Klímakutatók adatai alapján látható, hogy a Kárpát-medence az éghajlatváltozásnak jelentősen kitett terület. Ennek következtében az aszályos periódusok és az abiotikus hatások súlyosan érintik a növénytermesztést. Ahhoz, hogy felkészüljünk a klímaváltozásra és következményeire, a különböző talajművelési rendszereinkben is változtatni kell – mondta köszöntőjében Balázs Viktor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezeti fenntarthatóságért és innovációért felelős országos alelnöke.
Hozzátette, hogy a talajszerkezet, a talajkímélő gazdálkodás és a talajbiológia is fókuszba kerül az utóbbi években.
Korábban csak a talajok fizikai és kémiai állapotát vizsgáltuk, azonban a talajbiológia, a talajélet elengedhetetlen egy olyan közeg megalkotásához, amely a növényeink számára biztosítja a megfelelő termesztési környezetet – emelte ki.
Mélyen vagy sekélyen? Tarlóhántás Agroinform webinárium:
Daoda Zoltán, az AGRO.bio Hungary Kft. szakmai igazgatója az "Aszály – Túl sok eső – Termésbiztonság – Termőtalaj" című előadásában beszélt az őszi-téli belvizek következményeiről, ezen belül pedig kiemelte az oxigénhiány okozta problémákat. Részletezte a holt szerves anyag bomlásának folyamatát, majd bemutatta a talajbaktériumok hatását mind a talajszerkezetre, mind a talajösszetételre és ezeken keresztül a hozamra is.
Daoda Zoltán, az AGRO.bio Hungary Kft. szakmai igazgatója – Fotó: Agroinform
Az "Aszály – Túl sok eső – Termésbiztonság – Termőtalaj" című előadás prezentációja itt érhető el.
Marosi Roland, a Lemken Hungária Kft. értékesítési vezetője a "Talajművelési stratégiák a nyári tarlón" című előadásában hangsúlyozta, hogy megfelelő talajművelési stratégiával a nyári tarlóban rejlő potenciál nagyüzemi szinten is kiaknázható. Felhívta a figyelmet arra, hogy talajműveléssel befolyásolható a talaj vízháztartása, tápanyagforgalma, mikrobiológiai élete és hőmérséklete. A több talajművelési mód előnyét és nehézségeit is részletesen bemutatta, és kitért a tárcsa és grubber célzott alkalmazási lehetőségeire.
Marosi Roland, a Lemken Hungária Kft. értékesítési vezetője – Fotó: Agroinform
A "Talajművelési stratégiák a nyári tarlón" című előadás prezentációja itt érhető el.
Dr. Borsiczky István, a Tomelilla Agrotechnika Kft. ügyvezetője az "Okszerű talajművelés a szélsőségek elleni védekezés érdekében" című előadásában többek között beszélt a biztonságos talajmunkához szükséges gépekről és hangsúlyozta a talajművelés időzítésének fontosságát. Kitért a tarlóhántás jó gyakorlatára, az alapművelési hibákra és nyomatékosította a "sekélyen forgatni, de mélyen porhanyítani" elv gyakorlati alkalmazását.
Dr. Borsiczky István, a Tomelilla Agrotechnika Kft. ügyvezetője – Fotó: Agroinform
Az "Okszerű talajművelés a szélsőségek elleni védekezés érdekében" című előadás prezentációja itt érhető el.
Heicz Péter, a Syngenta Magyarország Kft. Talajegészség vezetője a "Több mint 800 talajadat hektáronként? Nagyfelbontású talajtérképészeti módszer a gyakorlatban" című előadásában bemutatta a piacon elérhető talajmintavételezési technológiák közötti különbségeket, az Interra®Scan egyedi jellemzőit, valamint a technológia alkalmazásának folyamatát a szkenneléstől a nagy felbontású térkép készítéséig, majd a térképek gyakorlati használatát a növénytermesztési döntéseknél.
Heicz Péter, a Syngenta Magyarország Kft. Talajegészség vezetője
Az előadások után a szakmai kerekasztal beszélgetésen Fazekas Károly, kereskedelmi igazgató, FMC-Agro Hungary Kft. kereskedelmi igazgatója, Dr. Borsiczky István, a Tomelilla Agrotechnika Kft. ügyvezetője és Márkus Bence, kertészmérnök, növényorvos, talajmegújító gazdálkodó beszélgetett az őszi tarlóhántás gyakorlati tapasztalatairól.
Fazekas Károly, Márkus Bence, Dr. Borsiczky István – Fotó: Agroinform
Indexkép: Shutterstock