A MIMIC hatóanyaga (tebufenozid) a növekedésszabályzók csoportjába, azon belül a vedlési hormon (ekdizon) agonista, azaz „vedlésgyorsító” csoportba tartozik. A tebufenozid kizárólag a táplálkozó hernyó kártevők ellen hatékony. A hasznos élő szervezetekre, a beporzó rovarokra és a predátorokra ártalmatlan. A MIMIC méhekre nem jelőlésköteles!

A hatóanyag a növényre kipermetezve kontakt módon viselkedik, nem szívódik fel, de eső- és UV-állóságának köszönhetően 14-21 napig véd. Gyomorméregként hat, vagyis a lárváknak táplálkozni kell belőle. Ehhez már néhány nanogramm hatóanyag felvétele is elegendő. A hatóanyag a hernyókban rendellenes vedlési folyamatot indít el. Táplálkozásuk néhány órán belül leáll, majd beindul a vedlés, ami nem fejeződik be. A folyamat 1-2 nap alatt a kártevő pusztulásához vezet.

A készítmény ovicid (tojásölő) hatással is rendelkezik, ami a frissen lerakott tojások esetében jelentős. Időzítés szempontjából ezért a lárvakelés kezdetét kell megcélozni, ún. „tojás alá permetezést” javaslunk, vagyis közvetlenül tojásrakás elé időzítsük a kezelést.

Minél fiatalabb a lárva, annál hatékonyabb a kezelés, de kísérleteink során egészen fejlett, nagy méretű gyapottok bagolylepke lárvák ellen is kiváló hatékonyságot tapasztaltunk (1. ábra).

mimic

1. ábra MIMIC kezelés hatására elpusztult bagolylepke hernyó (Cegléd, 2021. 08. 23.) A képen jól látható a „dupla fejtok” jelenség – fotó: Sumi Agro Hungary Kft.

Felhasználás

2024 nyarán a MIMIC engedélyt kapott különböző gyümölcs- és levélmolyok (almamoly, körtemoly, sodrómolyok, levélaknázó-molyok) ellen alma- és körtekultúrákban 0,75 l/ha dózisban egy alkalommal. Engedélyokirat szerint virágrügyduzzadás és virágzás vége közötti időszakban alkalmazható. Alma és körte esetében az élelmezés-egészségügyi várakozási idő 14 nap. A MIMIC 1 és 5 literes kiszerelésben kapható.

Időzítés, kijuttatástechnika

A megfelelő hatékonyság eléréséhez szükség van a kártevők rajzásának nyomon követésére.

A legfontosabb kártevő, az almamoly rajzásának megfigyelésére a feromonos csapdázás elengedhetetlen, melyet a termelők többsége alkalmaz a saját kertjében (2. ábra). Sokan azonban későn teszik ki a feromonos csapdát, így lemaradnak a rajzás kezdetéről. A gyümölcsösökben alkalmazott feromonos csapdák mindegyike pontosan jelzi a rajzás kezdetét és a csúcsrajzást. A MIMIC kezelést akkor kell elvégezni, amikor a lárvák még nem keltek ki. Ez a rajzáscsúcsot követő 3-5 nappal követően esedékes. A MIMIC esetében ez azért is lényeges, mert a tojásból kikelt lárvák először a tojás héjából, majd a levelekből táplálkoznak, tehát nagy biztonsággal fogyasztanak a hatóanyagból.

Az almamoly első nemzedékének rajzása általában már virágzás kezdetén elindul, így virágzás közepén-végén kell kijuttatni a MIMIC rovarölő szert (BBCH 51-69). Aki az almamoly első nemzedékét sikeresen leküzdi, annak a tapasztalatok szerint a második nemzedék már jóval kisebb gondot okoz.

A hatóanyag tulajdonságát figyelembe véve a kijuttatás során megfelelő fedettséget kell biztosítani. A megfelelő terülés biztosítására célszerű adjuvánst használni (pl. Spur).

Használja Ön is a Sumi Agro új rovarölő szerét, a MIMIC-et a gyümölcsösében a sikeres növényvédelem érdekében!


mimic

2. ábra: Feromonos almamolycsapda – fotó: Simon Zoltán


Simon Zoltán

www.sumiagro.hu