Megjelent a várva várt Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása pályázat (KAP-RD09b-1-24), amelynek keretében a mikro- és kisvállalkozások akár 36,5 millió Ft támogatást igényelhetnek a termelés modernizálására. A díszkertészetek évek óta várnak erre a támogatásra, a részletekről Miklovicz Pétert, a Gordius Solutions Tender Kft ügyvezetőjét kérdeztük, aki már több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik a pályázatok terén.
Megjelentek a végleges beadási dátumok!
Az egyik legfontosabb új információ a támogatási kérelmek végleges beadási dátuma! A pályázatokat 2024. október 29-től forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. június 30-ig lehet benyújtani. Tehát jövő hónapban már beadhatók a kérelmek, így nagyon fontos minél hamarabb elkezdeni az előkészítési folyamatokat! A kérelmek szakaszosan kerülnek elbírálásra, 4 szakasz várható, az alábbi dátumok szerint:
- benyújtási szakasz: 2024. október 29. – 2024. november 11.
- benyújtási szakasz: 2024. november 12. – 2024. november 25.
- benyújtási szakasz: 2025. június 3. – 2025. június 16.
- benyújtási szakasz: 2025. június 17. – 2025. június 30.
2024. október 29-től forráskimerülésig igényelhető a Díszkertészeti támogatás – Fotó: Shutterstock
Mekkora támogatásra számíthatnak a díszkertészeti vállalkozások?
A pályázat szinte minden részét érintik a változások, kivéve a támogatás jellegét, mértékét. Továbbra is legfeljebb 36,5 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető, amelynek az intenzitása 30-65%, ez régiónként, vármegyénként változik, illetve a vállalkozások méretének alapján is növelhető. A pályázat keretösszege 1,6 milliárd Ft, így várhatóan nagyjából 40 db díszkertészeti vállalkozás részesülhet támogatásban. Ez az összeg a végleges Felhívás megjelenésével sem emelkedett, így annak, aki pályázni szeretne, mindenképp fontos minél hamarabb belefogni a folyamatba!
A díszkertészeti pályázatban előleg is igényelhető, a megítélt támogatási összeg legfeljebb 25%-áig.
|
A támogatható tevékenységek köre minimálisan bővült!
A pályázatban önmagában támogatható a dísznövény előállításhoz, kereskedelemhez vagy zöldfelület kezeléshez szükséges épületek, létesítmények építése, bővítése vagy felújítása, ide tartoznak a telephelyek, rakodóterek, raktárak, az üveg vagy fóliaborítású termesztő berendezése. Emellett önállóan is támogatható még a megújuló energiaforrások bevezetése. A támogatható tevékenységek másik nagy pillére a gép-, eszköz- és technológia beszerzés, melynek keretében beszerezhetők kertészeti erő- és munkagépek - traktor is, növényvédelmi, növénytermesztési, növényápolási és zöldterület kezelési gépek. Továbbá a változtatásoknak köszönhetően már a térkő fektetés gépei is támogathatók legfeljebb 4 millió forint támogatással, ide tartozik például a kőroppantó, vákuumos emelő, seprőgép, stb.
Az önállóan nem támogatható tevékenységek köre nem bővült, de rengeteg további tevékenység támogatható a pályázatban, többek között a projekt előkészítés, közbeszerzés, mérnöki feladatok, projektmenedzsment, infrastrukturális fejlesztések, N1 járműkategóriába sorolható gépjárművek beszerzése, informatikai eszközök beszerzése, a telephelyen nevelt, tárolt növények támrendszerének kialakítása, esővízgyűjtő rendszer kialakítása, tápoldatozó rendszer kiépítése, immateriális beruházások, számítógépes szoftverek megvásárlása vagy kifejlesztése, valamint szabadalmak, licencek, szerzői jogok, védjegyek, stb. megszerzése, illetve a tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése.
A támogatást igénylők körét érinti a legtöbb pontosítás és változás!
Olyan magyarországi mikro- és kisvállalkozások igényelhetik támogatást, aki a támogatási kérelem benyújtását megelőző (vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, akkor az azt megelőző) teljes lezárt üzleti évben a vállalkozás nettó árbevétele vonatkozásában 40%-ot meg nem haladó mezőgazdasági, illetve 50%- ot meg nem haladó erdőgazdálkodási nettó árbevétellel rendelkezik. Illetve további kritérium, hogy a vállalkozásnak dísznövény előállítással, kereskedelemmel vagy zöldterület kezeléssel kell foglalkoznia, tehát a tevékenysége legalább a támogatási kérelem benyújtását megelőző 2 teljes lezárt üzleti évben magában foglalta a következők legalább egyikét:
- TEÁOR'08 8130 – zöldterületkezelés,
- TEÁOR'08 4776 – dísznövény-kiskereskedelem,
- TEÁOR'08 4622 – dísznövénynagykereskedelem,
- ÖVTJ'24 8130 – zöldterület-kezelés,
- ÖVTJ'24 4622 – dísznövény nagykereskedelme,
- ÖVTJ'24 4776 – dísznövény, vetőmag, műtrágya, hobbiállat-eledel kiskereskedelme.
Meghatározták továbbá a felhívásban, hogy a támogatási kérelem benyújtásakor a pályázónak vidéki térségben lévő székhellyel/telephellyel/fiókteleppel kell rendelkeznie.
A pályázat elbírálását tekintve kedvezőbb bírálati szempontok elé néznek a pályázók, azonban alapos pályázati előkészítés nélkül garantáltan sokan kiesnek majd a támogatást igénylők közül.
Legfeljebb 36,5 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető – Fotó: Shutterstock
Miért fontos a felkészülés?
Az alapos pályázati előkészítés az építési tevékenységek miatt kiemelt fontossággal bír. A KAP keretében megjelent pályázatoknál minden, már a napelem telepítése is építési tevékenységnek minősül. Tehát ezekhez feltétlenül szükséges a megfelelő tervező és energetikus megtalálása, illetve az építészeti-műszaki tervdokumentáció beszerzése. Ezek azonban hosszú. akár 3 hónapos folyamatok, a megfelelő szakemberek is nagyon túlterheltek, és alapvetően is sok időt vesz igénybe a szükséges dokumentumok elkészítése. Tehát mindenképp érdemes elkezdeni az előkészületeket már most, ugyanis október közepén sajnos már sokan garantáltan nem fognak tudni támogatást igényelni.