A méhbalzsam (Mondarda) az árvacsalánfélékhez tartozó, illatos, aromás virág. Indián csalánnak vagy ápolkának is nevezik. Lángvörös, borzas virágai méltán lettek a fűszer- vagy a virágoskert ékességei. Rendkívül pikáns íze, erős aromája van akit a kakukkfűre, másokat a mentára emlékezteti. Érdemes megismerni, és fűszerként felhasználni!

méhbalzsam

A méhbalzsam (Mondarda) az árvacsalánfélékhez tartozó, illatos, aromás virág – fotó: pixabay.com

Ennek az évelő, 30-45 cm magasra törő, szívós növénynek a virágai a vörös, a lila árnyalataiban, de még fehér színben is léteznek. Nagyon szép színpompás foltja lehet a kertünknek, az erős illata miatt folyamatosan a rovarok, méhek zsongják. Emiatt is érdemes akár a zöldségeskertbe is ültetni, uborka, paradicsom közelébe – írja az egy.hu szerzője, Halmos Monika fitoterapeuta, virág- és borsommelier.

Kedveli a tápanyagban gazdag talajt, a sok napfényt, de sem a túlzott árnyékban, sem a közvetlen tűző napon nem érzi igazán jól magát. Meghálálja a rendszeres öntözést. Nevelhető dézsában is, a balkonon, de feltétlenül ügyeljünk arra, hogy a dézsa a lehető legnagyobb legyen annak érdekében, hogy a forró nyári napokon ne melegedjenek át túlzottan a gyökerei.

Csak a teljesen kinyílt virágait gyűjtsük!

A méhbalzsamot az elnyílás után célszerű visszavágni, az elnyílottakat lemetszeni, hiszen  ezzel újabb virágzásra sarkalljuk a növényt.

Ősszel érdemes egész rövidre visszavágni, hogy tavasszal majd szép, erős hajtásokat neveljen. A nagyobb, 3-4 éves töveket tavasszal tőosztással lehet szaporítani.

Az észak-amerikai őslakosok gyógyászati célokra már évszázadok óta használták a méhbalzsamot. Főzetek és borogatások formájában alkalmazták sikerrel különböző betegségek kezelésére, hatékony például megfázás, láz, fejfájás, emésztési problémák és bőrbetegségek esetén.

A kinyílt virágokat különleges virágfűszerként használhatjuk: különböző gyümölcssalátákat, desszerteket ízesíthetünk vele. Nagyon jól illik a limonádékba, a szörpökbe, de érdemes csínján bánni vele (a kevesebb, több), mert az erős aromája a főzés közben még jobban előtérbe kerül!

Ha sikerült megszeretni a méhbalzsam aromáját, eltehetünk belőle későbbre is, mert a szirmai jól száríthatók. A sötét, hűvös helyen tárolt száraz szirmokat teába, sütemény- vagy tortadíszítésre, kekszekhez használhatjuk fel.

A méhbalzsam illóolaját felhasználják az aromaterápiában és kozmetikai termékekben is.