Nagy István nagykanizsai termelőtől kértünk és kaptunk tájékoztatást, aki már közel negyedszázada foglalkozik szőlőoltványok és a gyümölcsfa csemeték előállításával.

– A Covid időszakában volt némi fellendülés, ami a keresletet illeti, de mostanra inkább csökkenést tapasztalunk. Az emberek valahogy jobban meggondolják, mire költenek – árulta el kérdésünkre Nagy István. – Ami elmondható, hogy mostanában inkább a rezisztens, kevesebb növényvédőszerrel megvédhető fajtákat keresik úgy a gyümölcs, mint a a szőlő esetében. Megjegyzem, azért azt ne higgye senki, hogy ezeket abszolút nem kell permetezni, különösen nem igaz ez olyan évjáratban, mint amilyen az idei volt. A rezisztencia leginkább a normál, átlagos évjáratokra vonatkozik. Az idei nem az volt. Szőlőben a csemegeszőlők, különösen az ukrán fajták mennek.

ültetés

Faiskolába, értékesítésre előkészített szőlőoltványok – fotó: Horváth Attila

Ezek kapcsán azt érdemes megjegyezni, hogy nem feltétlenül kell azt elhinni, hogy ezek kilós fürtöket teremnek – pontosabban terem, de terem olyat a másik is, ha nem terheljük túl a tőkét. Almában a Jonagored, Idared, körtében a Vilmos és a Bosc kobak megy, az alanyok közt pedig az alma esetében az M9 népszerű, mely intenzív termesztésre alkalmas. Körténél keresett a birs alany, mert a fa gyengébb növekedésű lesz, a többinél nincs nagy változás. A szőlőnél meszesebb talajokra a Fercal alanyokat részesítik előnyben. Viszik a cseresznyét is, pedig errefelé ez a faj nagyjából 3. éve nem termett normálisan; általában a tavaszi fagyok és a monília szokta elvégezni a betakarítást a kelleténél korábban.

ültetés

Egyre keresettebb például a gránátalma – forrás: pixabay

Nagy István hozzátette: jelentősen megnőtt az érdeklődés a korábban mediterrán növényeknek tartott kivi, füge, káki és gránátalma iránt, melyek immár nagy biztonsággal termeszthetők a hazai éghajlati viszonyok között is.

– Az ültetési időszak most kezdődik és egészen a talaj megfagyásáig folytatható – mondta a termelő. – Én mindenkinek azt javaslom, hogy méterszer méteres ültetőgödröt ásson, dúsítsa talaját komposzttal és a gyökerek közt jól tömörítse a földet, erre a legjobb mód az iszapolás. Mielőtt a földbe kerül, érdemes a gyökereket kicsit visszacsípni, hogy jobban bokrosodjon. Magát a facsemetét tavasszal metsszük meg, s törekedjünk arra, hogy a gyökérzet és a korona mérete egyensúlyban legyen. Azt gondolom továbbá, ha túl forró és száraz a tavasz, folyamatosan gondoskodnunk kell az ősszel ültetett csemeték, oltványok öntözéséről is.

Indexkép: pixabay