Ha október, akkor itt a száraz, kifejtős bab betakarításának ideje. Persze csak akkor, ha előrelátók voltunk, és helyet adtunk a babnak a kertünkben. Mert a bab olyan csodálatos zöldségféle, hogy egy teljes menüt el lehet készíteni belőle. Előételként kiváló babsaláta készíthető belőle, majd a semmivel sem összehasonlítható Jókai-bableves következik, amelyet követhet egy jó babfőzelék, vagy egy finom sülthús, bab körettel, és még sütemény is készíthető a babból, amely méltó lezárása lehet az ebédnek.

Természetesen senkit sem arra bíztatunk, hogy ezt a menüt egy alkalommal fogyassza el, de a bab valóban rengeteg lehetőséget rejt magában, és nagyon sok finomság készíthető belőle abban az időszakban, amikor nem bővelkedünk frissen szedett zöldfélékben. Ezért egyáltalán nem véletlen, hogy még mielőtt a Piedone filmekből felfedezhettük volna magunknak, az indiánok már 5000 évvel ezelőtt is tudták, hogy milyen hasznos és milyen finom az Amerikában őshonos bab, így hát elsőként kezdték el termeszteni.

Ne bíráljuk hát felül az indiánok tudását, és adjunk helyet a babnak a kertünkben. Na és persze a tányérunkon is! Ha pedig szeretnénk bevonni a gyerekeket a kertészkedés rejtelmeibe, érdemes a bab csíráztatásával kezdeni azt. Mire a kis csírából növény és termés lesz, remélhetőleg a gyermekünk is ugyanolyan szenvedélyes kertésszé válik, mint mi!

babszemek bab

A bab nagyon finom és egészséges, sőt, még árnyékot is adhat. Fotó: Pixabay

Így legyen bab a kertedben

A karósbab a csírázási időszakban melegigényes növény, így a vetésére csakis a talajmenti fagyok elmúltával kerülhet sor. Ezért a legjobb, ha április végén, vagy május közepén vetjük el a babot. A bab nagyon sok öntözést kíván, így ennek megfelelően válasszunk számára helyet a kertben. Szereti a hűvösebb területeket is, így a kert azon részén is jól fog teremni, ahol más zöldségféle nem érezné jól magát.

A bab kedvence az enyhén lúgos talaj, de mivel elég kis igényeket támaszt felénk és a talajjal szemben, szinte nincs is olyan kert, ahol ne érezné igazán jól magát. A bab ráadásul azért is hasznos, mert hozzájárul a talaj nitrogénellátásához, a növekedési fázis későbbi szakában. Azonban ahhoz, hogy kellő módon tudjon fejlődni, nem árt érett komposztot keverni a földjéhez, melyet bőséges terméssel fog meghálálni. Viszont a friss istállótrágyát kerüljük a bab esetében.

A bab szeret terjeszkedni, és ha nem szeretnénk, hogy az egész kert a játszótere legyen, készítsünk számára valamit, amire felfuthat. Ez azért is hasznos, mert ha egy gúlát készítünk, amire felfuthat, miután benőtte a bab, a zöld levélsátor alatt a gyerekek a napfénytől védve tudnak játszani a nyár folyamán.

A bab sekélyen gyökeredzik, ezért óvni kell a kiszáradástól. Nem árt tehát, ha mulcsot szórunk az ágyására, így nem csak a nedvességet tudjuk a talajban tartani, de még a gyomok számát is csökkenteni tudjuk. Mivel sekély a bab gyökérzete, legyünk nagyon óvatosak a gyomlálásnál, nehogy a kapával megsértsük. Ha úgy érezzük, a futóbab túl jól érzi magát a kertben, vágjuk le a felesleges kacsokat, és nyugodtan ritkítsuk meg a hónaljban növő hajtásokat is.

A karósbabnak több ellensége is van. A legveszedelmesebb a zsizsik, amelyik a száraz terményben fejlődik ki, így már a betakarítás után találkozunk vele. Ellenük csávázott vetőmag használatával tudunk védekezni. A másik ellenség a levéltetű, de a gyapottok-bagolylepke és a takácsatka feltűnése is gyakori a bab közelében, a kórokozók közül pedig leggyakrabban a  baktériumos és kolletotrihumos betegséggel kell számolni.

Fontos, hogy a betegségek elkerülése miatt ne ültessük a babot ugyanoda, hanem minden évben találjunk neki másik helyet a kertünkben. A vetéstől számítva 10-12 hét múlva tudjuk betakarítani a babot.

Így készíts babból sátrat

A sátorhoz támasztékra, kötözőzsinórra, karósbab vetőmagra, és elszántságra lesz szükség.

1. Először el kell készíteni a támasztékokat. Erre kiváló választás lehet a körülbelül 2-2,5 m hosszúságú bambusznád, de akár vastag faágak is tökéletesen megfelelnek.

2. Vágjuk őket azonos magasságúra, majd jelöljünk ki a talajon egy  körülbelül 1-2,5 m átmérőjű kört, és szúrjuk a körbe a támasztékokat, 20-25 cm-re egymástól. Mélyen szúrjuk be, nehogy egy erősebb szél felborítsa azokat.

3. Hagyjunk ki a bejáratnak egy körülbelül 70 cm-es szakaszt. A támasztékok tetejét kössük össze, és csigavonalban húzzunk végig egy spárgát a támasztékokon, amelyre a bab fel tud majd futni.

4. Az ültetési helyeket 30-40 cm mélyen ássuk fel, és öntözzük be alaposan a területet. A babot, attól függően, hogy milyen fajtát választottunk, körülbelül 3-5 cm mélyre vessük el, a kert félárnyékos részébe.

bableves

A Jókai-bableves az egyik ikonikus, magyar ételünk. Fotó: Pixabay

5. A vetés után öntözzük be a talajt, és ügyeljünk rá, hogy nedves maradjon. A bab magától fog felfutni a spárgára, csak arra figyeljünk, hogy rendszeresen öntözzük.

Ezért fontos, hogy sok babot együnk

1. A bab táplálkozási értéke igen magas. Rengeteg fehérjét és keményítőt tartalmaz. Fehérje tartalma tízszerese a burgonyáénak és háromszorosa a kenyérnek.

2. Ahány bab, annyiféle pozitív hatás. Az őrölt bab lisztjét régebben borogatásra használták, mert rájöttek, hogy jó hatással van a gyulladások csökkentésére és a különféle kelések kezelésére is alkalmasnak találták. A fehérbab hüvelyrésze víz- és vizelethajtó, továbbá vesetisztító hatású. De fogyasztása cukorbetegek részére is ajánlott. A vesebab alakja hasonlít a vesére, ezért is kapta a nevét. Elnevezésre pedig arra is utal, hogy milyen jó hatással van a babfogyasztás erre a szervünkre is.

3. Ha beáztatjuk a babot, pár óra elteltével nagyon könnyen főzhetővé válik. Az áztatás segít, hogy a bab nedvességet vegyen fel, ezáltal hamarabb főjön puhára. Az áztatás a bab okozta felfúvódást is csökkenti.

4. A bab csökkenti a koleszterinszintet, ezen kívül magas rosttartalma jót tesz az emésztésnek.

5. A bab vasat, folsavat és B-vitaminokat is tartalmaz.

A bab tehát mindenképpen helyet kell hogy kapjon a kertünkben és a tányérunkon egyaránt.