A mezőgazdaság hazánk egyik legfontosabb ipari ágazata, ami hatalmas mértékben járul hozzá az ország GDP-jéhez. Ebben – egyebek mellett – a korszerű munkagépeknek is óriási szerep jut. De modernitás ide vagy oda, ezek használatakor a biztonságra is komolyan oda kell figyelni – cikkünkben a legfontosabb kapcsolódó szabályokat mutatjuk be.

Munkavédelmi előírások és biztonsági szabályok

Az agráriumhoz tartozó szomorú statisztika, hogy a halálos munkahelyi balesetek közel egynegyede ebben a szektorban történik. Tovább rontja az összképet, hogy a végzetes balesetek zömét valamilyen munkagép okozza. Tagadhatatlan tehát, hogy a mezőgazdasági gépek komoly kockázatokat rejtenek magukban, mindenképpen ismernünk kell a vonatkozó munkavédelmi előírásokat és szabályokat.

Ezek közül alighanem az a legfontosabb, hogy a munkagépet csak arra jogosult és megfelelő képesítéssel rendelkező személy üzemeltetheti. Jogszabály írja elő, hogy mely munkaeszközökhöz kötelező a képesítés: a teljesség igénye nélkül ide tartoznak például az emelő- és rakodógépek, az erdészeti közelítőgépek és a szárítóberendezések is.

Ehhez a témakörhöz tartozik az is, hogy a mezőgazdaságban elengedhetetlen a munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálat. A baleseteket ugyanis többnyire emberi mulasztás okozza, amiatt, hogy a munkavégző nincs munkára alkalmas állapotban.

A munkaeszközök biztonságánál arra külön figyelmet kell fordítani, hogy megakadályozzuk, hogy a munkavállaló forgó, mozgó alkatrészek közé nyúlhasson, esetleg veszélyes, elzárt területre juthasson. Aggasztó adat, hogy egy közelmúltban végzett vizsgálat szerint az arató-cséplő gépek 3%-ánál hiányzott a védőburkolat a hajtásról. Ez a hiányosság korábban már többször követelt emberéletet.

traktor

A korszerű munkagépek használatakor a biztonságra is komolyan oda kell figyelni – fotó: kh.hu

Munkagépek üzemeltetése és karbantartása

A munkagépek nem csupán fontos eszközök, hanem a cégünk legnagyobb értékei közé is tartoznak. Mindent meg kell tehát tennünk, hogy megóvjuk őket és biztosítsuk, hogy hosszú távon is a rendelkezésünkre álljanak. Ennek érdekében feltétlenül ismerjük meg és tartsuk be a gyártó által meghatározott kezelési és karbantartási szabályzatot. Ha pedig mégis gond adódna egy-egy munkagéppel, mindenképp szakszervizbe vigyük – ellenkező esetben akár a garanciát is elveszíthetjük.

Akárcsak a növényekre vagy az állatokra, úgy a munkagépeinkre is sokféle veszély leselkedik, ami kárt tehet bennük. Ez lehet egy nagyobb vihar, esetleg tűzeset vagy valamilyen baleset. A kárunk akár több millió vagy tízmillió forintra is rúghat, amit megérez majd a költségvetésünk. Ezt megelőzendő nézzük meg a biztosítótársaságok kifejezetten mezőgazdaságra vonatkozó biztosításait, hiszen több olyan termék is létezik, ami ilyen esetekben fedezi a kárunkat.

Az is megtörténhet persze, hogy a munkagépeink okoznak kárt másoknak. Hiszen a traktorok, kombájnok a közutakat járják, így akár balesetet is okozhatnak. A kár ilyenkor is hatalmas lehet, éppen ezért a kötelező biztosítás megkötése sem maradhat el a lassú járművekre és a mezőgazdasági vontatókra. Ez persze törvényi kötelezettségünk is, de érdemes alaposan utánajárni, hogy melyik kötelező biztosítás lenne számunkra a leginkább kedvező.

Kockázatkezelés és vészhelyzeti intézkedések

Fontos szabály az is a mezőgazdaságban, hogy tisztában kell lennünk a munkavállalót érintő kockázatokkal. A kockázatértékelésben külön ki kell térnünk arra, hogy milyen veszélyekkel nézhetnek szembe a munkavállalók. Ebben annak is szerepelnie kell, hogy az alkalmazott munkaeszközök mekkora és milyen típusú veszélyforrást jelentenek, valamint, hogy milyen erőhatásokkal kell számolniuk a kezelőknek.

A legnagyobb odafigyelés mellett is történhet persze valamilyen baleset, vészhelyzet, ilyenkor pedig nem elegendőek az ad hoc megoldások. Sokkal inkább egy előre kidolgozott vészhelyzeti, mentési tervre van szükség, aminek igazodni kell az iparág és a munkakörülmények speciális jellegéhez, helyzetéhez és kiterjedéséhez. Ezzel együtt a mentéshez szükséges személyeket is ki kell jelölnünk.

A képzés is lényeges

A legjobban megírt szabályok sem érnek sokat, ha a munkavállalók nem ismerik azokat alaposan. A törvények által előírt tűz- és munkavédelmi oktatáson túl is jó ötlet lehet továbbképzéseket tartani. Különösen akkor, amikor a cég valamilyen új, korábban nem használt munkagépet szerzett be vagy a munkafolyamatok estek át döntő változáson.

A képzéseket tarthatjuk mi magunk is, de lehet, hogy hatásosabb lesz a tréning, ha erre szakosodott szakembert kérünk meg. Sok munkagépgyártó lehetőséget biztosít képzésen való részvételre, ilyenkor pedig a kollégák első kézből juthatnak hiteles információhoz.

Tartsuk a szemünket a szabályok változásán

A munkavédelmi szabályok gyakran változnak. Akár azért, mert új jogszabályokat hoznak, akár azért, mert a mi belső szabályzatunk válik elavulttá. Mindenképp felül kell tehát vizsgálnunk a meglévő szabályzatainkat évente, vagy akár ennél gyakrabban, ha szükségesnek látjuk.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el. A biztosítási termékeket a K&H Biztosító Zrt. nyújtja.