Az utóbbi évtizedekben a mezőgazdaság területén bekövetkezett gyökeres változások alapvetően megváltoztatták a házi méhek életfeltételeit, és beszűkítették azok életterét is.

A kutatók világszerte keresik annak lehetőségeit, hogy a beporzásban és ezzel a termés biztosításában pótolhatatlan szerepet játszó, apró és szorgalmas  segítőtársaink számára hogyan lehet kedvezőbb körülményeket kialakítani.

méhek

A méhek számára kedvező körülményeket kell kialakítani – fotó: pixabay.com

Az élelmiszer-biztonság védelme érdekében több információra van szükségünk a méhek táplálkozási igényeiről. A méhpusztulás csökkentésében már világszerte több kutatócsoportnak sikerült jelentős előrehaladást elérnie, a mézgyűjtésre leginkább alkalmas növényeket azonban nagyon nehéz meghatározni.

Ezt a maga a növények helyhez kötöttsége is megnehezíti, bár Európában sok évtizedes hagyományai vannak a méhészek – kaptárakkal való – vándorlásának.

A Frontiers in Sustainable Food Systems keretében működő kutatók Afrikában közel 60 növényfaj pollenvizsgálata alapján próbálták kiválasztani a méhlegelőként legjobb növényeket.

Többek között megállapították, hogy a méheknek különféle növényekből kell táplálkozniuk ahhoz, hogy kiegyensúlyozzák étrendjüket a zsírsavak és az esszenciális aminosavak között. Ezen belül nagyon fontos a telítetlen zsírsavakat tartalmazó virágporokhoz való  hozzáférés.

A beporzóknak, a nagy kiterjedésű virágos területek mellett, a mérgező vegyszerekkel szembeni védettségre van szükségük.

Dr. Sandra Rehan, a York Egyetem szakértője – a viszonylag kevés konkrét javaslat ellenére – reméli, hogy a nemzetközi kutatások hozzájárulnak a méhek tökéletesebb táplálásához.

A vadméhek esetébe ideális fehérje-lipid arányt biztosít a rózsa, lóhere, málna és a boglárka pollenjeinek fogyasztása, amit célszerű kihangsúlyozásra a vadvirág telepítési projektekben.

Forrás: frontiersin.org