke is, de ez a lódarázsénál jóval kisebb. Érdekessége, hogy maga a sejtszerkezet vízálló. Hozzájuk hasonló fészket épít a Magyarországon igen elterjedt német darázs is.
A feketenyelű lopódarázs vagy másik nevén fazekas darázs viszont sárból épít kis kaspókat, melyekben lerakja tojásait. Előbbi két fajtától eltérően a lopódarázs nem él kolóniákban, és sokkal békésebb természetű.
Forrás: greendex.hu