A mezőgazdaság egyik nagy problémája a megváltozott időjárási körülmények között az, hogy nem egyenlő a csapadék időbeli és területi eloszlása. Az alföldi régióban a csapadékmennyiség 2022-ben nem érte el a 200 mm-t az első hét hónapban. Tavaly pedig helyenként 90-95 nap is volt a csapadék nélküli napok száma – vázolta fel az aktuális helyzetképet Hegedűs Attila, a Bauer Hungária Kft. ügyvezetője a PREGA X konferencián.
Az "Öntözz okosan, hogy minden csepp célba érjen!" című előadásában kitért arra, hogy 1970-ben kb. 250 ezer hektár volt az öntözött terület, ám ez 2010-re 54 ezerre csökkent, majd 2015-re 124 ezer hektárra emelkedett, 2023-ban pedig meghaladta a 140 ezer hektárt.
Mi kell a jó öntözéshez?
Mindenféleképpen meg kell néznünk, honnan juthatunk vízhez: vagy a felszíni vizekből (folyókból, csatornákból), vagy felszín alatti vízkészletből (kutakból). Egyik sem áll korlátlanul rendelkezésre. Hivatalos adatok alapján Magyarországról több víz folyik ki, mint amennyi befolyik. Nem tudjuk megfogni, nem tudjuk gyűjteni. A felszín alatti vízkészletek esetében pedig nagyon fontos, hogy nem szabad veszélyeztetnünk az ivóvízkészletet – tette hozzá.
Egy jól működő öntözőrendszernek fő kritériuma, hogy a megfelelő gépparkot csak tőkeerős, hozzáértő beszállítóval lehet üzemeltetni, amibe beletartozik az üzembe helyezés, valamint a szerviz, a karbantartás és az alkatrészellátottság is – hangsúlyozta a szakember.
Semmiben sem különbözik egy jól karbantartott öntözőberendezés egy hasonló értékű erőgéptől. Igaz, hogy az öntözőberendezést csak nagyon szűk időszakban tudom használni, de ha ezt nem használjuk ki, elveszik az egész éves munkánk.
Öntözés precíziós megoldásokkal
Az okos öntözés nemcsak az automatizált öntözőberendezéseket jelenti, hogy minél kevesebb embert foglalkoztassunk, hanem azt is magába foglalja, hogy a megfelelő eszközökkel –meteorológiai állomásokkal, talajszondákkal, döntéstámogató rendszerekkel stb. – olyan adatokhoz jussunk, ahol tudatos döntést tudunk hozni arról, hogy mikor, hol és mennyit öntözzünk. A megfelelő területre a megfelelő vizet kell kijuttatni, így optimalizálható a vízfelhasználás és érhető el az öntözőrendszer akár 2-3 éves megtérülése.
További részletek a videóban.
További információ: