A Magyar Cukor Zrt. hűtőtavaiban történt halpusztulás kapcsán október 2-án elrendelt másodfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget október 24-én 18 órakor a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Ddvizig) megszüntette.

Közleményükben azt írták, a Magyar Cukor Zrt. hűtőtavaiban mért vízminőségi értékek határérték alattiak, és a Kaposban nem tapasztalható szennyezésre utaló jel.

Előzmények

A Kaposon-folyón, a kaposvári Magyar Cukor Zrt. gyáregységénél észlelt olajos szennyezés miatt a Ddvizig október 2-án elsőfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el, amit még aznap másodfokúra, másnap pedig harmadfokúra emeltek a szennyezés továbbterjedésének megfékezése érdekében.

A Tolna Megyei Horgászegyesületek Szövetsége (Tohosz) jelentése szerint a horgászok már szeptember végén pipáló és elpusztult halakat észleltek a folyó taszári szakaszán, a szennyezés pedig hamarosan a kurdi részre is eljutott.

A szennyezés drasztikus oxigénhiányt okozott a vízben, több helyen 0,3 mg/l alatti oxigénszintet mértek, ami súlyos veszélyt jelent a halakra.

Október 1-jén a szennyezés elérte a szakályi és regölyi szakaszokat is, ahol habfoltok és bódult halak jelezték a problémát, október 2-án pedig már a Sió-csatornában is feltűntek nagyobb méretű kábult halak.

A tapasztalt vízszennyezés és halpusztulás miatt a Kaposvári Sporthorgász Egyesület általános horgászati tilalmat rendelt el a Kapos-folyó Somogy vármegyei szakaszán október 8-án. A korlátozás visszavonásig érvényes, és jelenleg is tart.

Az illetékes hatóságok több bejelentést kaptak, de továbbra sem lehet tudni pontosan, mi okozhatta az ökológiai katasztrófát.

Forrás: pecaverzum.hu

Indexkép: Shutterstock