Nem volt teljesen zökkenőmentes az őshonos baromfifajták tenyésztésével foglalkozók helyzete a 2023-as évben – a magas önköltségek, a nehéz gazdasági körülmények mellett a madárinfluenza sem könnyítette meg a munkájukat.
Ennek ellenére mégis növekedni tudott törzsállományok száma, és májusban az év haszonállata is közülük került ki (rézpulyka). Az évértékelés és az újévi várakozások kapcsán a Magyar Haszonállat-génmegőrző Egyesület részéről Koppány Gábort, az egyesület elnökét kereste fel a Magyar Állattenyésztők Szövetsége.
Bronz- és rézpulykák – fotó: Magyar Haszonállat-génmegőrző Egyesület/Facebook
Nem indult könnyen a Magyar Haszonállat-génmegőrző Egyesület (MGE) 2023-as éve, és ez így is maradt egész évben.
"Mind a tenyésztői, mind pedig a tenyésztőszervezeti oldal az igen magas költségekkel küzdött, és ez a mai napig folyamatos. Ez többek között a takarmány-, állategészségügyi, szolgáltatási, munkabér- és alapvető működési költségeket jelenti. Ez további bizonytalanságot szült, az ismert nemzetközi gazdasági és háborús helyzet mellett.
Ennek ellenére a tárgyévben 15 új belépőt regisztráltunk, a kilépők száma 11. Ebből adódóan a törzsállományok száma elérte a 400-at. Ennek a tenyésztői létszámnak az ellenőrzési, adminisztratív, szaktanácsadási tevékenységek megfelelő módon történő végrehajtása igen sok munkát jelent az egyesület dolgozói számára" – mondta el Koppány Gábor.
"2024-ben sajnos a működési költségek csökkenésével még nem számolunk, de várható a tenyésztők számának növekedése és az állatlétszám bővülése. Reméljük, hogy az új in situ támogatási feltételek megismerésével nem növekednek majd a most is indokolatlanul bonyolult adminisztratív kötelezettségek, és az évek óta problémát jelentő támogatási elbírálások, kifizetések már a tűréshatárhoz közelítő elhúzódása végre javulni fog" – tette hozzá az egyesület elnöke.